Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z koniczynką

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z koniczynką

Rumianka 21:26, 22 kwi 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10257
hankaandrus_44 napisał(a)
Elisko, cis jest bardzo piękny i sadzonki z niego byłyby ok, ale rzeczywiście długo by to trwało. Czy on jest z jednego pnia?

Tak Haniu, ten cis ma 1 pień. Straszny drapak był z niego. Długo trwało zanim zrobiłam taki jego kształt...Ciekawostką jest to, że dopóki przycinałam go sekatorem, to dość długo widać było brązowe końcówki po przycięciu...Natomiast kiedyś trafił mi się wyjątkowo tępy sekator, który wręcz miażdżył gałązki zamiast ciąć, niechcący urwało mi się kilka świeżych przyrostów...bardzo lekko...więc "oskubałam" w ten sposób cały krzak i o dziwo wyglądał pięknie...ale zaznaczam,że już nie wymagał formowania, bo miał już odpowiedni kształt, a urywałam świeże końcówki w celu korekty... Teraz co roku obrywam tylko ręką, bez użycia narzędzi...i nie brązowieją końcówki.
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
gogo 22:47, 22 kwi 2021


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Elisko, nie rób nic przy tym cudnie ukształtowanym cisie, to jeden z charakterystycznych elementów w Twoim ogrodzie
Szkoda bukszpanów, patowa, denerwująca sytuacja
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Agatorek 01:19, 23 kwi 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13218
Rumianka napisał(a)




Ale super. Taki gęściutki

Odnosnie bukszpanów, to wycięłabym suche, powinien odrosnąć.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Rumianka 08:10, 23 kwi 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10257

Forsycja świeci w ogrodzie.
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Dorota123 16:23, 23 kwi 2021


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Ten cis jest piękny Taka ogrodowa mufinka z kremem.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Rumianka 18:26, 23 kwi 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10257
gogo napisał(a)
Elisko, nie rób nic przy tym cudnie ukształtowanym cisie, to jeden z charakterystycznych elementów w Twoim ogrodzie
Szkoda bukszpanów, patowa, denerwująca sytuacja

Szczerze powiem, że jestem dumna z tego cisa, że udało mi się tak go ukształtować...a bukszpany? no cóż...będę dalej poszukiwała wyjścia z sytuacji, tej właśnie patowej...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Rumianka 18:27, 23 kwi 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10257
Agatorek napisał(a)


Ale super. Taki gęściutki

Odnosnie bukszpanów, to wycięłabym suche, powinien odrosnąć.

Jutro będę na działce więc ponownie obejrzę bukszpanową obwódkę koniczynki...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Rumianka 18:27, 23 kwi 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10257
Dorota123 napisał(a)
Ten cis jest piękny Taka ogrodowa mufinka z kremem.

No jak odpowiednio nazwałaś mojego cisa....
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Rumianka 18:54, 23 kwi 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10257
Dziś weszły mi do koszyka 2 hortensje bukietowe i clematis The Prezydent
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
sylwia_slomc... 19:47, 23 kwi 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Rumianka napisał(a)

Haneczko, jesteś kochana...z taką decyzją "biję się" już 2 sezony, to znaczy z wycięciem suchych badyli, ciągle licząc na odrost listków...nie wpadłam na pomysł wstawienia tam czegoś w donicach...Jak będę na działce, to kolejny raz przejrzę krzaczek po krzaczku, i pokuszę się na wycięcie chorych gałązek...bo pozostawienie w takim stanie jak teraz, 3 sezon z rzędu, to chyba mija się z celem...Rozmyślam jeszcze nad innym pomysłem. Otóż w ogrodzie przydomowym mam cisa formowanego i gdybym go jeden sezon nie przycięła, to miałabym gałązki do ukorzenienia, licząc oczywiście na pozytywny efekt z korzonkami, mogłabym wówczas przymierzyć się do wymiany obwódki bukszpanowej na cisową. Jednakże biorąc pod uwagę taki wariant, to wszystko znacznie odwlecze się w czasie...a pesel gna do przodu jak szalony...Biję się z myślami od dłuższego czasu i nie podjęłam jeszcze ostatecznej decyzji. Natomiast zakup gotowych sadzonek cisa w ilości 100 szt, raczej odpada, to pójdę z torbami.
Z drugiej strony pozostawienie tego dużego cisa bez cięcia cały rok, by uzyskać nowe gałązki do sadzonkowania, może doprowadzić do zdeformowania uzyskanego już kształtu, a szkoda by mi było... I w tym momencie doszłam do ściany...

To ja Ci jeszcze coś innego podpowiem, jako matka chrzestna Twojej Koniczynki czuję się w obowiązku pomóc. I tak:
Jeśli ten środek nie odbije to wytnij suche ze środka i drucikiem powiąż te zewnętrzne ze sobą zostawiając luz na gałązkach, zrobi się węższa, ale zasłoni dziurę, a szybko przyrośnie i doprowadzisz do oczekiwanej szerokości nie stracisz i nie będziesz musiała tak długo czekać na efekty jak z sadzonkami cisa
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies