Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Malutki pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Malutki pod lasem

Brzozowadzie... 15:14, 23 wrz 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Potwierdzam wszystko, co Toszka napisała o hakone Byłam, widziałam, dostałam Gdybym nie wiedziała, to bym nie uwierzyła, że to bydlę tak urosło i mimo suszy obecnej dawało radę.
Absolutnie odradzam Silver sceptre, które radzi Asia pod brzozy w słońce Ja tak mam i czekam na wenę, żeby to zmienić. Są biedne i poprzypalane. One gwiazdorzą w cieniu, prawda Toszka?
Ale będzie ładnie!
Buźka!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Toszka 09:31, 24 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
makadamia napisał(a)


Ooo - ten temat mnie zaintrygował: jak wygląda mikoryza w korzeniach? I czy na wszystkich roślinach tak samo?

O zawilcach też słyszałam, że długo się zadamawiają. Być może. Być może jest to też kwestia odmiany. Ale powiem Wam, że prinz heinrich posadzone w dobrej ziemi z dala od drzew, zadomowiły się ekstra szybko. Splendensy posadzone w dobrze przygotowanych dołkach pod świerkiem też szybko ruszyły ale też widzę że pierwsze padają. Honorine jobert, posadzone w najsłabiej przygotowanej ziemi niedaleko świerka radzą sobie najmarniej.
W przyszłym roku eksperymentów ciąg dalszy


Jak wygląda mikoryza?...hmmm... Najbardziej efektownie i imponująco na korzeniach i podłożu sosen. Była jedna sosna na forum, która po wyjęciu z doniczki wzbudziła chwilowy popłoch, że ma korzenie spleśniałe...

Przy wieloletnich roślinach to są takie białe kłaczki. Pod wspomnianą hakone nie było jej tak dużo jak pod sosną, ale w ziemi wyraźnie można było dostrzec białawe kłaczki. Pleśń (w nawiązaniu do paniki przy sośnie) ma szaro-czarny kolor zarodników. Mikoryza jest biała.
Nauka dopiero uczy się o mikoryzie i jej znaczeniu w przyrodzie. Co jakiś czas pokazują się nowe, ciekawe opracowania i badania.

Agato, absolutnie masz rację. Mam SS dwa metry od siebie - jedne w wystawą północną z kilkugodzinnym słońcem i drugie z wystawą południową z kilkugodzinnym cieniem od drzewa. I te pod drzewem są przysuszone.


____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 09:35, 24 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Brzozowadziewczyna napisał(a)

Absolutnie odradzam Silver sceptre, które radzi Asia pod brzozy w słońce Ja tak mam i czekam na wenę, żeby to zmienić. Są biedne i poprzypalane. One gwiazdorzą w cieniu, prawda Toszka?


Aaaa, zapomniałam że tam jeszcze słońce.
Cały ten zestaw, który proponowałam, to raczej do półcienia

Toszko - dzięki za info o mikoryzie - będę wypatrywała białych kłaczków w ziemi
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Makusia 19:18, 25 wrz 2019


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Super to spasowalas. Jak szyte na wymiar! Oj będzie wyglądać bosko!
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
AnnaCh 21:23, 28 wrz 2019


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Kochane przepraszam, że tak długo się nie odzywałam. W niedzielę całą spędziliśmy w Nieborowie, Arkadii i Łowiczu. Jaś miał obiecane Muzeum Motoryzacji już dawno Chyba z godzinę spędziliśmy przy "maluchach", Jaś je uwielbia. Całą resztę tygodnie albo lało, albo głowa mi pękała, albo na urodzinach znowu byliśmy. Dopiero dziś potyrane

Agata
, ja też lubię Dziś znowu potyrane Cały dzień na zewnątrz

Toszko,
zgadzam się do do hakone w 100%, na jarząbkowej przekopałam oprócz tego co było wcześniej kopane dużo kory w pasie pod hakone i w tej chwili rosną super Sadzonki dzielone na pół a teraz są i tak 4 razy takie jak sadzone Chyba im dobrze

Mam dwa ciemierniki, gdzieś je tam wsadzę.
Kuli cisowe wsadzę w takim razie tak co 90 cm. Ale to dopiero po 8 października jak mi porcja kompostu dojedzie
Suma summarum nie pocięłam ich, podetnę na wiosnę, boję się, że tym cięciem pobudzę je do rośnięcia, a teraz tego nie chcę przecież, mają sie ukorzeniać. O cięciu dawców kulkowych nawet nie myślałam.
W rogu to modrzew, do którego mam ogromny sentyment. Córka wygrała go w osiedlowym konkursie, byłam wtedy w ciąży z Jasiem, nie chciał się zmieścić w samochodzie, M wiózł go wystawionego przez szybę

Asiu, to czekamy na białą pleśń w korzeniach
No właśnie to wystawa południowa, brzozy to małe patyczki, więc cienia jak na lekarstwo

Agato,
moje hakone posadzone wiosną też super urosły
SS nie będę tam sadziła, za dużo słońca, jak już to ID

Marta, dziękuję Widziałaś na żywo dziś, mam nadzieję, że będzie tak jak piszesz
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Toszka 21:37, 28 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To jak wyjaśniłaś, że to modrzew to kolor stał się adekwatny do posiadacza
A wiesz, że modrzew doskonale się strzyże i formuje? I dzięki temu nie łysieje od dołu. Mam taki jeden egzemplarz strzyżony w walec z czupryną (eM o tą czuprynę co roku walczy jak lew)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
AnnaCh 22:00, 28 wrz 2019


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
No świetnie, bo właśnie się zastanawiałam czy mogę go trochę odchudzić
Super
A kiedy go ciąć? Pewnie na wiosnę, nie?
____________________
Ania - Malutki pod lasem
AnnaCh 22:14, 28 wrz 2019


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Dzisiaj przyjechało wsparcie Tata Tym sposobem sporo się posunęło w kwestii ułożnia kostek i przejścia przez rabatę. Sporo też powyrywałam chwastów, fajny dzień był.
Na bałagan na zdjęciach nie patrzymy, ale na szybko robiłam na koniec dnia, bo właśnie zaczynało padać


Moim zdaniem fajnie wyszło, miałam dostawę mączki bazaltowej i podjechała po nią Makusia i też mówi, że fajnie
Jak cała rabata będzie zasypana korą to chyba będzie dobrze, do tego trawki wylewające się na to przejście

A tak jest z góry
____________________
Ania - Malutki pod lasem
eVka 22:16, 28 wrz 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Robota aż huczy! Bardzo ładnie wyglądają te kształty jak już jest kostka na obrzeżach i płyty Kibicuję, żeby robią raz dwa szła
____________________
Nowa12 22:32, 28 wrz 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Takiego wsparcia zazdroszczę .
Ale ciężko pracujecie na koniec sezonu. Zmienia się, zmienia. Każda nowa rabatka cieszy. I to jak .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies