Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

darkowa 21:06, 25 maj 2020

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 369
Haniu a jak długi jest Twój żywopłot?
I czy może masz zdjęcia z zimowego okresu?
____________________
krystyna
Gruszka_na_w... 21:09, 25 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Mariposa napisał(a)


Haniu, ale kanciki I znowu niedościgniony wzór
Ta zieleń majowa jest tak piękna, że nawet kwiaty chwilowo niepotrzebne.
Ta trawiasta obwódka z lewej to sesleria?


Kilka lat temu robienie kancików to była dla mnie magia. Pamiętam lekcje ich robienia, których na swoim wątku udzielała Marta-Finka. Denerwowałam się, że mi nie wychodzą. Teraz już wiem, że sekretem udanych kancików jest zwarta, dojrzała darń trawnika. To korzenie trawy utrzymują wyraźny kształt kantu. Kiedyś kanciki znikały po pierwszym koszeniu.
Na pierwszy rzut oka wydają się pracochłonne, ale to mylne stwierdzenie.O wiele łatwiej utrzymać estetyczne wykończenie trawnika w takiej naturalnej formie niż przy zastosowaniu utwardzeń. Wbrew pozorom w te różne kostki trawa i tak wrasta, a o wiele trudniej ją przycinać.

Ten fragment rabaty ma aż trzy obwódki. Na części rosną liliowce stella d'oro- wokół magnolii, jest kilka stip i ze dwie seslerie.Te dwie ostatnie maskują jagodnik.



Na tym zdjęciu widać w głębi te seslerie.



Szałwia pokazuje kolorki. I hakonka jakby ciut większa.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:31, 25 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
darkowa napisał(a)
Haniu a jak długi jest Twój żywopłot?
I czy może masz zdjęcia z zimowego okresu?


Ten na długiej prostej ma ponad 40 metrów. Jest w całości nieformowany. W tym miejscu jest mniej więcej jego połowa.


Ten wzdłuż krótszego boku- dwadzieścia kilka metrów- składa się z dwóch części. Przy płocie jest to żywopłot bukowo- grabowy formowany, a potem nasadzenia nieformalne.





Wzdłuż sadu do linii domu rośnie ok. 20 metrów żywopłotu bukowego.

Zimą wygląda to tak (styczeń):











____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Johanka77 22:42, 25 maj 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Zapisuję


link text
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Ta srebrna bylina to czyściec wełnisty, zwany też "króliczymi uszami". Idealna roślina na suche, słoneczne stanowisko. Na innych tez sobie radzi. Teraz się wypiętrza, bo formuje pęd kwiatowy.









____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Gruszka_na_w... 23:11, 25 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
antracyt napisał(a)
Ja mam nn po babci i biały kwitnący dopiero w lipcu


Przypomniałaś mi, że też mam tego białego. Wciąż o nim zapominam i każde jego kwitnienie jest dla mnie niespodzianką.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:15, 25 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
sylwia_slomczewska napisał(a)
Pięknie jest i z pracami ogrodowymi Jesteś na czasie, ja dopiero plewię , choć dziś akurat przycinałam pigwowca i forsycje. Pięknie zadbany masz ogród


Mam już jednak starczą sklerozę. Też muszę przyciąć forsycje. Dzięki za przypomnienie. Mam tylko jedną większą i 3 odmiany "Maluch". Szybko pójdzie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kawa 10:21, 26 maj 2020


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Haniu dobrze że zobaczyłam że serduszka rośnie naprawdę sporych rozmiarów - mus jedną przesadzić
u Ciebie wszystko takie zielone i zdrowe
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Gruszka_na_w... 17:18, 26 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Forsycje przycięte.
Sylwia, jeszcze raz dzięki za przypomnienie.
irys holenderski - ogrodowy pionier- wsadziłam wiele lat temu- nie zagubił się podczas licznych rewolucji ogrodowych




Nie wiem jak Wam, ale mnie często się zdarza zadumać nad botanicznymi cudami- precyzja w tworzeniu różnych bytów wzbudza mój szacunek. Te diamenciki na końcu pręcików- cudo!



Wizja lokalna w warzywniku wykazała 90% skuteczność oprysku octwowego na bobie. Kalina angielska też wykazuje większy wigor w tworzeniu nowych liści. Dla koperku 10% roztwór octowy do oprysku może mieć zbyt silne stężenie. Koperek nie umarł, ale nie widać, żeby mu było lepiej.

W ziołowniku do kwitnącego szczypiorku dołączył tymianek.





Kwitnienie rozpoczęły lilaki ottwawskie. W przeciwieństwie do tych pospolitych, ładnie się przebarwiają jesienią. Pachną.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:30, 26 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Kawa napisał(a)
Haniu dobrze że zobaczyłam że serduszka rośnie naprawdę sporych rozmiarów - mus jedną przesadzić
u Ciebie wszystko takie zielone i zdrowe


Często pląta mi się po głowie opinia doświadczonych ogrodników, że zakładanie ogrodu w zgodzie z dostępnymi warunkami klimatycznymi i glebowymi jest o niebo łatwiejsze niż dostosowywanie gleby i klimatu do potrzeb roślin.

Serduszka lubi cień i półcień, wilgoć i żyzną glebę. Na tej rabacie ma to, co lubi. Pierwszy egzemplarz serduszki sadzony był wtedy, kiedy w ogrodzie nie było jeszcze cienia. Szybko zmarniał.
Zaczynam się interesować cienistymi rabatami, bo ogród dojrzewa i cienia będzie w nim coraz więcej.
Jak nie u mnie



Wciąż trenuję zagospodarowywanie suchego cienia.

dereń Aurea i Elegantissima na brzozowej







i tuż obok- klon pensylwański

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 17:35, 26 maj 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11395
Cienista przepiękna. Paprocie w grupie to jest to
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies