Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

thomas07 17:27, 25 mar 2021

Dołączył: 25 mar 2021
Posty: 2


Witam, potrzebuję porady. Niestety po zimie trawnik prawie nie przeżył. Planuje jutro piątek.26.03 renowację. Czytając jednak się zastanawiam czy nie za wcześnie. Plan jest taki:
1. wertykulacja elektrycznym z koszem
2. zmiana wałku na areator i poprawka, żeby dobrze wyczesać
3. dosiewka, a tak naprawdę w wielu miejscach praktycznie zakładanie nowego trawnika, bo po wertykulacji nic pewnie nie zostanie. (substral nasiona trawy samozagęszczającej do renowacji trawnika)
4. i co dalej, czy tego samego dnia dawać nawóz, czy czekać z dwa tygodnie aż wzejdzie i podrośnie.

proszę o poradę co zmienić w planie i czy już można, za tydzień święta więc raczej termin odpada a za dwa tygodnie może być za późno
Gardenarium 19:22, 25 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zrób to po świętach, teraz jest za zimna gleba.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:23, 25 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
PiotrHnn napisał(a)
Cześć. Potrzebuję porady w sprawie mojego "trawnika". Niestety jest on od paru lat zaniedbany, więc chciałbym wykonać jakieś żabiegi żeby poprawić jego wygląd. Nie wiem tylko czy robić wertykulację, aerację i nawożenie itd. ,ponieważ w większości teren pokryty jest chwastami wszelakiego rodzaju. Warto się w ogóle za to zabierać czy lepszy rozwiązaniem jest zaoranie wszystkiego i zasianie trawnika od nowa? Będę wdzięczny za podpowiedzi


Przekop i zrób to od nowa wytyczając krawędzie trawnika, żeby nie było takie poszarpane.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
thomas07 20:31, 25 mar 2021

Dołączył: 25 mar 2021
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
Zrób to po świętach, teraz jest za zimna gleba.

dzięki, przesunę termin a jeżeli chodzi o harmonogram prac coś dodać coś ująć - czy wertykulacja i potem delikatna areacja ma sens?
Zgr 21:36, 25 mar 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
thomas07 napisał(a)
...(substral nasiona trawy samozagęszczającej do renowacji trawnika)...


W zależności od tego na ile ozdobną trawę chcesz mieć, zweryfikuj jaki skład ma mieszanka do renowacji. Nie wiem jak Substral, ale np. Barenbrug do renowacji składa się z tych brzydszych, ale pewnie mocniejszych traw.
Do renowacji jest ok, ale jak w wielu miejscach zakładasz trawnik od nowa, to może lepiej postawić na inną, bardziej zbalansowaną mieszankę.
Dlatego też pewnie Barenbrug podkreśla, że ta do renowacji nie nadaje się do zakładania trawnika.
Gardenarium 07:45, 26 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
thomas07 napisał(a)

dzięki, przesunę termin a jeżeli chodzi o harmonogram prac coś dodać coś ująć - czy wertykulacja i potem delikatna areacja ma sens?


Nie ma sensu aeracja po wertykulacji.
Wertykulacja wydrapie zgniłą trawę, dobrze wydrap grabiami plastikowym wachlarzem, potem zrób dosypanie ziemi i dosiewki, nawóz (równomiernie) i woda. I wszystko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Megi8722 08:12, 26 mar 2021

Dołączył: 26 mar 2021
Posty: 2
Mam pytanie, bo niestety przeleciałem cały wątek i nie znalazłam
Odpowiedzi... mam stary zaniedbany trawnik i pytanie czy najpierw powinnam dostać trawę w pustych miejscach i po jakimś czasie opryskać trawnik na chwasty czy na odwrót? Na ulotce chwastoxu istnieje informacja ze nie można uzywac go na młodym trawniku ani nie można wysiewac na nim do 3 tygodni nowego... może polecacie jakiś i by środek? Dziękuje
Zgr 04:16, 27 mar 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Gardenarium napisał(a)

Jako nawóz na start saletra wapniowa.


Czy saletra wapniowa jest ok jeśli mam za wysokie ph trawnika?
Czy może lepiej saletra amonowa?
maciejdm1 07:37, 27 mar 2021

Dołączył: 27 mar 2021
Posty: 1
Witam serdecznie, jest to mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość . Wczoraj przeprowadziłem aerację, moim urządzeniem 2w1:

wyczesałem suchą trawę - trzy worki 80l z powierzchni ok. 100m. Mam pytanie co dalej? Jaka kolejność działania, czy teraz mogę zastosować saletrę amonowo-wapniową :

i dosiać od razu trawę? Czy najpierw nawóz, odczekać i później dosiać trawę? Pozdrawiam.
michal_k 09:17, 27 mar 2021

Dołączył: 24 lip 2020
Posty: 16
trawnik zakładany we wrzesniu zeszłego roku, od groma pleśni śniegowej, wygrabałem itd ale dalej jest od groma filcu po zimie. Robić wertykualcję w tym roku? Pytam bo "podobno" na rocznych trawnikach się nie robi.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies