Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

gardney 14:10, 14 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Kochani a kompost z dżdżownicami kalifornijskimi przerzucać czy nie?
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Pszczelarnia 17:16, 14 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jeżeli trzeba napowietrzyć i przemieszać, to trzeba. Dżdzownicom nic się nie stanie (praca z widłami).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
gardney 17:31, 14 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Dzięki Ewo!
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Mirka 17:55, 14 paź 2014


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
A jak potem przesiewać żeby te dżdżownice zostały?
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Gardenarium 20:11, 14 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dżdżownice pozostaną na sicie. A tak w sumie, to w dojrzałym kompoście dżdżownic już chyba nie ma? to nie ma się o co martwić
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 08:07, 15 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
gardney napisał(a)
Kochani a kompost z dżdżownicami kalifornijskimi przerzucać czy nie?

W kompoście w którym prowadzimy hodowlę dżdżownic kalifornijskich nie powinno się zamieniać warstw, tzn świeża materia organiczna na spód a próchnica na wierzch. Takie odwrócenie kompostu o 180* doprowadzi do zachwiania procesów życiowych kalifornijek które eliptycznie przemieszczają się cały czas ku górze, napotykając na kolejne rozłożone wstępnie przez pierwszych destruentów warstwy nowej materii organicznej.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 08:23, 15 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Mirka napisał(a)
A jak potem przesiewać żeby te dżdżownice zostały?


Dżdżownice kalifornijskie zasiedlają tylko górną warstwę kompostu tam gdzie mają warunki do pobierania pokarmu, rozwoju i rozrodu. W gotowym do użycia humusie próżno szukać kalifornijek. Dodam przy okazji, że kompost przesiewamy tylko w celu wykorzystania go do powierzchownego mulczowania gleby. Przykładem mogą być trawniki. Kompost który wprowadzamy do wierzchniej warstwy gleby nie wymaga przeprowadzania tych czynności.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
retro 10:12, 15 paź 2014


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 21
Muszę przenieść kompostownik. Ogród "robiliśmy" po kawałku, wydzierając ugorowi kolejne grządki, a ponieważ nie chciałam marnotrawstwa, postawiliśmy kompostownik zbity z palet w bardzo niefortunnym, ale jedynym możliwym miejscu. Teraz zwolniło się już te docelowe. W związku z tym pytanie: kiedy najlepiej to zrobić? Teraz czy wiosną? Termin ma jakieś znaczenie? Wiem, że to niekorzystne i nie powinno się tego robić, ale to nieuniknione raczej. Teraz stoi vis-a-vis wejścia do ogrodu, centralnie na widoku Jako główna ozdoba, oczywiście .
____________________
Katarzyna. Po wiejsku.
Pszczelarnia 10:22, 15 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
retro napisał(a)
Muszę przenieść kompostownik. Ogród "robiliśmy" po kawałku, wydzierając ugorowi kolejne grządki, a ponieważ nie chciałam marnotrawstwa, postawiliśmy kompostownik zbity z palet w bardzo niefortunnym, ale jedynym możliwym miejscu. Teraz zwolniło się już te docelowe. W związku z tym pytanie: kiedy najlepiej to zrobić? Teraz czy wiosną? Termin ma jakieś znaczenie? Wiem, że to niekorzystne i nie powinno się tego robić, ale to nieuniknione raczej. Teraz stoi vis-a-vis wejścia do ogrodu, centralnie na widoku Jako główna ozdoba, oczywiście .


Wydaje mi się, że termin przenoszenia kompostu nie ma znaczenia. Po prostu trzeba przenieść. Najlepiej to zrobić, opróżniając stary kompost a nowy zakładając na nowym miejscu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
gardney 12:29, 15 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
dziękuję waldku a powiedz czy dodanie mocznika do kompostu zaszkodzi dżdżownicom? będę robiła oprysk mocznikiem dużo mi go zostanie stąd moje pytanie.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies