Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 20:06, 01 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Agatorek napisał(a)
Oooo, kilka dni i prawie 10 stron do nadrobienia . Ale warto. Rośliny się mocno rozbujały ❤️. Pięknie w każdym zakątku

Haniu, czy cynamon pomógł na mrówki?


Przez ten tydzień rzeczywiście nastąpił wysyp buszu.
Mrówki są nadal, ale ...rośliny zaczęły przyrastać i wydaje mi się, że mrowiska w trawniku są "mniej wyraźne".

Niewątpliwie widać pozytywny wpływ rozsypania granulek przeciwślimakowych. Wreszcie są listki na trojeści bulwiastej, byliny i liściaste warzywa mogą rozwijać liście.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 20:58, 01 cze 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9994
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Cała Ty!


Nie tyle o wymowę (radosną) tego fragmentu chodzi, co raczej o styl, absurd drobny i pokazanie, ze poezja nie misi być napuszona jak na ten przykład u Słowackiego, który „wielkimpoetąbył” .
To było prawdziwe odkrycie w czasach licealnych .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 21:00, 01 cze 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9994
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Przez ten tydzień rzeczywiście nastąpił wysyp buszu.
Mrówki są nadal, ale ...rośliny zaczęły przyrastać i wydaje mi się, że mrowiska w trawniku są "mniej wyraźne".

Niewątpliwie widać pozytywny wpływ rozsypania granulek przeciwślimakowych. Wreszcie są listki na trojeści bulwiastej, byliny i liściaste warzywa mogą rozwijać liście.

Też sypnęłam granulek, jak mi ślimory zaczęły żreć jeżówki…
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:11, 01 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Judith napisał(a)


Nie tyle o wymowę (radosną) tego fragmentu chodzi, co raczej o styl, absurd drobny i pokazanie, ze poezja nie misi być napuszona jak na ten przykład u Słowackiego, który „wielkimpoetąbył” .
To było prawdziwe odkrycie w czasach licealnych .


O tak, podstawa programowa z języka polskiego plus związany z nią spis lektur potrafią skutecznie zniechęcić do poezji, czy ogólniej do obcowania z literaturą. Trzeba mieć szczęście i trafić na kogoś, kto ma odwagę zboczyć z utartych ścieżek i nie uległ "testomanii" (analiza tekstu wg klucza odpowiedzi).

A skoro dzisiaj 1 czerwca, to przypomniało mi się jakim wielkim odkryciem w literaturze dla dzieci były dla mnie wiersze Danuty Wawiłłow.
Szybko, zbudź się, szybko, wstawaj!
Szybko, szybko, stygnie kawa!
Szybko, zęby myj i ręce!
Szybko, światło gaś w łazience!
Szybko, tata na nas czeka!
Szybko, tramwaj nam ucieka!
Szybko, szybko, bez hałasu!
Szybko, szybko, nie ma czasu!

Na nic nigdy nie ma czasu?

A ja chciałbym przez kałuże
iść godzinę albo dłużej,
trzy godziny lizać lody,
gapić się na samochody
i na deszcz, co leci z góry,
i na żaby, i na chmury,
cały dzień się w wannie chlapać
i motyle żółte łapać
albo z błota lepić kule
i nie spieszyć się w ogóle...

Chciałbym wszystko robić wolno,
ale mi nie wolno?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:13, 01 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Judith napisał(a)

Też sypnęłam granulek, jak mi ślimory zaczęły żreć jeżówki…


To był ich drugi wybór; po szałwii.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 21:28, 01 cze 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9994
Znam ten wiersz, ale kojarzy mi się z piosenką raczej . Ktoś to śpiewał?

Ps. Ja jestem z czasów przedtestowych .
Ale widzę, ze dla dziecia to śmiertelna nuda, zero zainteresowania. I nie jest to wina nauczycielki, bo ma całkiem fajną, ale utworów z podstawy programowej…

EDIT: ten tekst pisany był jako piosenka właśnie . Znalazłam w wykonaniu dzieci - cudne . I smutne...
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
TAR 22:11, 01 cze 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7485
A jak juz masz sasiada z pila spalinowa moze jednak nyziu nyziu temu ostatniemu oliwnikowi zrobisz. I tak go ostatecznie wywalisz zapewne a tak juz bedzie z glowy.
Wiesz ze ja nie jestem fanka wycinania i bym nie proponowala ale ten przypadek az sie prosi. Nie jestem tez fanka zadnych roslin z kolcami. Patrzac po Twoich perypetiach, slusznie.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
tuAnna 09:13, 02 cze 2023


Dołączył: 12 mar 2021
Posty: 45
Haniu dzięki Tobie po raz pierwszy miałam wczesna wiosną piękne szafirki. Obcięłam liście tak jak pisałaś i nareszcie było je widać. Cieszyły mnie bardzo. Teraz mają dużo nasion i nie wiem zostawić je czy obcinać. Jak sądzisz?
Świetny masz ogród, lubię po nim spacerować. Zawsze znajduję coś ciekawego. Dziękując za wszystkie mądre rady ozdrawiam serdecznie:} Anna
vita 09:34, 02 cze 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4101
Dzięki za informacje o problemach z oliwnikami, można się przestraszyć. Szkoda, że też wcześniej o nich nie poczytałam. Miałam dwa, które mi padły, w zeszłym roku kupiłam trzeciego.
Przestroga do rozważenia. A ten pozostały, płaski pień nawierć wiertarką i wsyp do nich... (uciekła mi nazwa, SKS ) Będziesz wiedziała Pozostałość szybciej się rozłoży.
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Kasia1980 12:06, 02 cze 2023


Dołączył: 27 wrz 2020
Posty: 318
Pamiętam też ten wiersz szybko, szybko. Cała prawda opasana w nim jest.
Ja urodzona w 80 roku przez całą podstawówkę uczyliśmy się na pamięć wierszyków. A moje dzieci 15 i 18 lat może z jeden wierszyk się uczyły.
____________________
Moja Sielanka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies