Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » 'Chashitsu' - Herbaciarnia japońska, ogród trójkątny

Pokaż wątki Pokaż posty

'Chashitsu' - Herbaciarnia japońska, ogród trójkątny

Helen 20:58, 19 maj 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Jan, czy mógłbyś do mnie zajrzeć i powiedzieć czy mój klon to Jordan?
____________________
Helen - Hortensjowo
sylwia_slomc... 21:16, 19 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
bql3 napisał(a)
Sylwia,
- gałązki uszkodzone i porażone przez wiosenne przymrozki obcinam bo z reguły obumierają (łatwo je odróżnić bo robią się czarne). Listki też choć wiem że wygląd krzewu jest masakryczny ale odbije z czasem - nie rozpaczaj one dadzą radę - zobaczysz.
Poniżej wklejam fotkę klona który dwa lata temu tak mi pociachał mróz że żal było patrzeć a dziś popatrz sama jak by nigdy nie był zmrożony i nie ma najmniejszego śladu.....







pozdrawiam
Jan



ps. No szkoda że nie okryłaś włókniną tych klonów aby zabezpieczyć przed mrozem.

Janie ten mróz to miałam w ubiegłym tygodniu Zimę przetrwały pięknie, a teraz je tak ciachnęło, u nas miało nie być przymrozków, a były i to spore
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
bql3 21:32, 19 maj 2020


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Haniu
w Japonii nie byłem a fascynacja tym krajem zawsze u mnie była, trudno uwierzyć ale nie byłem jeszcze w żadnym ogrodzie japońskim - oprócz herbaciarni a Pisarzowicach. Wybieram się już od dłuższego czasu do ogrodu japońskiego w Jarkowie k/ Lewina Kłodzkiego ale zawsze coś wypadnie i przeszkodzi mi w wyprawie do tego ogrodu.
Pytasz skąd ta fascynacja do klonów palmowych.... hmmm? - no wiesz to ma swój związek z początkiem tworzenia mojego ogrodu herbacianego. No i nie chciałem tworzyć ogrodu zwykłego gdzie jest ich pełno dookoła a wyzwanie było tym trudne że nie posiadam wiedzy i wykształcenia ogrodniczego (z biologii zawsze naciągana trójka była na świadectwie). Nie posiadam też żadnej wiedzy w kierunku tworzenia krajobrazu ogrodów ale zawsze byłem wrażliwy na piękno przyrody czy architektury ( nie wspomnę o pięknie i uroku kobiet )
Tak więc postanowiłem stworzyć taki ogród aby mi się wpasował w moją połać o kształcie trójkąta a do tego nadawały się ogrody japońskie bo one pasują na każdą wielkość i kształt ziemi jaki chcesz zagospodarować. Do tego bardzo chciałem mieć jeszcze klimat ogrodu herbacianego. Dodam tutaj, że ideą każdego ogrodu herbacianego jest jego kolorystyka a ja postanowiłem, że grę kolorów uzyskam poprzez klony palmowe - bo tylko one mają cechę gdzie mogą się przebarwiać w każdy z sezonów inaczej. Daje to że ogród w każdej porze roku zmienia mi się kolorystycznie a przy okazji stworzyłem ogród gdzie tworzy mi się małe arboretum klonowe co czyni go unikalnym.
Dodatkowym wyzwaniem jest to że aby ogród japoński miał miano herbacianego to musi posiadać domek herbaciany z jap. chashitsu - wiadomo że w stu procentach taki domek byłby dla mnie nie do wykonania ale namiastkę tego co udało mi się podpatrzeć w internecie zrobiłem u siebie w ogrodzie.
Do tego trzeba dodać wyczucie tego co się tworzy w klimacie ogrodów japońskich no szczypta dążenia do perfekcji - a na końcu tego jest niesamowita frajda z uzyskiwanych efektów.
Myślę Haniu że choć trochę Ci przybliżyłem genezę powstania mojego herbacianego ogrodu

pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Helen 21:59, 19 maj 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Janie, wrzuciłam jeszcze kilka zdjęć. Zerknij i napisz na co to wygląda.
Z góry dziękuję.
____________________
Helen - Hortensjowo
Mixtoorka 22:10, 19 maj 2020


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
jest jakaś magia w japońskich ogrodach i klony uwodzą.

Przepiękna porcelana, doceniam.

Niesamowita jest ta Twoja konsekwencja. Pięknie. Niby klony najpiękniejsze jesienią, a ja właśnie wiosną kocham je najbardziej.
____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
hankaandrus_44 22:48, 19 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7194
bql3 napisał(a)

.
Myślę Haniu że choć trochę Ci przybliżyłem genezę powstania mojego herbacianego ogrodu

pozdrawiam
Jan



Janie, tym bardziej podziwiam Twoje dążenia do perfekcji. Pamiętam jak domek herbaciany powstawał, jak powstawały podesty, no i te wszystkie smaczki w postaci salonu kąpielowego, miejsca na ogień, no i na herbatę, gdzie zostałam zaproszona. Dziękuję za dzielenie się swoją pasją, moją ona już nie będzie, ale zawsze Ciebie odwiedzę, żeby zobaczyć co masz nowego. A przy okazji oczywiście na herbatę.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
bql3 10:33, 24 maj 2020


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Yahoo!

poranna kawa to tylko w ogrodzie...









pozdrawiam i miłego dnia wszystkim życzę

Matane!
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
hankaandrus_44 11:27, 24 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7194
No i dziś na poranną kawę trafiłam. W dodatku z pysznymi dodatkami. Ale, jak to wieść gminna niesie: U jana wszystko co najlepsze!
Miłego również.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Dorota123 20:13, 24 maj 2020


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Podziwiam efekt, który stworzyłeś na tym małym skrawku ziemi. Dbałość o drobne szczegóły typu filiżanki, kubeczek, podstawka do kadzidełka itd. Bardzo mi się u Ciebie podoba.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Dorota123 20:15, 24 maj 2020


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Polecam wyjazd do Jarkowa byłam w tym ogrodzie dwa razy i byłam oczarowana, myślę że już można zwiedzać nową część. Jak ja byłam, była w budowie.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies