Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co i jak? Nowicjuszka

Pokaż wątki Pokaż posty

Co i jak? Nowicjuszka

Mira104 14:57, 25 kwi 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Już wklejam odpowiedź od Walerka jeszcze gorącą

"Miro, drzewka kolumnowe to najczęściej retardanty, czyli takie, które wyhodowano drogą selekcji. Owocują bezpośrednio na pniu lub krótkich gałązkach tzw krótkopędach. W sadownictwie 'miały wzięcie' w latach osiemdziesiątych na zachodzie. Trzeba je sadzić gęściej - rozstawa ok. 1m - co przy bardzo drogiej ziemi zdawało egzamin, u nas się nie przyjęło, ale 'zapełniły' ogrody ozdobne. Inne drzewa kolumnowe, które mają gałęzie pod kątem ostrym są nieprzydatne z prostego powodu: gałęzie wyłamują się pod obciążeniem owoców przed dojrzeniem. Szkółkarze próbują na nich zarobić jako na nowościach, a to już przeżytek. I jeszcze jedna uwaga: takie drzewka łatwo wracają do form wyjściowych wyrastającymi gałązkami, które trzeba wycinać.
Pozdrawiam, Walerian K


I teraz, to nie wiem, bo skoro na zachodzie te drzewa są ok, wiem, że w Polsce jest szkółka która się specjalizuje w drzewach kolumnowych owocowych "Knapik"
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Mira104 14:57, 25 kwi 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Aniu ja czekam na przepis zalewy do mięsa. Wędzarnie już mam no trzeba jeszcze wykończyć, ale wędzić można, drzewo też, nawet mięsko.
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Mira104 18:09, 25 kwi 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Jeszcze dziewczyny dalszy ciąg rozmowy z Walerkiem
zapytałam o konkretną szkółkę, która się specjalizuje w drzewach kolumnowych "Knapik", a to odpowiedź

"Obejrzałem co link zawiera. To są mini drzewka, szczepione. Możesz je sadzić niczym bukszpany, a dla żartu przykryć stolikiem. Mam kilka takich pod opieką u córki lubującej się w 'mikrusach'. Kwitną obficie ale z owocowaniem już gorzej. Zauważyłem, że system korzeniowy jest niewydolny dla dużej liczby owoców i część ma typowy opad świętojański, czyli do św. Jana połowa zawiązków sama opada.
Czy je posadzisz - zależy tylko od Ciebie."

Walerki ślicznie dziękuję

____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
polinka 09:18, 26 kwi 2017


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
No cóż, chyba trzeba znalezc miejsce na normalne owocówki

Dzięki Mirka, że się podzieliłaś wypowiedziami Walerka
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Pszczelarnia 14:09, 26 kwi 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mira104 napisał(a)
Już wklejam odpowiedź od Walerka jeszcze gorącą

"Miro, drzewka kolumnowe to najczęściej retardanty, czyli takie, które wyhodowano drogą selekcji. Owocują bezpośrednio na pniu lub krótkich gałązkach tzw krótkopędach. W sadownictwie 'miały wzięcie' w latach osiemdziesiątych na zachodzie. Trzeba je sadzić gęściej - rozstawa ok. 1m - co przy bardzo drogiej ziemi zdawało egzamin, u nas się nie przyjęło, ale 'zapełniły' ogrody ozdobne. Inne drzewa kolumnowe, które mają gałęzie pod kątem ostrym są nieprzydatne z prostego powodu: gałęzie wyłamują się pod obciążeniem owoców przed dojrzeniem. Szkółkarze próbują na nich zarobić jako na nowościach, a to już przeżytek. I jeszcze jedna uwaga: takie drzewka łatwo wracają do form wyjściowych wyrastającymi gałązkami, które trzeba wycinać.
Pozdrawiam, Walerian K


I teraz, to nie wiem, bo skoro na zachodzie te drzewa są ok, wiem, że w Polsce jest szkółka która się specjalizuje w drzewach kolumnowych owocowych "Knapik"


Witam się, bo jeszcze nie byłam u Ciebie. A awatar mnie skusił a teraz czytam ciekawe rzeczy.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mira104 15:24, 26 kwi 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Ale ja bym nie była sobą i jeszcze dopytam naszego Walerka o drzewa owocowe na podkładach półkarłowych. One też są fajnym rozwiązaniem do ogrodu.

____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Mira104 22:27, 27 kwi 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Dziewczyny w jakiej odległości sadzimy od siebie brzozy doorenbosy?
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
kasja83 10:49, 04 maj 2017


Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 8961
Mira104 napisał(a)
A zapytam, bo mąż mówi absolutnie żadnych drzew owocowych, a ja kocham śliwy renkloda, czereśnie, wiśnie, gruszki, no i sobie wymyśliłam drzewa kolumnowe. Tylko czy warte zachodu?

Ja też nie jestem fanem owocówek-ale bardziej z faktu, że nie chciałoby mi się potem przetwarzać owoców niż z innych powodów.
____________________
Kasja-Nowocześnie u Kasji - kiedyś będzie
Mira104 23:08, 04 maj 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
No to jeszcze jedna ciekawostka, o której nie miałam zielonego pojęcia, dotyczy tulipanów

Zakupiłam 2 lata temu tulipany elegant lady, jesienią dokupiłam jeszcze kilka cebul i szok bo zamiast nich mam jakieś czerwone tulipany w kształcie elegant lady.
Czytam i czytam i okazuje się że tulipany atakuje wirus, który zmienia ich kolor.
Wyczytałam, że tniemy tulipany kolorami, a potem należy umyć nóż dotyczy to w szczególności tulipanów czerwonych i żółtych.
I teraz nie wiem, czy usunąć te tulipany, czy jednak wrócą do pierwotnego koloru.
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Mira104 23:45, 04 maj 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Ja już zamówiłam kilka drzewek, przy pomocy Walerka dobrałam zapylacze. Teraz czekam na paczuszkę Domówiłam jeszcze borówki amerykańskie, jagodę karczmarska, maliny. Nie wiem gdzie posadzę drzewa, będę się zastanawiać jak przyjdą
Na razie ciągnie mnie do ogrodu, a tu wiecznie pada i pada, dziś już nie wytrzymałam i popołudniu polazłam, ale kopanie w mokrej ziemi to masakra.
Widzę, że też oprysk się przyda po tych opadach, bo rośliny maja już za dużo wilgoci.
Dziś też wysiałam trochę nasion, z tego co widzę cukinie trzeba jeszcze raz wysiać, bo nic nie wzeszło.


____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies