Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 19:58, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Gdyby to był mój ogród to zamiast leszczyn rosłoby coś innego.
Leszczyny to żadna ozdoba ogrodu
radzę jak umiem, żeby uatrakcyjnić ten zakątek.

Posadź tam, gdzie da się wykopać dołek do posadzenia, no wiadomo, że na bryle korzeniowej leszczyny nie posadzisz a przed leszczyną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Alikia 19:58, 21 paź 2020


Dołączył: 23 lut 2013
Posty: 152

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Gardenarium napisał(a)
Gdyby to był mój ogród to zamiast leszczyn rosłoby coś innego.
Leszczyny to żadna ozdoba ogrodu
radzę jak umiem, żeby uatrakcyjnić ten zakątek.

Posadź tam, gdzie da się wykopać dołek do posadzenia, no wiadomo, że na bryle korzeniowej leszczyny nie posadzisz a przed leszczyną.


Danusiu gdybym mogła też bym się ich pozbyła, pod warunkiem, że znalazł by się chętny do kopania kilofem w kamieniu
A sensowny byłby pomysł żeby to paskudztwo zasłonić cisem pospolitym bo on też chyba sobie na gliniastej poradzi? Zrobić taki szpaler i przed nim coś niższego...
____________________
Ogród Alicji w ciągłych przeróbkach
Gardenarium 19:59, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Mus małej koparki użyć. Ja jako fachowiec mam takową, tak że żadne karpy nie są w stanie mi przeszkodzić Usuwanie jak nie ma się sprzętu, jest kosztowne no bo rękami i szpadlem nie da się tego wykonać.

Kilofem nie opłaci się, można się zamordować
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 19:59, 21 paź 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Można usuwać przy pomocy łoma, siekierki, szpadli i 2-3 ludzi. My tak usuwaliśmy ok. 20 karp. Niektóre po 100 -letnich świerkach. Najgorsze są po bzie czarnym i owocowych drzewach (pestkowe), bo korzenie idą w głąb ziemi a drewno twarde. Do rozpaczy doprowadzała nas także akacja. Jesion nadzwyczaj gładko poszedł.
Ale oczywiście lepiej sobie pomagać urządzeniami jak ktoś może.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
tomgroch 19:59, 21 paź 2020

Dołączył: 14 mar 2012
Posty: 508

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Alikia napisał(a)
Nie wiem czy w dobrym wątku się zwrócę ale zanim założę własny wątek chciałam prosić o radę
Z tułu za domem mam pas wzdłuż ogrodzenia o szerokości mniej więcej 10 metrów z samą gliną i białym kamieniem. Jak jest gorąco to szpadla tam nie wetkniesz Rosną tam leszczyny zasadzone przez poprzedniego właściciela działki i kilka drzewek - akacje, brzózki i sosny. Czy da się to jakoś zagospodarować bez wymiany ziemi..... i czym?
Proszę o rady i załączam zdjęcie tego nieszczęsnego miejsca.


Najpierw zastanów się co chcesz osiągnąć. Rośliny dobierzesz do każdych warunków, trzeba tylko obrać kierunek. Cisów bym ci nie polecał, bo ze zdjęcia wygląda, że "wygwizdów". Cisy tego nie lubią. Jeśli masz miejsce to stwórz ekran ochronny, np z sosen i za parę lat będziesz mogła posadzić delikatniejsze gatunki.
Leszczyny są fajne, możesz je ciąć na wysoki żywopłot. Mamy taki w naszym ogrodzie i stanowi świetne tło dla rabat.

Z lewej strony zdjęcia plecy zapewnia purpurowa leszczyna. Zielona do tego celu nadaje się tak samo.
Zwykle tniemy ją raz w roku. Co 3-4 lata tniemy mocniej.
____________________
Ogród Kasi i Tomka z Radkowa
mleczajka 19:59, 21 paź 2020

Dołączył: 09 paź 2012
Posty: 79

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Danusiu, mam pytanie. Jakiej szerokości przygotować rabatę pod nasadzenia, żeby uzyskać taki efekt?





Mam trawę posianą do samego ogrodzenia (za późno tu trafiłam), muszę wytyczyć rabaty i nie wiem, jakiej szerokości powinny być. Podoba mi się taki żywopłot mieszany, tez planuję tuje, świerki, choiny kanadyjskie, na pewno też jakieś ozdobne krzewy liściaste. Tylko u mnie będą one dużo niższe, niestety i na taki efekt jak na fotkach będę musiała długo czekać, ech.

I jeszcze jedno pytanie. Jaka powinna być minimalna odległość od drenażu przydomowej oczyszczalni do nasadzeń z tuji aureospicata czy choin kanadyjskich?

Jaka tuja jest na tych zdjęciach?

____________________
Sylwia Ogród mleczajki
andzia19796 20:00, 21 paź 2020


Dołączył: 30 cze 2011
Posty: 41

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Witam ponownie
Mam duży problem w tamtym roku skończyłam przedogródek i ścieżkę ,przynajmniej tak myśli mój M. Teraz mam w planach upiększyć drugą część podwórka


to jest brama i płot betonowy który chciała bym zasłonić i przy okazji zasłonić się od drogi

odcinek który chcę upiekszyć
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/33/330468/thumb_original.jpg[img size=640x360]https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/33/330468/original.jpg[/img]

jak myślice czy to co posadziłam w ogóle miało jakiś sens?
jak wy to widzicie?
____________________
PRACA W OGRODZIE TO NAJLEPSZE LEKARSTWO:)
andzia19796 20:00, 21 paź 2020


Dołączył: 30 cze 2011
Posty: 41

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

dzienki za podpowiedz a jak myślisz Danusiu co mogę posdzić pod płotem a na niej przesuwa się brama ?
koniecznie chcę zasłonić się od drogi jakimiś drzewkami a przed nimi zrobić jakąś kompozycje z traw i żurawek no i oczywiście jakieś formy z bukszpanu tylkpo co pod przed tą bramą posadzić żeby było wąsko i wysoko?
____________________
PRACA W OGRODZIE TO NAJLEPSZE LEKARSTWO:)
Gardenarium 20:00, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Ja w takiej samej sytuacji mam ekran formowany z cisa i trawkową rabatkę.

Wybacz że zdjęcie ze mną ale takie znalazłam




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nina 20:01, 21 paź 2020


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 85

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Gardenarium napisał(a)
Trzy kolory



A może taka?




Znalazłam to forum wczoraj i oglądam,oglądam i otwieram dziób z wrażenia...
Danusiu co to za kwiaty,bo planuję rabate w kolorystyce fiolet-róż i szukam inspiracji,a to co za fotce jest boskie <3
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies