Gdzie jesteś » Forum » Róże » Choroby róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby róż

wiunia 00:02, 16 maj 2021


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Anda napisał(a)
Wiuniu, chetnie pomoglam. Mam przynajmniej nadzieje, ze pomoglam. Pisz, jak sie sytuacja rozwija, a jakby cos to wolaj




Ewuniu, wczoraj jeszcze obejrzałam filmik o odmładzaniu róż i tak jak Ty powiedziałaś tak i tam mówiono o odmładzaniu róż po 4 latach wycinając max połowę pędów. Tak zrobiłam wycinając połowę najstarszych pędów już prawie suchych. Moje rosną sześć lat czyli już dawno powinnam je odmłodzić. Pięknie kwitły co roku to ich nie ruszałam, a gołe pędy od dołu zasłoniły stożki bukszpanowe. Teraz wiem, że to było złe prowadzenie krzewów różanych. Obecnie po wycince wyglądają strasznie biednie, goło itp.Jednak w każdej podstawie dojrzałam mikroskopijne zaczątki nowych pędów! Podsypalam obornikiem przekompostowanym wysuszonym i zmieszanym z ziemią. Obficie podlałam.Teraz będę czekać
Pozdrawiam bardzo serdecznie
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
Adela 12:30, 03 cze 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Róża pnąca Giardina niedomaga
Wewnątrz krzewu żółkną liście i opadają. Znajduję też takie, jak na zdjęciu.
Jak temu zaradzić?


Pozdrawiam
Edit: dodam jeszcze takie zdjęcia:
____________________
Ela - Moja ostoja
nicol21 23:40, 03 cze 2021


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10277
Eden rose ma sporo takich zniekształconych pąków, tak jakby te zielone listki otaczające pąk coś zjadło.
Czy to będą wciornastki? [tak mi się wydaje po przebiegnięciu tego wątku]
Czy jest możliwe, że do takiego pąku zbiegają się mrówki i jeszcze bardziej uszkadzają róże czy może tylko korzystają z soków od wciornastków? Koleżanka też ma i jeszce mrówki. U siebie mrówek nie mam.

Czym to potraktować? Coś na ssące? Decis?

Dzięki.

____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Anda 07:39, 04 cze 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Adela napisał(a)
Róża pnąca Giardina niedomaga
Wewnątrz krzewu żółkną liście i opadają. Znajduję też takie, jak na zdjęciu.
Jak temu zaradzić?


Pozdrawiam
Edit: dodam jeszcze takie zdjęcia:


Hej Adelo Jak nawozisz i podlewasz tą różę? Ile ma lat? Rośnie w gruncie czy w donicy?

Tak ze zdjęć tylko wygląda mi to na chlorozę starszych, zacienionych liści. Te liście mają za mało słońca na robienie fotosyntezy i roślina się ich pozbywa. Nie są jej już potrzebne.

Te liście z pierwszego zdjęcia mogą wskazywać na niedobór magnezu. Czy to są młode czy stare liście?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 07:42, 04 cze 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
nicol21 napisał(a)
Eden rose ma sporo takich zniekształconych pąków, tak jakby te zielone listki otaczające pąk coś zjadło.
Czy to będą wciornastki? [tak mi się wydaje po przebiegnięciu tego wątku]
Czy jest możliwe, że do takiego pąku zbiegają się mrówki i jeszcze bardziej uszkadzają róże czy może tylko korzystają z soków od wciornastków? Koleżanka też ma i jeszce mrówki. U siebie mrówek nie mam.

Czym to potraktować? Coś na ssące? Decis?

Dzięki.



To mogą być rzeczywiście wciornastki. Możesz pryskać chemią, ale możesz też po prostu wszystko co tak źle wygląda obciąć. Nowe pąki są przeważnie już ładne, tak jest przynajmniej u mnie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Adela 09:11, 04 cze 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Ewo, dzięki
Róża rośnie w gruncie, pod ścianą domu. Wody ma dość, była nawożona i podsypana kompostem. Więc, jak piszesz, ma braki mikroelementów i światła. Postaram się je uzupełnić, a te nieproduktywne drobne pędy w gąszczu wytnę.
Dzięki za fachową radę początkowo myślałam, że to jakaś plamistość, ale wtedy pojawiają się czarne plamy, a u mnie ich nie ma. Zagłodzona biedna
Serdecznie pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Kasia1980 16:58, 13 cze 2021


Dołączył: 27 wrz 2020
Posty: 318
posadziłam na jesień 8 róż okrywowych aspirin rose , na wiosnę przycięłam, a a teraz 2 z nich mi umiera choć sucho nie mają. Można je jeszcze uratować , to chyba jakaś chorobą bo szkodników nie widać.
____________________
Moja Sielanka
MilosnikRoz 13:30, 03 lip 2021


Dołączył: 03 lip 2021
Posty: 1
Witam Mam problem z moją różyczką miniaturową. Na nowo wyrosłych pędach, na liściach pojawiły się zniekształceniana na blaszkach i od spodu przy nerwach. Czy pomógłby mi ktoś zidentyfikować co to może być i jak to wyleczyć? Czy mogą to być jakieś roztocza czy może wirus? Mam ekstrakt z drzewa Neem. Czy mógłby pomóc? Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Katrin 01:03, 08 lip 2021

Dołączył: 08 lip 2021
Posty: 5
Witajcie
Moje róże uschły po oprysku na mszyce,czy da się je jeszcze uratować
Katrin 01:03, 08 lip 2021

Dołączył: 08 lip 2021
Posty: 5
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies