Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

andzia458 23:13, 18 sie 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Haniu, czytam i czytam. I mimo, że jestem parę latek młodsza, to bardzo mi odpowiada klimat Twojego domu i Twojego ogrodu. Powiedz, co masz położone na schodach wejściowych do domu? A jesteś zadowolona z klona ussuryjskiego? Jak teraz wygląda? Asia Makadamia proponowała mi brandywine ale bardzo trudny do kupienia i pioruńsko drogi a ussuryjski znalazłam za 45zł drzewko około 150cm.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
Gruszka_na_w... 23:34, 18 sie 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Ussuryjski rośnie bez problemu. Na początku trzeba tylko pilnować podlewania. To drzewko o luźnym pokroju. Pięknie się przebarwia jesienią.




W sezonie listki są zielone.



Ganek i taras zrobione są z ryflowanych desek modrzewia syberyjskiego. Konstrukcja legarów wspiera się na zalanych betonem rurach PCV. Deski konserwowane są szarym Imprachronem (raz na 5 lat) i dodatkowo raz w roku olejowane bezbarwnym olejem.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
galgAsia 17:01, 19 sie 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
A mój klonik chyba tylko do kominka się nada...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Gosiek33 17:56, 19 sie 2020


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
galgAsia napisał(a)
A mój klonik chyba tylko do kominka się nada...


Oj, szkoda go
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gruszka_na_w... 20:49, 19 sie 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
galgAsia napisał(a)
A mój klonik chyba tylko do kominka się nada...


Byłoby szkoda. Wiem, że bardzo go lubisz.
Mnie się jakoś nie chce wierzyć w chorobę grzybową. Szkoda, że go nie wykopałaś i nie sprawdziłaś korzeni. U mnie w ogrodzie odkrywam przy różnych okazjach mnóstwo podziemnych korytarzy. Koło porzeczek, po ulewie, ziemia zapadła się na 40 cm.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:51, 19 sie 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Gosiek33 napisał(a)


Oj, szkoda go


Zawsze szkoda, jeśli wypada roślina, a zwłaszcza drzewko. Byliny łatwiej zastąpić.
Nornice załatwiły mi wrzosy. Usunęłam kilka padłych. Dodałam kompostu i wsadziłam rdest himalajski.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
KasiulaK 21:06, 19 sie 2020

Dołączył: 15 wrz 2019
Posty: 6
Haniu, dzień dobry. Nie wiem, czy wypada mi tu pisać i pytać, ale co tam, zaryzykuję... Przeczytałam Twój wątek, śledzę Twoje poczynania na bieżąco i uważam Ciebie za Mistrzynię w tworzeniu ogrodu naturalnego. I dlatego piszę do Ciebie i proszę o pomoc.
Mamy od niedawna działkę, zaczynamy budowę domu – pewnie na emeryturę będzie jak znalazł. To duży teren, bardzo niekształtny, z jednej strony droga powiatowa, na przeciwległej granicy – rzeczka. Cała działka ze sporym spadkiem w kierunku rzeczki. Pewnie przyjdzie czas, że założę tu wątek bo od pytań boli mnie głowa…ale jestem bardzo niekomputerowa, więc ociągam się ile się da…
Na najbliższy czas zaplanowałam zajęcie się pasem (ok. 8 m) przy drodze powiatowej – aby zasłonić się od świata. To długi pas – ok.120 m. I TU PYTANIE DO CIEBIE: jak obsadzić drzewami, krzewami ten pas, aby stworzyć naturalny żywopłot niewymagający regularnego cięcia. Ziemia słaba, VI kl., wzbogaciliśmy ją dużą ilością obornika, materii zielonej, więc mam nadzieję, ze coś tam urośnie…
Marzę o brzozach, bukach, grabach, dębach, jarzębinach i wielu krzewach sadzonych pomiędzy plamami. Z iglaków: serby, choiny kanadyjskie i sosny. Dodam, że wokoło widzę sosny właśnie i brzozy. Jak to zaplanować? Ile? W jakich odległościach? Kiedy patrzę na Twoje ramy ogrodowe – wzdycham, jak się za to zabrać? Gdybyś udzieliła mi wskazówek – będę wdzięczna.
Serdecznie pozdrawiam, Kasia
____________________
Kasia-Moje marzenie o siedlisku
Gruszka_na_w... 22:44, 19 sie 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Kasiu, pomogę, jeśli tylko będę mogła.
Zacznę od drzew.
Iglaków nie trzeba wsadzać zbyt dużo. W dużej masie i zagęszczeniu tworzą dość ponure wrażenie. Na tak długim odcinku wystarczy ich 6-7 sztuk. W narożnikach można zgrupować po 3 sztuki.
Z sosnami nie mam doświadczenia, u mnie nie chciały rosnąć. Z tego, co się orientuję, to co kilka lat gubią igły i mocno się osypują. Są wrażliwe na brak światła.
U mnie sprawdziły się daglezje, jodła koreańska i świerki serbskie.
Jeśli chodzi o drzewa liściaste, to mam brzozy. Też je lubię. Ich wadą jest płytki system korzeniowy- wypijają każdą kroplę wody sąsiednim roślinom. Z tego powodu warto je zgromadzić w jednym miejscu i utworzyć niewielki brzeziniak.
W takim pasie nasadzeń sprawdzą się najzwyklejsze jarzębiny, derenie jadalne, rajskie jabłonki , śliwy wiśniowe, świdośliwy. Buki, dęby i graby to dość potężne drzewa. Trzeba by szukać odmianowych, które rosną mniej silnie.
Warto wcześniej poszukać informacji o szerokości i wysokości drzewa czy krzewu.
katalog

zanim zaczęłam sadzić, to zrobiłam sobie plan nasadzeń na kratkowanym papierze
2 kratki= 1 metr w terenie
Używałam kolorowych kredek, żeby wyobrazić sobie układ plam.
W takich nasadzeniach poradzą sobie wszystkie pospolite krzewy: tawuły szare, nippońskie, forsycje, irga błyszcząca i pomarszczona, berberysy, lilaki, mahonie,derenie białe w odmianach, krzewuszki a z mniejszych żylistek Niko, tawuły japońskie.

Mnie w planowaniu nasadzeń bardzo pomogła lektura tego wątku Warto przeczytać cały

a str. 2 na dole masz nawet podpowiedź rysunkową-
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gosiek33 07:25, 20 sie 2020


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Masz doświadczenie z dyniami? Można już jakieś podbierać czy trzeba czekać do końca ich wegetacji?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
andzia458 08:11, 20 sie 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Dziękuję Haniu za zdjęcia. Zdecydowałam się i przyjadą do mnie dzisiaj dwa kloniki. Mam nadzieję, że będę zadowolona.
Dzieć mi ostatnio nie śpi po nocach, nie mam jak czytać Twojego wątku ale nadrobię najszybciej jak się da.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies