Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 20:54, 30 maj 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
TAR napisał(a)
Hehehe musze mojemu powiedziec zeby w czapce chodzil po ogrodzie, bo on tez swieci ale zajaczkow nie puszcza. Chociaz u nas malo sasiadow a ogrodzenie pelne

Jakie czasopisma czytacie? Bo na branzowe troche mi szkoda czasu w ogrodzie a na takie plotkarskie z kolei szkoda mi kasy.

Dostalam dzis od kolezanki namiar na apke rozpoznajaca glosy ptakow. Wyjde za chwile z psiami to wyprobuje


Kupuję "Wolną sobotę"- to weekendowe wydanie gazety Wyborczej. Mnóstwo świetnych artykułów, reportaży, wywiadów. Taka mieszanka kulturalno- socjologiczno-psychologiczno- filozoficzno- polityczna. Jest dodatek "Ale Historia" i "Wysokie Obcasy". Starcza na tydzień czytania. Raz w miesiącu dostaję Gardeners World. Lektura akurat na jedno weekendowe popołudnie.

Pochwal się możliwościami nowej apki.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:58, 30 maj 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
mrokasia napisał(a)
W kontekście łysiny sąsiada (i nie tylko) - okazuje się, że posiadanie krótkowzroczności bywa zaletą .


W młodości byłam krótkowidzem. Jakoś udało mi się przeżyć bez okularów. Teraz od paru lat zakładam okulary do czytania, bo miałam problem z odbiorem drobnego druku.
Odwykłam od szczerbatej otuliny ogrodowej i jakoś tam wzrok samoistnie wędruje w stronę tej szczerby, a tam niespodzianka- blask bije. A wcześniej były liście.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
darkowa 21:00, 30 maj 2023

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 370
Haniu u ciebie jest pięknie i bujnie.


I również zachwycam się bratkami. Siedzą w donicy jak malowane , a już zakupiłam
następne kwiaty , no i szkoda wywalić bratunie

A ja w tym roku jakoś nie mogę złapać
czasu i napawać się ogrodem.
Do tego jeszcze nie za dobrze rosną ogórki i pomidory. Ciągle pod górę.

Haniu czy już dostałaś od Barcikowskich zamówienie? .Właśnie się dowiedziałam
że dostanę dopiero w połowie czerwca
i jestem trochę wkurzona.


____________________
krystyna
Gruszka_na_w... 21:09, 30 maj 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Judith napisał(a)
Haniu, kwietna bujność Twoich rabat budzi we mnie drobną zazdrość. Dążę do takiego efektu, ale wciąż na zakupach omijam delikatne kwiaty na rzecz bardziej wyrazistych roślin. A tu się okazuje, że te drobne i delikatne stają się najbardziej wyraziste na rabatach! Taaaak, właśnie teraz sobie to uświadomiłam... A zatem mój czerwcowy ogrodowy budżet z pewnością pójdzie częściowo na drobne kwiecie .


Tej kwietnej bujności najwięcej mam z krzewów. To spore krzaczory, więc rzucają się w oczy.
W sumie, to dopiero od 2-3 sezonów zaczęłam zwracać uwagę na byliny w ogrodzie. Od zawsze były tylko pierwiosnki, orliki, bezodmianowe kukliki i kocimiętka oraz irysy syberyjskie. Potem doszły zwykłe jeżówki i pysznogłówki.
Dzięki lekturze forum pojawiła się jarzmianka, tiarelle, odmianowe kukliki i kocimiętki, gaura, czosnki oraz perovskia.

Zwróć uwagę na żurawkę Paris. Kwitnie w takim nieokreślonym odcieniu czerwieni/różu od maja do końca sezonu. Zupełnie bezproblemowa i niezawodna. W łanach wygląda dobrze.

Udanych zakupów!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:16, 30 maj 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
darkowa napisał(a)
Haniu u ciebie jest pięknie i bujnie.


I również zachwycam się bratkami. Siedzą w donicy jak malowane , a już zakupiłam
następne kwiaty , no i szkoda wywalić bratunie

A ja w tym roku jakoś nie mogę złapać
czasu i napawać się ogrodem.
Do tego jeszcze nie za dobrze rosną ogórki i pomidory. Ciągle pod górę.

Haniu czy już dostałaś od Barcikowskich zamówienie? .Właśnie się dowiedziałam
że dostanę dopiero w połowie czerwca
i jestem trochę wkurzona.




Noce są bardzo zimne i ciepłolubne rośliny warzywne maja mocno pod górkę. Może w czerwcu to się zmieni. Moje pomidory nie wypuszczają w ogóle nowych przyrostów.
Wszystkie zamówienia już dostałam, ale...oni wysyłają paczkę dopiero wtedy, kiedy wszystkie zamówione rośliny będą dostępne. czasem w momencie wkładania do koszyka przegapia się informację, że jakaś roślina jest w trakcie produkcji. U mnie tam było z szałwią. Dostałam od nich wiadomość, że przesyłka będzie dopiero w czerwcu, bo wtedy ta szałwia będzie nadawała się do sprzedaży. Nie chciało mi się tyle czekać. Zrezygnowałam z jej zakupu i dlatego przesyłkę dostałam szybko. (już nie pamiętam czy był to koniec marca, czy początek kwietnia)
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 21:21, 30 maj 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Roocika napisał(a)

Podstawówka

Eee, to nastolatkowy koszmar jeszcze przed Tobą .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 21:23, 30 maj 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Haniu, żurawka Paris obczajona, trafia na listę
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:30, 30 maj 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Martka napisał(a)
Haniu, poparskałam (sąsiad puszczający zajączki łysiną - hit) i powpadałam w zachwyty Znam kilka sezonów w Twoim ogrodzie, to nigdy nie jest powtórka zaskakująca bujność i przenikanie się kolorów, przy tym świetnie uchwycone proporcje wielkościowe roślin na rabatach. Potwierdzam, czytanie prasy w ogrodzie idealne. Mi trudno się skupić, a praca to już w ogóle udaje się tylko, gdy rabaty są łyse Ostatnio dodatkowo podziwiam ptactwo


Odrobina humoru nikomu nie zaszkodzi.

Ogród wciąż się zmienia, choć kiedyś sądziłam, że możliwe jest osiągnięcie efektu końcowego już bez dylematów nasadzeniowych. Z pokorą przyjęłam fakt, że ogród wciąż się zmienia i staram się za tymi zmianami podążać.
Dużo roślin wypada, niektóre brzydko się starzeją lub odmawiają współpracy. Są i takie, na pielęgnację których zaczyna brakować mi sił (wysokie miskanty).

Wiele lat marzyłam o wysokich drzewach. Podrosły, ale wraz z ich wzrostem zmieniają się warunki świetlne i glebowe. Trzeba robić korekty. Czasem nie wiem, czy to dobrze, że ta zabawa nie ma końca. Omiatanie wydaje mi się, na tym etapie życia, zajęciem znacznie ciekawszym.

Wczoraj ścięłam padłą śliwę. Dzisiaj dwie godziny karczowałam korzeń. Stałam w tym dole 1mx1m x1 m z siekierą, szpadlem, piłą, sekatorem oraz pazurkami i trudno było mi wykrzesać ogrodowy entuzjazm. Naszła mnie myśl, żeby wydać z ogrodu posadzony rok temu egzemplarz tej bordowolistnej śliwy, bo kolejnego karczowania już chyba nie ogarnę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
darkowa 21:36, 30 maj 2023

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 370
Haniu i ty tak sama ? samiuteńka?
z siekierą , szpadlem i piłą???
no no no pokłony - dla pani
____________________
krystyna
Gruszka_na_w... 21:44, 30 maj 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Judith napisał(a)
Haniu, żurawka Paris obczajona, trafia na listę


Zwróć może jeszcze uwagę na żuraweczki. Brzozowa Agata bardzo sobie chwaliła żuraweczkę Brass Lantern. Też bardzo długo zdobi kwiatostanem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies