Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 19:54, 25 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Johanka77 napisał(a)


Ślicznie zielono. Ja ostatnio też mam zwiększoną tolerancję na kurczakowatość nawet mi się limonka zaczyna podobać

A co to za srebrna bylina na ostatnim zdjęciu na przedzie rabaty?


Ta srebrna bylina to czyściec wełnisty, zwany też "króliczymi uszami". Idealna roślina na suche, słoneczne stanowisko. Na innych tez sobie radzi. Teraz się wypiętrza, bo formuje pęd kwiatowy.









A "kurczakowe" rośliny mogą być niebezpieczne wizualnie, jeśli pojawią się za blisko tych bordowoulistnionych. Te moje tawuły przez jakiś czas, za bardzo zgrzytają w duecie z perukowcem. W czerwcu już będzie lepiej. Poświęcam się, z uwagi na ich jesienne walory.

Na pozostałych rabatach "kurczaki" są symboliczne.








____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gosiek33 19:56, 25 maj 2020


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Ocet z wodą? Czekam na efekty

Sasanki puchatki
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gruszka_na_w... 19:59, 25 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Helen napisał(a)
Haniu, dziękuję za podpowiedzi odnośnie nasadzeń.
I znowu mam pytanie: jak się robi oprysk octowy na mszyce? Też mam mnóstwo na bobie.


Proporcje 1:10: do butelki po płynie do mycia szyb wlać 0,5 l wody, dodać 50 ml octu i trochę mydła potasowego lub płynu do naczyń (zwiększa przyczepność). Spryskać. Ponoć działa też na szkodniki na roślinach domowych.Przepis znalazłam w necie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:08, 25 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Gosiek33 napisał(a)
Ocet z wodą? Czekam na efekty

Sasanki puchatki


Do oprysku propionianem wapnia też dodaje się octu. Wygląda na to, że to uniwersalna substancja.
Sasanki są piękne, ale teraz nastał czas irysów syberyjskich.
Jedna z moich ulubionych roślin.Co roku na nie czekam.Bródkowych zostało niewiele. Brakuje już na nie miejsca. Zbyt krótko kwitną.






____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 20:17, 25 maj 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11580
Też uwielbiam irysy syberyjskie. Mam wprawdzie tylko dwie odmiany, ale dzielę je i wciskam gdzie tylko pasują Są bardzo uniwersalne.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 20:29, 25 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Milka napisał(a)
Łan kuklików cudowny
Ja brunerom po przekwitnięciu wycinam kwiatostan, a ty?


Kilka dni temu były rozważania na temat cięcia brunnery. Pewnie ja ciachnę, ale jeszcze chcę się nacieszyć tymi błękitnymi drobiazgami.



Robią teraz tło dla innych roślin.



Naparstnice z pewnością wytnę zaraz po kwitnieniu. Bardzo się wysiewają.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:34, 25 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
antracyt napisał(a)
Też uwielbiam irysy syberyjskie. Mam wprawdzie tylko dwie odmiany, ale dzielę je i wciskam gdzie tylko pasują Są bardzo uniwersalne.


U mnie rośnie tylko jakiś NN. Wciąż go dzielę, rozdaję, a on wciąż jest żywotny. Na wielu rabatach był świetną zapchajdziura, kiedy trzeba było czekać na podrośnięcie tych właściwych roślin. Utykałam go na garażowej, na studziennej, a nawet tam, gdzie teraz jest nieformowany żywopłot. Był wyższy niż sadzone tam krzewy. Teraz rośnie, gdzieś tam w czeluściach, ale ja już go nie widzę.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:51, 25 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Dzisiaj wyłamałam przekwitłe kwiaty białym rodkom. Zrobiłam ostatnie zdjęcie przed zabiegiem. Nowe listki będą miały lepsze warunki do wzrostu.
Kwitnienie zaczęła Nova Zembla, a Catharine von Toll dopiero pokazuje kolorek na pąkach. W sumie mam 5 rodków, z tego 3 na wyniesionej rabacie. Dwa dosadziłam w miejsce zlikwidowanego świerka kłującego.





Po ostatnich opadach rośliny bardzo zmężniały. Żadne sztuczne podlewanie nie zastąpi normalnego deszczu.





Parzydło Kneiffi będę musiała przenieść. Gałęzie rosnących nad nim drzew utrudniają spływ wody w kierunku ziemi. Potrzebuje też więcej miejsca na należyte wyeksponowanie swojej urody.



Kalina nana pierwszy raz będzie kwitła.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 20:54, 25 maj 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11580
Ja mam nn po babci i biały kwitnący dopiero w lipcu
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
sylwia_slomc... 20:59, 25 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81904
Pięknie jest i z pracami ogrodowymi Jesteś na czasie, ja dopiero plewię , choć dziś akurat przycinałam pigwowca i forsycje. Pięknie zadbany masz ogród
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies