Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu...

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu...

MAD 13:22, 07 kwi 2017


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
Pszczelarnia napisał(a)


Graby bym odradzała. Smutny jest widok złotych cisów i suchych brązowych grabów (częściowo z liśćmi suchymi poskręcanymi) zimą i wiosną wczesną - a to widok z okna.

Można odciąć krajobraz - i posadzić platany AG - jako wierne zamienniki dla koncepcji z Gumbalami.

Czyli brzozy (mogą być wielopniowe).

Albo platany kuliste.

Ale przy ogrodzeniu masz świerki?


Przy ogrodzeniu w tym miejscu mam żywopłot cisowy.

Graby odpadają własnie ze względu na te sucholce. Platany mi nie bardzo leżą. Jak na razie kandydaci to brzozy, ginko horizontalis lub jakiś klon.
____________________
Pozdrawiam! To tu…
MAD 13:23, 07 kwi 2017


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
anka_ napisał(a)
Madziu ja jestem stałym gościem, tylko cichutko siedzę w kąciku

Aż poszłam zobaczyć swojego. Fakt- liści jeszcze nie ma- ale w podobnej fazie są u mnie dęby, miłorząb, buk, czy brzozy (poza pospolitą). Inne klony i jabłonie listki już puszczają. Co do wolnego tempa przyrostu to nie do końca się zgodzę- metr rocznie to chyba nie jest źle?


Uprasza się o częstsze wychodzenie z kącika.

U mnie tylko ruchu u tych nieszczęsnych Gumballi nie widać. Reszta już ruszyła. Różne stadium rozwoju, ale jednak.
____________________
Pozdrawiam! To tu…
MAD 13:27, 07 kwi 2017


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
siakowa napisał(a)
no to mnienpocieszylas. czytałam jakiegoś bloga i tym klonie i po kilku latach dopiero było widać ze coś przyrasta. Byłoby super bo u mnie rośnie na tle brzóz które rosną jak chwasty

U mnie od 2 sezonów tak stoi miłorząb przed domem. ZERO przyrostów. Liście w zeszłym roku miał olbrzymie, pień grubieje, a przyrostów zero. Pewnie odbudowuje korzenie po drastycznym przesadzaniu. Mam nadzieję, że w tym roku jednak się ruszy.
____________________
Pozdrawiam! To tu…
MAD 13:31, 07 kwi 2017


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
Toszka napisał(a)
Madziu, a jabłonek ozdobnych byś tam nie chciała? Zimą radocha z jabłuszek będzie. Albo głogi Paul's Scarlet , albo jarząby... no ciągle wszędzie te brzozy i brzozy...

to byłam ja

Toszka dzięki za głos w sprawie. Wiem, że wszędzie brzozy. Sama wiesz, że u mnie kilka wiekowych też rośnie, więc by się fajnie wpasowały kolejne, te szlachetne.

Jabłonie i głogi zdecydowanie nie. Mam jedną jabłoń "jadalną" i jedna maleńką ozdobna w innym miejscu. Starczy. Zresztą jabłonie i głogi ładne są tylko wiosną.

Jarząb. Może ale w innym miejscu. Zresztą jednego już mam. Przy kompostowniku.
____________________
Pozdrawiam! To tu…
MAD 13:32, 07 kwi 2017


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
Kasya napisał(a)


oj moge sie podpisac obydwoma raczkami
z mizernym skutkiem namawiam wszystkich na jabłonki i jarząbki ze już sie zniechęciłam

____________________
Pozdrawiam! To tu…
MAD 13:34, 07 kwi 2017


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
Pszczelarnia napisał(a)


Bo przecież brzozy i brzosty (czyli graby) to są dendrologiczne chwasty.


Takie chwasty brzozowe mam właśnie w części ogrodu gdzie będzie "zakątek leśny". Ogromne te chwaściska porosły! Ale bielusieńkie pnie brzóz szlachetnych jednak kusza...
____________________
Pozdrawiam! To tu…
Pszczelarnia 13:37, 07 kwi 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Klon pseudoplatanus (): 'Brilantissimum'?

Przyciągnie wzrok pokrojem, rozmiarem, urokiem liści i pasuje mi do cisów bardzo.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
AngelikaX 13:38, 07 kwi 2017


Dołączył: 02 mar 2015
Posty: 7209
MAD napisał(a)

Dzięki za informację. To bryły korzeniowe pewnie miały potężne. Ja bym musiała je upchnąć pomiędzy kulki, więc chyba o 5 metrowych mogę pomarzyć.

Nic to. Myślę dalej. Wczoraj patyki wtykałam w rabatę i zastanawiałam się ile ewentualnie by mi tam weszło tych brzóz...



Właśnie nie... jak pamiętam (a raczej się nie mylę) one w donicach były... nie kopane z ziemi... fakt korony liche, pieńków też szczególnej grubości nie miały ale przez 3 lata się rozkręciły
____________________
Na zielonej... trawce :) *** Wizytówka
MAD 13:46, 07 kwi 2017


Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 3337
Pszczelarnia napisał(a)
Klon pseudoplatanus (): 'Brilantissimum'?

Przyciągnie wzrok pokrojem, rozmiarem, urokiem liści i pasuje mi do cisów bardzo.

O jaaaa! Ale świetny kolor. Muszę sobie o nim trochę poczytać. Ale widzi mi się bardzo!
____________________
Pozdrawiam! To tu…
anka_ 13:48, 07 kwi 2017


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
To ja jeszcze podrzucę tylko z propozycji Acer rubrum 'Brandywine'. Kiedyś zaproponowano mi go w szkółce Szmit i byłam nim zachwycona (zażarł go zająć, ale kupię drugiego napewno). Piękna, ciemna, błyszcząca zieleń liści, jesienią głęboka czerwień. Wcześnie kwitnie i puszcza liście.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies