Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Ani :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Ani :)

Mira104 13:49, 23 sie 2016


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Ania ja nie mam cycka tylko prostokącik taki 4-5m na 1,5, chce posadzić 4 rodki schneekrone. Ja już w maju przekompostowałam ziemię z obornikiem, korą, trocinami, teraz dosypałam igliwie (ścinane wiosną i rozdrabniane). Jeśli Ty masz 2 duże cycki i potrzebujesz 5kg, to mi pewnie pójdzie mniej.
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
anbu 13:59, 23 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Gosiu, Toszka napisała, że

siarka pylista szybciej "działa", natomiast rozkład siarki granulowanej jest długotrwały, ok. 5 lat

Nam chyba zależy na tym długotrwałym działaniu, bo musi się wytworzyć ta grzybnia

Dalej cytuję Tochę



Zazwyczaj w momencie sadzenia używamy kwaśnego podłoża (dlatego polecam zakupić na start kilka worków podłoża pod borówki lub rodki). W skład tego podłoża wchodzi torf wysoki=kwaśny. Niestety po roku już nie jest kwaśny, a wypłukany. Taka natura kwaśnego torfu. I w tym momencie akurat siarka przejmuje zadanie zakwaszenia. Po kilku latach przy dobrze przygotowanym podłożu funkcję zakwaszania przejmuje mikoryza. Pozostaje tylko ściółkowanie liśćmi, igliwiem, kawą. Raz na 3 lata rozłożenie min.6-cio miesięcznych końskich bobków (bez słomy).



Miruś ja rodki na jednym tylko cycku będę sadzić, na drugim nie wiem jeszcze co
____________________
Ania Ogród Ani :)
malgol 14:11, 23 sie 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
No właśnie dlatego o tej pylistej mowię... nie o granulowanej Czy jeszcze jest jest inna? Dla mnie pylista to mielona
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
anbu 14:36, 23 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Tak na moją logikę

Pylista to pył - działa od razu. Szybciej się traci/wyczerpuje?
Granulowana to granulki - które z racji tej że są granulkami i zanim się rozpuszczą działają jednak dłużej.
A to dłużej (ten czas) nam jest potrzebny do tego aby wytworzyła się mikoryza


Jeżeli damy pylistą to w pewnym okresie nasze roki będą rosły w podłożu mniej kwaśnym
Jest to okres pomiędzy czasem w którym podłoże kwaśne, które dodaliśmy do ziemi rodzimej podczas sadzenia przestaje być kwaśne (wypłukuje się) a wytworzeniem się grzybni.

Tak ja to rozumiem

Fakt zapomniałam w wcześniejszym swoim wpisie do Mirci napisać, że ziemię rodzimą przekopię nie tylko z siarkę granulowaną, obornikiem, kompostem, mączką bazaltową i liśćmi/ściółką z lasu ale też z podłożem do borówki
____________________
Ania Ogród Ani :)
malgol 14:49, 23 sie 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
No może są różne szkoły .Niech sie Toszka wypowie .Ja w watku o chorobach rodków przeczytałam rady Magji i te miałam na mysli. Nie kwestionuję oczywiście tego co mówi Toszka - może to wszystko jedno jest

Cytuję Magję


[
To tak trochę groźnie brzmi ))

Spróbuje to uporządkować
Każdy kto ma rh i posadził je dobrze!!!! powinien zapatrzyć się w
1/ siarkę pylistą - siarkuje się raz na 2-3 lata - niestraszne prawda?
2/ nawóz do rh - najlepiej, najtaniej, najwydajniej - po woreczku siarczanu potasu, amonu i magnezu
I TO WSZYSTKO koktajl 3* na sezon w zupełności wystarczy /czasem i raz/ - niestraszne prawda?
Od czasu do czasu dać na korzeń obornika, kory. liści, ściółki /nie napiszę skąd/
3/ PHmetr -na wypadek problemów

Dobrze rosnące - tylko posiarkować + odrobinkę nawozu / 1 płaska łyżka każdego siarczanu na 10 l - to mikstura łagodna, cit mocniejsza - 1 łyżeczka na 1l/
Chore - jeśli przesadzisz to możesz poczekać do wiosny i nic nie robić albo dodatkowo wspomóc opryskami /efekty powinny być widoczne po 2-3 cyklach/ Pędów nie ma chorych - tylko zagłodzone - o obrywaniu pisałam - jak obetniesz go to zabierzesz mu to co go trzyma przy życiu /regulować pokrój można tylko w przypadku zdrowych rh - wtedy cudnie odbijają/. Twój odbije z pąków uśpionych jak minie mu stres- nawet u dołu, stare sam zrzuci

ZIEMIA /ostatni raz uffff/
TORF KWAŚNY + ZIEMIA RODZIMA + ZLEŻAŁA KORA + ZLEŻAŁY OBORNIK + 2-3 GARŚCIE SIARKI PYLISTEJ - powinno trzymać dobre ph 2-3 lata

STANOWISKO
PÓŁCIENISTE - bez słońca operującego w południe, gleba ciężka - drenaż - czyli żwir na dno, obecność muru nienasłonecznionego o 12,00 - dół wyłożony podziurkowaną folią.
Jeśli jest dobrze podlewany - obecność dużych drzew nie powinna przeszkadzać - /poza orzechem, platanem i brzozą/, uważać też na świerki - płytki rozległy system korzeniowy, sosny doskonale robią rh /korzeń palowy/
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 14:53, 23 sie 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Toszko, odezwij się
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 15:05, 23 sie 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Ta pylista ponoć też zaczyna dopiero działać po najmniej 6-ciu miesiącach. Chyba się za bardzo przejęłam ta siarką bo może obie działają tak samo
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
anna_t 16:28, 23 sie 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
malgol świetną pigułkę przytoczyłaś zapisuje sobie w e-notatniku
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
hindsight 17:17, 23 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Ja też dawałam pylistą. Właśnie z tego powodu, że granulowana tak powoli się rozpuszcza. Ale ja mam wodę niedobrą...siarka jakoś neutralizuje wapń, z tego, co pamiętam. Może ja powinnam dać i jedną, i drugą?
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Psiamama 17:23, 23 sie 2016


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 1212
Aniu ależ dobry masz ten wątek No jest wszystko, fajny ogród, zdjęcia i poradnik ogrodnika zawsze coś ciekawego
____________________
Aga-Psiamama;Kulą w płot
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies