Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

mazilo 09:59, 31 mar 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Pani Danusi no właśnie jest piękne , ale może być okropne :/( jak coś nie tak zrobię .
Cały czas zastanawiam się na wertykulatorem którego głębokość robocza wynosi -13mm , ale jak czytam to nawet jest informacja o 35mm.
Trawnik z rolki założony w 2019 ,i wiem ze jest ziemia mocno ubita . Chciałbym trawnik mocno przejechać wertykulatorem , następnie ( to być może w późniejszym etapie ) zrobić aerację , i według pani zaleceń całość posypać kompostem
Czy zaraz po wertykulacji mogę użyć saletrę wapniową na start ?
Chciałbym zadziałać w sobotę ( forsycja już kwitnie ) , ale w sobotę wieczorem zapowiadają -1’C
wacion 12:21, 31 mar 2021

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
mazilo

Chciałbym zadziałać w sobotę ( forsycja już kwitnie ) , ale w sobotę wieczorem zapowiadają -1’C


W maju też czasem są przymrozki... Można tak czekać do czerwca.
Gardenarium 22:17, 31 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mazilo napisał(a)
Pani Danusi no właśnie jest piękne , ale może być okropne :/( jak coś nie tak zrobię .
Cały czas zastanawiam się na wertykulatorem którego głębokość robocza wynosi -13mm , ale jak czytam to nawet jest informacja o 35mm.
Trawnik z rolki założony w 2019 ,i wiem ze jest ziemia mocno ubita . Chciałbym trawnik mocno przejechać wertykulatorem , następnie ( to być może w późniejszym etapie ) zrobić aerację , i według pani zaleceń całość posypać kompostem
Czy zaraz po wertykulacji mogę użyć saletrę wapniową na start ?
Chciałbym zadziałać w sobotę ( forsycja już kwitnie ) , ale w sobotę wieczorem zapowiadają -1’C


Ale dlaczego okropne? Głębokość wertykulacji nie ma na to wpływu. Trawnika nie zedrze przecież, najwyżej natnie siatkę na krety jeśli jest pod trawnikiem
Po wertykulacji zastosuj nawóz. Minus 1 nie ma znaczenia jesli nie masz czasu poczekać. W to nikt nie utrafi. Ja nie robiłam wertykulacji, już 3 rok z rzędu... bo robimy u klientów, ale i bez tego będę miała śliczny trawnik. Zawsze mam śliczny. I wcale z tego powodu nie narzekam, że okropne jest życie Daj na wstrzymanie jak to mówią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zgr 05:57, 01 kwi 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Gardenarium napisał(a)


Trawnika nie zedrze przecież,


U mnie zdarło trochę tego, co w sumie prawie samo odłaziło.
Sporo przegniło tej zimy na tej mojej glinie. Sporo dosiewania mam.
Ile kompostu sypać na trawnik? 1cm warstwa starczy?
I jaka saletra lepsza na start- amonowa czy wapniowa?
Papucy 14:46, 02 kwi 2021

Dołączył: 25 lut 2020
Posty: 7
Ja już po wertykulacji,sporo siana po pierwszym przejechaniu. Czy już można nawozić, czy jeszcze poczekać?
Gardenarium 20:44, 03 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zgr napisał(a)


U mnie zdarło trochę tego, co w sumie prawie samo odłaziło.
Sporo przegniło tej zimy na tej mojej glinie. Sporo dosiewania mam.
Ile kompostu sypać na trawnik? 1cm warstwa starczy?
I jaka saletra lepsza na start- amonowa czy wapniowa?


Kompostu sypać tyle, żeby nie przykryć trawnika całkowicie bo zgnije.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zgr 01:32, 05 kwi 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Gardenarium napisał(a)


Kompostu sypać tyle, żeby nie przykryć trawnika całkowicie bo zgnije.


Dziękuję, a z tą saletrą? Amonowa czy wapniowa? Wapniowa nie podnosi ph?
Gardenarium 10:31, 05 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Saletra amonowa, mocznik nieznacznie zakwasza glebę. Siarczan amonu silnie zakwasza glebę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazilo 19:01, 05 kwi 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
czy saletrę wapniową można sypać równocześnie z kompostem ?
Gardenarium 19:29, 05 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lepiej nie syp, bo możesz przedobrzyć saletrą, albo saletra albo kompost. Dla niedoświadczonych to może być gorzkie doświadczenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies