Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Zgr 05:34, 15 mar 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Przed moim trawnikiem trzeci sezon. Niestety podłoże do wysiewu było tak (nie)przygotowane, że na rodzimą ziemię gliniastą rozsypano ok. 5cm warstwę czarnej ziemi ogrodowej. Rodzima glina była co prawda wzruszona przy okazji odchwaszczania terenu i zakładania nawodnienia, jednak nie przekopano jej z nawiezioną ziemią.
Trawnik w sezonie, dzięki wiedzy pozyskanej w Ogrodowisku, udaje mi się ładnie prowadzić, jednak błędy firmy zakładającej wychodzą i są problemy. Są zastoje wody, trawa po zimie w wielu miejscach gnije, są miejsca gdzie wręcz darń sama odchodzi i można ją wyciągać jak po inwazji pędraków.
Usuwając kawałek trawnika pod nową rabatę, wyszło na jaw, że niestety trawa nie ukorzenia się w spodniej glinie- praktycznie swój cały system korzeniowy zapuściła tylko w tej 5cm warstwie nawiezionej ziemi. To by tłumaczyło konieczność częstego nawożenia (co 3 tyg. ewidentnie brakuje nawozu), przy dużych opadach woda pewnie zalega między gliną a darnią.

Myślę o zakładaniu trawnika od nowa za jakiś czas, ale póki co może da się choć trochę poprawić warunki?
Ponieważ zbliża się wertykulacja zastanawiam się, czy solidne piaskowanie może cokolwiek zmienić? Czy w takim przypadku nie ma to sensu, lub nawet pogorszy sprawę?
Gardenarium 08:34, 15 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej byłoby nakłuć trawnik aeratorem rurkowym, lub chociaż widłami ale głęboko.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zgr 18:54, 15 mar 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116


I z tym może być problem, bo na głębokości 4-5cm jest rozłożona siatka na krety. Nie wiem czy da radę przebić się przez nią rurkami.

A jeśli nie, czy samo piaskowanie bez aeracji wniesie coś dobrego w mojej sytuacji?
Gardenarium 19:36, 15 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, nie wniesie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bartek_s1992 09:03, 17 mar 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Proszę o podpowiedź, zbliża się wertykulacja trawnika.
Będę ją wykonywał wertykulatorem elektrycznym, po tym zabiegu dosianie trawy + nawóz + delikatna warstwa świeżej dobrej ziemi. Czy można po wertykulacji przysypać nawóz ziemią - Torf odkwaszony pH 5,5 - 6,5 80 l? Jaki rodzaj ziemii najlepiej się nadaje po takim zabiegu ?
Druga sprawa: w zacienionych miejscach mam dużo mchu - czy wertykulacja + nawóz na mech załatwi sprawę ?
Mari007 14:49, 17 mar 2021

Dołączył: 26 lis 2019
Posty: 12
Dzień dobry

Pani Danuto, trawa troszeczkę podeschła, pogoda niestety nie rozpieszcza, ale zabrałem się za grabienie.
W załączniku zdjęcia po pierwszym grabieniu (w trakcie).
Proszę o poradę, co dalej, a nie wygląda to ciekawie...
Mam do dyspozycji od sąsiada spalinowy wertykulator z nożami, oraz wymienny wałek do areacji z sprężynami - tylko, czy trawnik nie za "młody" na to?
Myślałem też o zakupie walca ogrodowego z kolcami, by napowietrzyć trawnik, a następnie siewnikiem (mam duży - Gardeny) rozsypać trochę piasku...





Gardenarium 07:10, 18 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bartek_s1992 napisał(a)
Proszę o podpowiedź, zbliża się wertykulacja trawnika.
Będę ją wykonywał wertykulatorem elektrycznym, po tym zabiegu dosianie trawy + nawóz + delikatna warstwa świeżej dobrej ziemi. Czy można po wertykulacji przysypać nawóz ziemią - Torf odkwaszony pH 5,5 - 6,5 80 l? Jaki rodzaj ziemii najlepiej się nadaje po takim zabiegu ?
Druga sprawa: w zacienionych miejscach mam dużo mchu - czy wertykulacja + nawóz na mech załatwi sprawę ?


Ziemia do trawników jest dobra, taka bez włókien, torfu nie da się dobrze wgrabić bo będzie się "ciągnął" po trawniku.

Mech, najpierw zastanów się dlaczego rośnie mech?
Mech w trawniku rośnie, gdy trawnik jest:

zacieniony

Na to za bardzo nie ma rady, po prostu trawnik w cieniu zawsze jest bardziej wilgotny niż w słońcu i mech będzie się pojawiał. Można dosiać specjalną mieszankę do cienia

zbyt wilgotny

Należy nakłuć trawnik i w otwory nasypać piasku, albo zdrenować teren, aby nie stała woda po deszczach
Poniżej na zdjęciu prezentuję przyrząd z bolcami - rurkami, które wbija się w trawnik i wyskakuje rurka gleby z trawnikiem. W tę dziurę przegrabiamy piasek rozsypany na trawniku.






albo taki aerator rurkowy



zbyt ubity wskutek częstego deptania

Należy trawnik rozluźnić poprzez wertykulację lub aerację (napowietrzanie). Potem wykonać piaskowanie. Posypać piaskiem i przegrabić plastykowymi grabiami

kwaśna gleba (pH niższe niż 6,0)

Należy zwapnować trawnik, aby przywrócić obojętne pH czyli 6,5

niedostateczny drenaż

Postępowanie jak wyżej, przy zbyt wilgotnym

za mało nawozu

Należy zastosować najpierw nawóz. Nawożona trawa jest silna i mech jej nie opanuje.
Zagłodzona jest podatna na choroby, opanowują ją chwasty i mech.

powierzchnia trawnika jest zafilcowana na skutek koszenia bez użycia kosza

Obumarłe i niezagrabione źdźbła trawy spadają i tworzą filc. Należy kosić z koszem lub grabić skoszoną trawę. Wykonywać co najmniej raz w roku wertykulację (czesanie i nacinanie trawnika)

zbyt częste i zbyt niskie koszenie

Należy kosić wyżej niż 4 cm. Koszenie "na zapas" czyli zbyt rzadko, a bardzo krótko jest błędne. To pierwszy stopień do mchu w trawniku

Są to najczęstsze przyczyny, trzeba je rozpoznać i dopiero rozpocząć jakieś działania.
Można zastosować Antymech lub preparat Mogeton w czasie ciepłych miesięcy. Jeśli nie usuniemy przyczyn podanych wyżej, mech powróci po jakimś czasie.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:11, 18 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mari007 napisał(a)
Dzień dobry

Pani Danuto, trawa troszeczkę podeschła, pogoda niestety nie rozpieszcza, ale zabrałem się za grabienie.
W załączniku zdjęcia po pierwszym grabieniu (w trakcie).
Proszę o poradę, co dalej, a nie wygląda to ciekawie...
Mam do dyspozycji od sąsiada spalinowy wertykulator z nożami, oraz wymienny wałek do areacji z sprężynami - tylko, czy trawnik nie za "młody" na to?
Myślałem też o zakupie walca ogrodowego z kolcami, by napowietrzyć trawnik, a następnie siewnikiem (mam duży - Gardeny) rozsypać trochę piasku...







Na razie zrobiłęś to, co można było w tej sytuacji zrobić. Teraz czekaj do kwietnia aż temperatura gleby osiągnie co najmniej 12 stopni, gleba musi się ocieplić. Inaczej trawa nie rośnie i nic nie da cokolwiek byś zrobił.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mari007 07:35, 18 mar 2021

Dołączył: 26 lis 2019
Posty: 12
Dziękuję bardzo za odpowiedź, wczoraj do późnego popołudnia udało się przegrabić cały trawnik (ok. 500m2), wygrabiłem 3 pojemniki po 240l.
Trawnik wygląda teraz na pewno lepiej, ale i tak nie wygląda za bardzo...
Mam wrażenie, jakby trawa była za gęsta, a wysiewałem zgodnie z zaleceniem producenta nasion (majestic aktiv) 20g/m2.
Myślałem, aby go chociaż napowietrzyć, ale rozumiem - trzeba czekać - tak?
Czy jeszcze w kwietniu wchodzi w grę bardzo płytka wertykulacja, czy lepiej nie?
Gardenarium 07:42, 18 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli byłą za gęsta, nie było miejsca na niektóre siewki i dlatego zgniły i zapleśniały. Jeśli się da, w kwietniu skoś ten trawnik nisko i może nie maltretuj go już. Posyp ładną ziemią lekko, przegrab, daj nawóz i podlej.

Trawa odrośnie gdy będzie ciepło i będzie miała "żarcie" w glebie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies