Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

marsi 16:46, 27 mar 2021

Dołączył: 27 mar 2021
Posty: 9
Witam wszystkich serdecznie,
przychodzę z pytaniem "trawnikowym".
Mam trawnik zakładany w zeszłym roku w maju (V 2020), koszony sumiennie 2x w tygodniu, podlewany, rozkrzewił się bardzo ładnie. Wszyscy mówili, że wygląda na o wiele starszy. Rośnie na podłożu dość zbitym, raczej gliniastym. Mam wrażenie że jest dość gęsty i zbity, miejscami rośnie mech.
Proszę o informacje czy wstępny wiosenny plan prac jest ok, czy raczej trzeba coś zmienić.

1. Koszenie trawnika
2. Delikatna wertykulacja. Na jaką głębokość? Tylko w jedną stronę.
3. Zgrabienie trawnika
4. Nawożenie (czym? najlepiej) Planowałam Agrecol Szybki Efekt Dywanowy
5. Podlewanie
6. Regularne koszenie, podlewanie, nawożenie (nawóz wieloskładnikowy Yara Mila Complex) jak w poprzednim sezonie..

W załączeniu zdjęcia trawnika z dzisiaj.

Będę bardzo wdzięczna za wszystkie rady
rafalz87 14:26, 28 mar 2021

Dołączył: 28 mar 2021
Posty: 2
Witam,
Chciałem w najbliższych dniach zakupić wertykulator/areator tylko mam dylemat jaki tzn czy klasyczny elektryczny/spalionowy czy taki podpinany do traktorka (2w1)? ktoś takiego może używał bo nie wiem czy efekt pracy urządzenia podpinanego do traktorka będzie wystarczający. Powierzchnia trawnika to 11 arów
Mari007 23:13, 28 mar 2021

Dołączył: 26 lis 2019
Posty: 12
Witam, czy aeracja - napowietrzenie trawnika walcem z kolcami (zdjęcie poniżej) ma jakiś sens, a potem piaskowanie?
[]
Gardenarium 08:12, 29 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mari007 napisał(a)
Witam, czy aeracja - napowietrzenie trawnika walcem z kolcami (zdjęcie poniżej) ma jakiś sens, a potem piaskowanie?
[]


Nie wiem, bo nie wiadomo jaki jest stan trawnika i może co innego mu jest potrzebne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:12, 29 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
rafalz87 napisał(a)
Witam,
Chciałem w najbliższych dniach zakupić wertykulator/areator tylko mam dylemat jaki tzn czy klasyczny elektryczny/spalionowy czy taki podpinany do traktorka (2w1)? ktoś takiego może używał bo nie wiem czy efekt pracy urządzenia podpinanego do traktorka będzie wystarczający. Powierzchnia trawnika to 11 arów


Moim zdaniem spalinowy nie podpinany do traktorka wystarczy. Elektryczny odradzam, ma za małą moc i kłopotliwy w używaniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Brzydal 13:58, 29 mar 2021

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
Witam

Mam takie szybkie pytanie.
Czy do piaskowania po aeracji głębokiej używa się piasku o takiej samej frakcji (zalecane 0,5-0,8 mm) co do piaskowania powierzchniowego?
marsi 15:53, 29 mar 2021

Dołączył: 27 mar 2021
Posty: 9
Nieśmiało wracam z moim pytaniem z początku strony o wertykulację na rocznym trawniku i plan pielęgnacji po zimie ☺️☺️
Gardenarium 19:23, 30 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marsi, to pytanie i podobne były już tyle razy wałkowane że mi się już śni po nocach. Poczytaj proszę kilka stron postów poprzednich róznych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazilo 08:03, 31 mar 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
ja również podłączam się pod pytanie z uwagi iż wiele jest nieścisłości , raz wspominane jest o 0,5cm potem na 1cm , kończywszy nawet na 3,5cm . Niestety nawet poradniki mówią różnie
Gardenarium 08:44, 31 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marsi, ponieważ trawnik nie ma roku to w zasadzie w ogólne nie powinieneś robić wertykulacji tylko przegrabianie grabiami. Jeśli chcesz zrobić bo trawnik gęsty, zrób to jak najpłycej.

Mazilo, my jak robimy wertykulację, to po prostu patrzymy na próbę jak tnie i ustawiamy wg potrzeb. Z tego się nie strzela i ja nie powiem ile cm. Rób na tyle, żeby było dobrze, a na poradniki nie patrz. Pół cm, 3 cm - a kto by na to patrzył i może jeszcze mierzył miarką?? Patrz na trawnik i na efekt i potrzeby jakie on ma. Życie jest zbyt piękne i za krótkie, żeby martwić się ile cm ma mieć wertykulacja
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies