Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

sarenka 12:14, 13 wrz 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
inka74 napisał(a)
Na ławkę taką 140-160 cm potrzebujesz placyk ok. 2 metry szerokości i 1,5 głębokości chyba że nogi na trawniku. Powinno wystarczyć z rabatami po bokach. Oddzieliłabym warzywnik niskim żywopłotem z cisa. Wąsko, tam nie chodzi o zasłonięcie całkowite. Pomierz, patyki powbijaj i odczekaj chwilę, zobaczysz czy ci gra.

Wszystko mi gra, zwiększenie rabaty o 22,5m to będzie już spory placyk
____________________
Magda W samym sloncu
Wiolka5_7 12:42, 13 wrz 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
inka74 napisał(a)
Drzewa bym dała mniej więcej tak. Ty tam ściany nie potrzebujesz a akcenty.
Z drzewami będzie całkiem inny ogród
A trawnika Megi nie żałuj,bo widzisz jakie z nim problemy i roboty
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anda 12:49, 13 wrz 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
Tak się zastanawiam nad tym co napisała Iwonka o Limelight. Moja się nie kładzie po deszczach. Ogólnie jednak potrzebuje dużo miejsca wokół siebie. Stopniowanie nasadzeń przed nią powinno się kończyć na 30-40 cm od ziemi, bo inaczej zakryjesz zbyt dużo krzewu. A one są tak piękne, że powinno je być jednak widać jak najwięcej.

Pokażę parę moich fotek. Daj znać, to je usunę. U mnie stoi przy przejściu do czereśni, dlatego mam tam dość mało miejsca przed nią. Dzieki temu widać ją dobrze

Pod nią samą jest dość dużo cienia, więc najlepiej dają radę rośliny do półcienia.





Po odmłodzeniu w 2019, gdzie wiosną przycięłam ją na 20 cm, wypuściła metrowe, sztywne pędy.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
inka74 13:45, 13 wrz 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
Piękne zdjęcia Ewa pokazała. U mnie limka jak kwitnie jest sztywna do pierwszych intensywnych deszczów. Ma ogromne kwiaty i jak je zmoczy to są za ciężkie i zaczyna się rozkładać. Można wiązać. Ja o jednym zapomniałam dodać o mojej - mam wersję na niskim 40 cm pniu dlatego to rozłożenie jest też stosunkowo większe ale i wyższe roślinki potrzebuję. Klasyka O to limka, przed nią rozchodnik a przed nim żurawka. Jakieś 230 głębokości. Jak miskant między limkami to 300 bo trzeba go odrobinę cofnąć.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
sarenka 14:16, 13 wrz 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Wiolka5_7 napisał(a)
Z drzewami będzie całkiem inny ogród
A trawnika Megi nie żałuj,bo widzisz jakie z nim problemy i roboty
nie żałuję,już tam wyżej dałam info i rysunek że mogę jeszcze ponad 20 metrów kwadratowych powierzchni zagarnąć. Chyba zacznę zdejmować darn.,a w tygodniu po obornik pojedziemy, jeszcze mączkę bazaltowa zamówić muszę.
Mam nadzieję,że pomożecie mi to jakoś ogarnąć, połączyć z istniejącą rabata
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 14:16, 13 wrz 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Anda napisał(a)
Tak się zastanawiam nad tym co napisała Iwonka o Limelight. Moja się nie kładzie po deszczach. Ogólnie jednak potrzebuje dużo miejsca wokół siebie. Stopniowanie nasadzeń przed nią powinno się kończyć na 30-40 cm od ziemi, bo inaczej zakryjesz zbyt dużo krzewu. A one są tak piękne, że powinno je być jednak widać jak najwięcej.

Pokażę parę moich fotek. Daj znać, to je usunę. U mnie stoi przy przejściu do czereśni, dlatego mam tam dość mało miejsca przed nią. Dzieki temu widać ją dobrze

Pod nią samą jest dość dużo cienia, więc najlepiej dają radę rośliny do półcienia.





Po odmłodzeniu w 2019, gdzie wiosną przycięłam ją na 20 cm, wypuściła metrowe, sztywne pędy.


Pięknie, nie usuwaj ich proszę
____________________
Magda W samym sloncu
Wiolka5_7 14:52, 13 wrz 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
sarenka napisał(a)
nie żałuję,już tam wyżej dałam info i rysunek że mogę jeszcze ponad 20 metrów kwadratowych powierzchni zagarnąć. Chyba zacznę zdejmować darn.,a w tygodniu po obornik pojedziemy, jeszcze mączkę bazaltowa zamówić muszę.
Mam nadzieję,że pomożecie mi to jakoś ogarnąć, połączyć z istniejącą rabata


Super, powodzenia ! fajnie,że przekonałaś się do poszerzenia rabat i do drzew
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
sarenka 14:56, 13 wrz 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Wiolka5_7 napisał(a)


Super, powodzenia ! fajnie,że przekonałaś się do poszerzenia rabat i do drzew

Mąż mówi,że im mniej trawnika tym lepiej jeszcze parę skrzyń na warzywa zrobimy
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 14:57, 13 wrz 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Tak mniej więcej by to mogło wyglądać?
po lewej stronie gdzie jest napisane 3,5 m tam są skrzynie
____________________
Magda W samym sloncu
Anda 15:05, 13 wrz 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
To Twój plan. Nanieś to co już powstało, jak będą stały skrzynie i wtedy będzie się można zastanowić nad ostatecznym kształtem tej rabaty.


____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies