Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

asiak 16:37, 11 mar 2018


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
W zeszłym roku latem sialiśmy trawę. Czy można w tym roku przeprowadzić wertykulację? Nawozić?
Z góry dziękuję za odpowiedź
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Gardenarium 17:19, 11 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie można, trawa jest za młoda. Możesz lekko przegrabić plastikowym wachlarzem.
Nawozić, tak, jak najbardziej.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/291-latwe-ogrodnictwo-jak-zrobic-wertykulacje-trawnika

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/169-regeneracja-trawnika-po-zimie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asiak 17:41, 11 mar 2018


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Tak też myślałam, dziękuję Ci Danusiu
____________________
AsiaDziałeczka Asi
tgrzebien 08:16, 13 mar 2018

Dołączył: 13 mar 2018
Posty: 7
U mnie podobny problem. Właśnie jestem po badaniu pH ziemi tam gdzie rośnie trawnik. Według mnie wyszło pH 8. Badałem w dwóch różnych miejscach na głębokości około 3-5 cm i wyszło to samo. Załączam zdjęcia. Myślałem, że ziemia jest mocno zakwaszona, bo trawa nie chce za bardzo rosnąć, a okazało się w drugą stronę. Możecie poradzić co mam teraz zrobić? Trawnika mam około 900 mkw, więc prosiłbym o jakieś w miarę tanie rozwiązanie. W necie, tak na szybko, znalazłem że trzeba zakupić siarczan amonu. Może ktoś poradzić w jakich dawkach muszę go wysypać i kiedy? W środę będę kupował nawozy. Mam zamiar kupić jakąś polifoskę i saletrę. Do kwaśnej ziemi pewnie powinna być wapniowa, ale w moim przypadku chyba powinienem kupić amonową?





jason 10:11, 13 mar 2018

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Do zakwaszenia siarczan amonu 2.5kg/100m2 + siarczan potasu 4kg/100m2 (dawki roczne). Porządna aeracja + piaskowanie. Nawozy jak będzie +10 stopni C, na razie za wcześnie.
maciejxs 10:30, 15 mar 2018

Dołączył: 01 sie 2017
Posty: 9
Pani Danusiu,
Również mam trawnik założony w 2017 (ok maj-czerwiec). Jest to młody trawnik więc idąc za pani radą, lepiej przegrabić go (mam metalowe grapie takie szerokie), a następnie zastosować aerator i nawieźć saletra amonową + obficie polać. Później dalsze nawozy?
P.S. Jeżeli w jednym miejscu ziemia zagłębiła się (w ziemi była beczka, która została usunięta - zasypałem ziemią i ugniotłem, ale widocznie dodatkowo osiadła), wystarczy dobrze to przegrabić dosypać nowej ziemi uwałować i dosiać trawy?
Gardenarium 10:39, 15 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przegrabianie plastikowymi grabiami, takimi, a nie metalowymi




Bez aeratora, jaki masz aerator? Pokaż.
Saletrą - gdy zacznie rosnąć.

Potem wieloskładnikowe do trawników raz na miesiąc do sierpnia.
We wrześniu jesienny i koniec.

Dół będzie stale osiadał, najlepiej położyć łatkę z trawnika z rolki, ale wysiać też możesz. Po jakimś czasie się
wyrówna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maciejxs 11:11, 15 mar 2018

Dołączył: 01 sie 2017
Posty: 9
Dziękuję za odpowiedź. Aerator planowałem wynająć więc nie wiem jaki jest w firmie dostępny. W chwili obecnej trawa jest żółta i widać takie "sianko" w pewnych miejscach. Rozumiem, że takie grabie sobie poradzą?
Gardenarium 14:43, 15 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sianko być musi. Na młodym trawniku nie rób żadnych zabiegów maszyną mechaniczną. Skoś nisko, przegrab grabiami i koniec drapania. Żadnych aeratorów.. Wyrwiesz siewki z korzeniami i tyle poprawisz że będzie znacznie gorzej. Musisz tak szaleć z tym trawnikiem? Jest po zimie, ma prawo być sianko.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maciejxs 07:39, 16 mar 2018

Dołączył: 01 sie 2017
Posty: 9
Nie mam zamiaru szaleć z tym trawnikiem. Lubie czytać dobre rady, ale zazwyczaj w artykułach piszą o wykorzystaniu takich maszyn. Pewnie pominięte jest, że nie są one odpowiednie na młody trawnik.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies