Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

Wiolka5_7 11:16, 13 wrz 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
sarenka napisał(a)

Tylko jakiej wielkości ten ząbek?
Też jestem za drzewami


Ja poszerzyłam część rabaty o metr
Drzewa koniecznie, ja jak dosadziłam to ogród zmienił mi się bardzo, no i z czasem liczę ,że drzewa zacienią mi taras
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 11:19, 13 wrz 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
inka74 napisał(a)
prosta długa rabata nie jest zła jak masz przestrzeń, aby ją podziwiać albo jest w formie alei i ciągnie się po obu stronach. No musi mieć ze 3-4 metry głębokości, aby zestopniować nasadzenia plus żywopłot. Jak jest za wąska to wychodzi taki długi wagon bardzo ciężki do ładnego obsadzenia. Wiem, bo mam metrową rabatę pod płotem z tyłu za domem i morduję się z nią już któryś rok z kolei. Nic mi tam nie pasuje. Jak zestopniujesz to rabata nabiera innego wymiaru, możesz lepiej zrobić przejścia między grupami roślin tak, jak ty to zrobiłaś.

mam to samo zdanie Iwonko tak najlepiej stopniowanie zrobić między grupami roślin... ja tak mam na wjazdowej i na częśći przy altanie i lubię bardzo te moje ząbki
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
sarenka 11:24, 13 wrz 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Nie będzie problemu poszerzyć o metr - zaznaczyłam na długości 5 m.
Tylko jak dam hortki o pół metra czy 40 cm to dużo miejsca nie zostanie. No i tego Red barona jakoś muszę wziąć okiełznać bo w przyszłym roku może się rozszalec

Choć nie wiem czy nie lepiej o 1,5 m by nie poszerzyć,wtedy całość od siarki miałoby około 4,5 m
____________________
Magda W samym sloncu
inka74 11:30, 13 wrz 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
Magda, na szybko nie patrz gdzie są linie bo to trzeba wymierzyć

Czarne pole to miejsce na ławkę, zielone na soliter typu topiar coś na niewysokim pniu a pod spodem np. tylko obwódka lub skarpetki jednorodne. Całą rabatę bym trochę poszerzyła
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 11:44, 13 wrz 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
Magda, licz przestrzeń od linii tuj. Od ich frontu. Potraktuj je jakby to była ściana. Jak dasz hortkę, która osiąga głębokość 1,5 metra (limki się kładą po deszczu to aby coś przed nią posadzić potrzebujesz min. metr do 1,5. Mam limkę na 2,8 metrowej rabacie i mam problem ze zrobieniem odpowiedniego stopniowania roślin przed nią. Zobacz. Potem usunę.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Wiolka5_7 11:44, 13 wrz 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
sarenka napisał(a)
Nie będzie problemu poszerzyć o metr - zaznaczyłam na długości 5 m.
Tylko jak dam hortki o pół metra czy 40 cm to dużo miejsca nie zostanie. No i tego Red barona jakoś muszę wziąć okiełznać bo w przyszłym roku może się rozszalec

Choć nie wiem czy nie lepiej o 1,5 m by nie poszerzyć,wtedy całość od siarki miałoby około 4,5 m

Właśnie o takie coś mi chodzi jak zaznaczyłaś na pomarańczowo też mam takie ząbki 5 metrowe...

Możesz poszerzyć ile chcesz , ja nie mogłam więcej, bo trawnika mi już nie za wiele by zostało dobra szerokość rabaty
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
inka74 11:50, 13 wrz 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
Drzewa bym dała mniej więcej tak. Ty tam ściany nie potrzebujesz a akcenty.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
sarenka 11:50, 13 wrz 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
inka74 napisał(a)
Magda, licz przestrzeń od linii tuj. Od ich frontu. Potraktuj je jakby to była ściana. Jak dasz hortkę, która osiąga głębokość 1,5 metra (limki się kładą po deszczu to aby coś przed nią posadzić potrzebujesz min. metr do 1,5. Mam limkę na 2,8 metrowej rabacie i mam problem ze zrobieniem odpowiedniego stopniowania roślin przed nią. Zobacz. Potem usunę.
jeśli poszerze o 1,5 m to licząc od tuj rabata będzie miała 4 m. Mąż nie robi problemu i mogę poszerzać.
Będziemy jeszcze skrzynie z warzywami stawiać więc też się trawnik zmniejszy
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 12:01, 13 wrz 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Okazuje się że mniej więcej mogę o tyle powiększyć
Tylko czy taki ząb nie będzie za duży?
____________________
Magda W samym sloncu
inka74 12:12, 13 wrz 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
Na ławkę taką 140-160 cm potrzebujesz placyk ok. 2 metry szerokości i 1,5 głębokości chyba że nogi na trawniku. Powinno wystarczyć z rabatami po bokach. Oddzieliłabym warzywnik niskim żywopłotem z cisa. Wąsko, tam nie chodzi o zasłonięcie całkowite. Pomierz, patyki powbijaj i odczekaj chwilę, zobaczysz czy ci gra.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies