Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

sarenka 11:03, 15 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
AnnaCh napisał(a)
To zrób limki, anabell, limki.
Wiem, że to znowu przesadzanie, ale zrobisz raz i ładniej, a tak to później nie będziesz zadowolona. Wiem co mówię, robiłam tak jak mi serce dyktowało, a potem na to patrzyłąm i nie było dobrze. niektóre rabaty już przesadzałam 3 razy, a ciągle nie jestem zadowolona.
Żywopłoty bym na Twoim miejscu sadziła wszędzie. Też się przed nimi broniłam, a teraz uważam, że robią piękne tło i chronią od wiatrów, nasion z sąsiednich działek

Właśnie rysuje,zaraz pokażę nie wszędzie en chce sadzić szmaragdy bo zajmują miejsce, on woli posadzić owocowe.bo to i to niestety się nie zmieści tam gdzie mi zależy na osłonięciu się od sąsiadów. Muszę jeszcze z nim pogadać
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 11:14, 15 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszko-
Tak narysowałam.
Zmieścić się to zmieści luzu takiego to rączkę nie zostanie bo oaż takich proporcji super no zachowałam Jednak jak mierzyłam to co metr hortensje i co metr te rozplenice by weszły spokojnie
____________________
Magda W samym sloncu
AnnaCh 11:16, 15 wrz 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
To jednak mają być rozplenice, nie miskanty?
To są 3 propozycje? To jak dla mnie nr 1. Ale ja się nie znam
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Toszka 11:20, 15 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
W Holandii, Belgii sady owocowe mają żywopłoty naokoło...tam mniejsze mrozy (-5 to już kataklizm i szkoły pozamykane), a jednak sady osłaniane są od wiatrów wczesnowiosennych i przymrozków.

Ponieważ mój ogród jest wpleciony w nasadzenia owocowe to mam skalę porównawczą części z żywopłotem i części bez niego. Część z żywopłotem ma gwarantowane owoce...bez osłony jeden przymrozek majowy i jest po owocach
Nawet porzeczkom się dostaje.
W naszym klimacie żywopłot to element wymuszony. Zazwyczaj w październiku przychodzi tydzień przymrozków...dla ogrodu nieosłoniętego to praktycznie koniec sezonu i pomimo ciepłego listopada i grudnia straszy już tylko kolor brązowy. I nie dziwota, że wiele osób na forum narzeka, że nie lubi jesieni...
Przy żywopłocie wiele roslin ochronionych jest nadal i wiele kwiatów spokojnie kwitnie - takie typowo jesienne marcinki, rudbekie, liliowce, perovskie etc dalej tłoczą kwiaty do mrozów nie bacząc na kołdrę z opadłych liści. Wiele miskantów jest nadal zielonych, że nie wspomnę o carexach.

Wiosną żywopłot także przyspiesza wegetację i chroni przed mroźnymi wiatrami, które w połączeniu z suszącym, ostrym słońcem robi najwięcej spustoszenia w ogrodzie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
zoja 11:21, 15 wrz 2018


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Tez glosuje na nr 1
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
Toszka 11:25, 15 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
tez najbardziej pasuje mi pierwsza propozycja. I ona ma łącznik poprzez rozplenice z rabatą nr.2.

I wrócę do rabaty nr.3, bo chyba jeden szczegół ci umyka...ta rabata jest z wystawą wschodnią, czyli słońce jest do 11, max do 13. Zestaw roslin zawęża się, bo musimy uwzględnić nasłonecznienie plus okap.
I jedna rzecz mnie tu nurtuje - dlaczego tam jest aż tak mokro? Przecież to rabata tuż przy domu. Niedobrze dla ścian i fundamentów.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 11:25, 15 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszko, a co ja poradzę, spróbuję jeszcze ponaciskac, ale czy się uda namówić Szkoda, że Twojego ogrodu nie można zobaczyć
W sumie tak co te 70 cm to można byłoby posadzić szmaragdy, tyle,że już tam drzewka owocowe się nie zmieszczą i pójdą wszystkie na trawnik

Zoja, Ania,dzięki za wasze głosy

Wrzucam na szybko ta drugą

Aniu- w sumie to jeszcze się zoabczyc czy Miskant czy Rozplenice ( popatrzę na zdjęcia i ceny

To ta nr 3
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 11:27, 15 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka napisał(a)
tez najbardziej pasuje mi pierwsza propozycja. I ona ma łącznik poprzez rozplenice z rabatą nr.2.

I wrócę do rabaty nr.3, bo chyba jeden szczegół ci umyka...ta rabata jest z wystawą wschodnią, czyli słońce jest do 11, max do 13. Zestaw roslin zawęża się, bo musimy uwzględnić nasłonecznienie plus okap.
I jedna rzecz mnie tu nurtuje - dlaczego tam jest aż tak mokro? Przecież to rabata tuż przy domu. Niedobrze dla ścian i fundamentów.

Tak, słońce jest do 13-14.

Mokro jest tylko na wiosnę jak śnieg spada z dachu, potem już jest normalnie, bez nadmiaru wody. Odwodnienie z rynien jest
____________________
Magda W samym sloncu
AnnaCh 11:29, 15 wrz 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Wiosną kup ładnego miskanta i podziel na 2 lub trzy. Ja tak robiłam
____________________
Ania - Malutki pod lasem
sarenka 11:32, 15 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
AnnaCh napisał(a)
Wiosną kup ładnego miskanta i podziel na 2 lub trzy. Ja tak robiłam


Zapisane sobie,żebym z tą moją skleroza nie zapomniała, że tak można zrobić
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies