Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 21:14, 03 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Judith, twórczość pani Wawiłow znana mi jest jedynie w wersji literackiej. Nawet nie wiedziałam, że wykorzystano je jako teksty piosenek. Przy okazji szperania w necie odkryłam, że Natalia i Konstanty Usenko to jej dzieci. Bardzo utalentowana rodzina.

Tarcia, dzisiaj konsultowałam sprawę wycinki z mężatym Natalki. Pomoże. Omalże rzuciłam mu się w ramiona z wdzięczności. Tego ostatniego też zetniemy. Ufffff!
Dzisiaj zrębkowałam te drobne gałęzie z oliwników. Marzyło mi się posiadanie stalowej zbroi.

Aniu, cieszę się, że szafirki sprawiły Ci radość. Swoje ścinam po kwitnieniu, żeby cebulki nie wysilały się na tworzenie nasion. One i tak wytwarzają sporo cebulek przybyszowych. Możesz teraz podzielić kępki na drobniejsze i poprzenosić w nowe miejsce. Za rok rzeczka będzie dłuższa.

Vito, o ile pamiętam do w nawiercone otwory wsypuje się mocznik. To przyspieszacz procesu rozkładu. W kompostowniku też. Te pozostawione karpy na zapłociu mi nie przeszkadzają. Gdyby tych kolejnych oliwników nie udało się wyciąć równo z ziemią, to wykorzystam te metodę.

Kasiu, uczenie się wierszy było jednym z ćwiczeń pamięci. Innego sposobu na zapamiętywanie wiedzy nie znano. Teraz dobra pamięć już nie jest tak istotna. Wiedza jest w zasięgu ręki. Problemem jest tylko umiejętność jej wyszukania i weryfikacji.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:33, 03 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
W długoterminowych prognozach opadów nie widać. Od jakiegoś czasu podlewam warzywnik i tegoroczne nasadzenia. Dobrze, że w studni mam spory zapas wody. Pomidory wciąż mają pod górkę. Noce są chłodne i to zaburza proces ich wzrostu. Wreszcie doczekałam się wschodów ogórków i dyń. Kilka dni temu kupiłam nowe nasiona cukinii. Może z nich coś wreszcie wykiełkuje.

Ogród ozdobny nie wykazuje objawów braku wody.

W tym sezonie dane mi jest się cieszyć kwiatkami rutewki orlikolistnej. Rok temu mszyce uniemożliwiły jej kwitnienie.



Z opóźnieniem zakwitła piwonia majowa. Majtkowy róż nie jest moim ulubionym kolorem, ale jakoś je akceptuję.



Pielenie w głębi rabat mogę już sobie odpuścić.



Róże stoją jeszcze w blokach startowych. Więcej kwiecia jest tylko na rugosie. Jej zapach roznosi się po całym tarasie.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
TAR 21:45, 03 cze 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7016
I bardzo dobrze robisz z tym oliwnikiem Juz masz plan co w zamian posadzisz?

Apka od ptaszkow dziala. Super, wykrylo mi sporo ptakow, nie wszystkie, bo wiem ze jest jeszcze kilka ale bardzo pomocna.W pol minuty nagran ok. g. 18 mialam takie ptaszki: cierniowka, kapturka, piecuszek, wilga, rudzik, kopciuszek, drozd obrożny, kos, myszołów, świstunka leśna, kowalik, slowik rdzawy, pełzacz leśny, sroka i homo sapiens
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Gruszka_na_w... 21:45, 03 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Wciąż pięknie kwitną krzewy w nieformowanym żywopłocie: krzewuszki, lilaki węgierskie, kalina Rozeum. Wkrótce dołączą tawuły nippońskie. Parzydła zaczęły formować kwiatostany.



Kwitną żuraweczki. Bardzo przypominają tiarelle.



Najbardziej kolorowo jest na półksiężycowej od strony wirażu. Są irysy bródkowate i syberyjskie, amsonia, rdest wężownik i czosnki.







Po drugiej stronie ścieżki wkrótce zakwitną kolejne piwonie, róże, a potem hortensje.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:55, 03 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
TAR napisał(a)
I bardzo dobrze robisz z tym oliwnikiem Juz masz plan co w zamian posadzisz?

Apka od ptaszkow dziala. Super, wykrylo mi sporo ptakow, nie wszystkie, bo wiem ze jest jeszcze kilka ale bardzo pomocna.W pol minuty nagran ok. g. 18 mialam takie ptaszki: cierniowka, kapturka, piecuszek, wilga, rudzik, kopciuszek, drozd obrożny, kos, myszołów, świstunka leśna, kowalik, slowik rdzawy, pełzacz leśny, sroka i homo sapiens


Świetnie, że apka działa. A ten ostatni to Twój luby wyjący z rozpaczy, czy jakiś inny?

Zamiast oliwników nic nie będzie. W pobliżu tych dwóch rosną już jarząby pospolite i wreszcie będą miały przestrzeń do rozrostu na boki. A w miejscu tego ostatniego niczego nie dosadzam, bo to blisko granicy działki sąsiada. Spływa tam woda z drogi i wybetonowanych podjazdów naprzeciwległych działek. Trudne stanowisko i potencjalnie ryzykowne. Już nie będę komplikować sobie życia.

Zauroczyłam się możliwościami przywrotnika czerwonołodygowego jako rośliny na brzeg rabat. Ewa/Anda kiedyś polecała. Zakupiłam, ale byłam sceptyczna. A on pięknie przytył. Jego kuzyn przywrotnik ostroklapowy bywa nachalny, a ten to sama delikatność. Dzielę go i dosadzam w nowe miejsca. Świetnie radzi sobie w cieniu i półcieniu.









____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
GingerO 22:19, 03 cze 2023

Dołączył: 10 lut 2023
Posty: 113
Haniu, TAR, a cóż to za apka na ptaszki??
____________________
Ola
Gruszka_na_w... 22:21, 03 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
GingerO napisał(a)
Haniu, TAR, a cóż to za apka na ptaszki??


Tacia sobie zainstalowała apke do rozpoznawania głosów ptaków.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
TAR 22:34, 03 cze 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7016
a nie to nie luby dzieci sasiadow po drodze jezdzily na rowerkach i do siebie krzyczały
____________________
Ogrod nad bajorkiem
GingerO 23:01, 03 cze 2023

Dołączył: 10 lut 2023
Posty: 113
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Tacia sobie zainstalowała apke do rozpoznawania głosów ptaków.


Tak, zrozumiałam, tylko jaka nazwę ma ta aplikacja?
____________________
Ola
TAR 23:08, 03 cze 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7016
bird net
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies