Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Mari007 08:16, 18 mar 2021

Dołączył: 26 lis 2019
Posty: 12
Jaką ziemią go posypać i ile jej dać?
bartek_s1992 08:48, 18 mar 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Dziękuję za informację.
Mech mam w zacienionym miejscu, trawnik zawsze koszę z koszem, nawożę i nawadniam w lecie. Cień najwidoczniej jest głównym powodem mchu.
Czyli reasumując:
1. wertykulacja - w okresie kwitnięcia forsycji ? Przełom marca-kwietnia ?
2. aeracja - nakłuwanie gleby rurkami
3. Piaskowanie - uzupełnienie piaskiem powstałych kanałów po nakłuwaniu
4. Posypanie całości nawozem do trawnika - pytanie - jaki najlepiej nawóz ?
5. Posypanie całości dobrej jakości ziemią ( o jakim pH) ? Torf odkwaszony odpada ?
6. Ubicie i podlanie sporą ilością wody ?
Będę wdzięczy za podpowiedź.



Gardenarium napisał(a)


Ziemia do trawników jest dobra, taka bez włókien, torfu nie da się dobrze wgrabić bo będzie się "ciągnął" po trawniku.

Mech, najpierw zastanów się dlaczego rośnie mech?
Mech w trawniku rośnie, gdy trawnik jest:

zacieniony

Na to za bardzo nie ma rady, po prostu trawnik w cieniu zawsze jest bardziej wilgotny niż w słońcu i mech będzie się pojawiał. Można dosiać specjalną mieszankę do cienia

zbyt wilgotny

Należy nakłuć trawnik i w otwory nasypać piasku, albo zdrenować teren, aby nie stała woda po deszczach
Poniżej na zdjęciu prezentuję przyrząd z bolcami - rurkami, które wbija się w trawnik i wyskakuje rurka gleby z trawnikiem. W tę dziurę przegrabiamy piasek rozsypany na trawniku.






albo taki aerator rurkowy



zbyt ubity wskutek częstego deptania

Należy trawnik rozluźnić poprzez wertykulację lub aerację (napowietrzanie). Potem wykonać piaskowanie. Posypać piaskiem i przegrabić plastykowymi grabiami

kwaśna gleba (pH niższe niż 6,0)

Należy zwapnować trawnik, aby przywrócić obojętne pH czyli 6,5

niedostateczny drenaż

Postępowanie jak wyżej, przy zbyt wilgotnym

za mało nawozu

Należy zastosować najpierw nawóz. Nawożona trawa jest silna i mech jej nie opanuje.
Zagłodzona jest podatna na choroby, opanowują ją chwasty i mech.

powierzchnia trawnika jest zafilcowana na skutek koszenia bez użycia kosza

Obumarłe i niezagrabione źdźbła trawy spadają i tworzą filc. Należy kosić z koszem lub grabić skoszoną trawę. Wykonywać co najmniej raz w roku wertykulację (czesanie i nacinanie trawnika)

zbyt częste i zbyt niskie koszenie

Należy kosić wyżej niż 4 cm. Koszenie "na zapas" czyli zbyt rzadko, a bardzo krótko jest błędne. To pierwszy stopień do mchu w trawniku

Są to najczęstsze przyczyny, trzeba je rozpoznać i dopiero rozpocząć jakieś działania.
Można zastosować Antymech lub preparat Mogeton w czasie ciepłych miesięcy. Jeśli nie usuniemy przyczyn podanych wyżej, mech powróci po jakimś czasie.


Gardenarium 15:20, 18 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mari007 napisał(a)
Jaką ziemią go posypać i ile jej dać?


Nie wiem jakie ziemie są u was dostępne, na pewno nie torfem. Najlepiej posyp kompostem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bartek_s1992 10:44, 19 mar 2021

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Dziękuję za informację.
Mech mam w zacienionym miejscu, trawnik zawsze koszę z koszem, nawożę i nawadniam w lecie. Cień najwidoczniej jest głównym powodem mchu.
Czyli reasumując czynności wykonać w kolejności :
1. wertykulacja - w okresie kwitnięcia forsycji ? Przełom marca-kwietnia ?
2. aeracja - nakłuwanie gleby rurkami
3. Piaskowanie - uzupełnienie piaskiem powstałych kanałów po nakłuwaniu
4. Posypanie całości nawozem do trawnika - pytanie - jaki najlepiej nawóz ?
5. Posypanie całości dobrej jakości ziemią ( o jakim pH) ? Torf odkwaszony odpada ?
6. Ubicie i podlanie sporą ilością wody ?
Będę wdzięczy za podpowiedź.
Gardenarium 14:16, 19 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bartek_s1992 napisał(a)
Dziękuję za informację.
Mech mam w zacienionym miejscu, trawnik zawsze koszę z koszem, nawożę i nawadniam w lecie. Cień najwidoczniej jest głównym powodem mchu.
Czyli reasumując czynności wykonać w kolejności :
1. wertykulacja - w okresie kwitnięcia forsycji ? Przełom marca-kwietnia ?
2. aeracja - nakłuwanie gleby rurkami
3. Piaskowanie - uzupełnienie piaskiem powstałych kanałów po nakłuwaniu
4. Posypanie całości nawozem do trawnika - pytanie - jaki najlepiej nawóz ?
5. Posypanie całości dobrej jakości ziemią ( o jakim pH) ? Torf odkwaszony odpada ?
6. Ubicie i podlanie sporą ilością wody ?
Będę wdzięczy za podpowiedź.


1. ok
2. ok
3. ok
4 - nie
4. Posypanie ziemią najpierw
Torf odpada, ziemia która jest ziemią a nie torfem
pH 5,5-6,5.

5 Na koniec nawóz (jakiś Antymech) i dopiero podlanie. Bez ubijania ziemi, lekko posypać ziemią i przegrabić wachlarzem plastikowym, żadne tam ubijanie, masz nie zadusić trawnika a nie go przysypać i ubijać
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zgr 04:10, 21 mar 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Gardenarium napisał(a)
Nie, nie wniesie.

Pani Danusiu,
jeśli tej aeracji rurkami nie mogę zrobić ze względu na siatkę na krety, a gdyby tak co pół roku posypać trawnik po całości 1-cm warstwę humusem polnym, albo jakimś czarnoziemem z ew. domieszką piasku? I tak ze 3 lata? Jest sens?
Czy lepiej nastawić się na zakładanie od zera za te 3 lata?
DanielES 11:44, 21 mar 2021

Dołączył: 09 maj 2020
Posty: 52
Cześć. Podpowiedzcie czy mogę zrobić piaskowanie po aeracji aeratorem elektrycznym lub butami z kolcami ? Czy powinienem użyć aeratora rurkowego? Nie mogę takiego namierzyć do wynajmu. I czy piach może być granulacji 0,2-0,4 ? Taka pulpa została mi po podsypce pod obrzeża.
Michal_2045 21:55, 21 mar 2021

Dołączył: 21 mar 2021
Posty: 3
Witam wszystkich.
Potrzebuje pomocy od was w jakiej kolejnosci i w jakich odstepach czasowych reanimowac trawnik po zimie
W pierwszej kolejnosci chcialbym wyczesac trawnik werrykulatorem potem wypryskac starane na chwasty, nawiezc trawnik nawozem potem rozsypac nowa mieszanka traw(sportowa) czy w jakies innej kolejnosci proponujecie to zrovic? A przede wszystkim w jakich odstepach to wszystko zrobic
Za pomoc serdeczne dzieki
Gardenarium 11:26, 22 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Termin - gdy kwitną forsycje, temp. ziemi (nie powietrza) co najmniej 12 stopni na plusie (czyli nie teraz)

1. Wertykulacja
2. Ziemia lekko posypać
3. Nasiona mieszanka sportowa
4. Przegrabić
5. Nawóz i woda podlać

Pryskanie na chwasty latem- albo późną wiosną, gdy wszystko ruszy, Teraz to nie ma sensu, bo chwasty nie pobiorą bo nie rosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PiotrHnn 13:26, 25 mar 2021

Dołączył: 25 mar 2021
Posty: 1
Cześć. Potrzebuję porady w sprawie mojego "trawnika". Niestety jest on od paru lat zaniedbany, więc chciałbym wykonać jakieś żabiegi żeby poprawić jego wygląd. Nie wiem tylko czy robić wertykulację, aerację i nawożenie itd. ,ponieważ w większości teren pokryty jest chwastami wszelakiego rodzaju. Warto się w ogóle za to zabierać czy lepszy rozwiązaniem jest zaoranie wszystkiego i zasianie trawnika od nowa? Będę wdzięczny za podpowiedzi
[img size=640
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies