Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Ani :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Ani :)

Toszka 11:14, 04 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
alis napisał(a)
Ania, czy Twoje cisy mają żółte igły od środka?
dzisiaj przycinałam swoje cisy i zauważyłam, że od środka pożółkły nieco, martwi mnie to


Tak, to normalne, że od środka starsze igiełki żółkną - wiek, mniejsza ilość światła i duże znaczenie ma odmiana i pokrój. Fastigiaty mają bardziej widoczną tendencję. Podkreślam "widoczną", bo gęste krótkopędy utrudniają systematyczny opad igiełek.
Aktualnie, do połowy lipca cisy mają zrzut starszych igieł. I dlatego też widoczne jest ich obsypywanie.

Misecznik - chemiczna walka z nim uwarunkowana jest pogodą. Oprysk jest skuteczny tylko wtedy, kiedy utrafimy w moment otwierania się miseczek i rozsiewu młodego pokolenia. Czas ten przypada od lipca do połowy sierpnia. Ale przy ciepłej, długiej pogodzie terminy mogą się przesuwać...i tu kryje się problem.
Po trzech latach skutecznej walki (misecznika bezapelacyjnie dostałam w giffcie ze szkółek) mogę stwierdzić, że najskuteczniejszy jest promanal wiosenny pod warunkiem bardzo starannego oprysku i sprzyjającej pogody. Można ewentualnie po 10 dniach powtórzyć.
Po zmniejszeniu populacji misecznika - lub wyeliminowaniu - trzeba zająć się sadzakiem, czyli grzybem rozwijającym się na spadzi misecznika. Tu do walki polecam oprysk mocznikiem w stężeniu 1,5%. Oprysk można powtarzać, ale nieprzekraczalną granicą jest połowa lipca.
W praktyce najwięcej szkód robi sadzak, którego nie da się wyeliminować skutecznie bez eliminacji misecznika.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
mrokasia 11:21, 04 cze 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18048
anbu napisał(a)





Pięęęęknie!
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Zakrecona 11:37, 04 cze 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Podglądam po cichutku i nieustająco wzdycham do wiśni i nie tylko
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Kawa 11:41, 04 cze 2019


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Toszko dziękuję
czyli czekać do lipca i wtedy prysnąć
pryskałam promanalem dwukrotnie i właśnie wydaje mi się że mam tego sadzaka bo cisy ewidentnie ściemniały i są w środku brzydkie

ta nieprzekraczalna granica to wytłumacz jak blondynce po połowie lipca pryskać czy do połowy lipca?
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Brzozowadzie... 12:05, 04 cze 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
anbu napisał(a)
Iryski zaczynają Jednak będą kwitły, mam chyba jakieś późne




Hohoho, Tobie nawet szałwia kwitnie na trzy cztery No po prostu pięknie!
I bardzo fajnie wygląda to połączenie białozielonych host i limonkowej trawy.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Toszka 12:59, 04 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kawa napisał(a)
Toszko dziękuję
czyli czekać do lipca i wtedy prysnąć
pryskałam promanalem dwukrotnie i właśnie wydaje mi się że mam tego sadzaka bo cisy ewidentnie ściemniały i są w środku brzydkie

ta nieprzekraczalna granica to wytłumacz jak blondynce po połowie lipca pryskać czy do połowy lipca?



Do połowy lipca. Mocznik to azot. Niby minimalne stężenie, ale jednak. Ten oprysk na sadzaka (grzyby nie lubią azotu) jest jednocześnie nawozem azotowym dla rosliny.
Sadzak jak sama nazwa wskazuje przypomina sadzę. jak ręką przejedziesz po gałązkach to masz efekt drobnej sadzy na dłoni. I to on niszczy igiełki i młode gałązki.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
alis 20:50, 04 cze 2019


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Toszka napisał(a)


Tak, to normalne, że od środka starsze igiełki żółkną - wiek, mniejsza ilość światła i duże znaczenie ma odmiana i pokrój. Fastigiaty mają bardziej widoczną tendencję. Podkreślam "widoczną", bo gęste krótkopędy utrudniają systematyczny opad igiełek.
Aktualnie, do połowy lipca cisy mają zrzut starszych igieł. I dlatego też widoczne jest ich obsypywanie.


Dzięki Toszka za wyczerpującą informację, żółte igły mają tylko lizaki i stożek, pozostałe bez uszczerbku na urodzie
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
amatorodniczka 09:54, 05 cze 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Aniu co ile radzisz sadzić cisy na żywopłot? Wiem, że to w dużej mierze zależy od ich wielkości, ale pamiętam że raz pisałaś, masz chyba co 80 cm?

____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
anbu 10:08, 05 cze 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Weroniko zerknij na 738 stronę mojego wątku

Dzięki Dziewczyny za miłe wpisy
Buziaki
____________________
Ania Ogród Ani :)
amatorodniczka 16:33, 07 cze 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Dzięki pozdrawiam
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies