Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gosiek33 09:21, 15 wrz 2017


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Widzę, że trutka zdążyła zakwitnąć
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gruszka_na_w... 20:04, 15 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Gosiek33 napisał(a)
Widzę, że trutka zdążyła zakwitnąć


Chcesz trochę?

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:09, 15 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
tulucy napisał(a)
Zrobi Ci niespodziankę i zakwitnie ona ponoć bardzo lubi całkowity cień, w sensie północnej wystawy...


Rośnie w cieniu. Czekam zatem na niespodziankę.

Tymczasem zielonolistna barbula mi ją zrobiła. Niebieszczy się. Zimą przemarzła, ale ładnie odrosła.
Parka



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:28, 15 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Parę dni temu pisałam, że w swoim ogrodzie mam nadreprezentację krzewów. Bardzo je sobie cenię za tworzenie plam. Dobierałam je ze względu na wiosenne kwitnienie
(forsycja, tawuła szwedzka i nippońska, kalina Roseum, jaśminowiec, krzewuszka Purpurea nana), kolor liści (odmiany pstrolistne derenia białego, pęcherznice, trzmieliny, berberysy), jesienne przebarwienia (kaliny, irga błyszcząca, berberysy, oczary, trzmielina oskrzydlona), kolorowe owoce (irgi, ognik, dereń jadalny, kalina koralowa), kolor pędów zimą (derenie) oraz ciekawy pokrój.

Latem są tylko tłem, ale wiosną, jesienią i zimą potrafią grać pierwsze skrzypce.

Dereń Sibirica



Irga pomarszczona



Irga błyszcząca



pomarszczona i błyszcząca raz jeszcze



derenie

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:49, 15 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Po rewolucjach za ławeczką odżył powojnik Kermesina. Hortensja Bobo i turzyca Silver Sceptre. Ciężko mi się przyzwyczaić do jej mikroskopijnych gabarytów (Bobo).



Kalina Nanum- dotąd nie przebarwiała się jesiennie. I tak chyba pozostanie. Listki klona ussuryjskiego na tle nieba prezentują swój oryginalny kształt.



Mary Rose pachnie niesamowicie. Zielonolistna hakone po zmianie miejscówki potroiła swoją szerokość. Żółtolistna na zdjęciu, mimo półcienistego stanowiska i odpowiedniej dawki wilgoci, rośnie tak sobie.



Łany zielonolistnej imperaty

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:58, 15 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
I na koniec trochę szerszych planów. Z frontu.







W tym roku usunęłam z ogrodu sporo płożących jałowców. Ostały się na froncie 3 kolumnowe Blue Arrow. Tnę je 3-4 razy w sezonie, aby uzyskać efekt bardzo wąskiej kolumny. Taki sposób traktowania iglastych podpatrzyłam u Zbyszka z Borów Tucholskich. Póki co jałowce znoszą to bardzo dobrze. Nie mają wewnątrz suchych gałęzi, nie wyłamują sie pod wpływem opadów śniegu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Margerytka40 21:00, 15 wrz 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Haniu ,czy ta zielona imperata nadaje się do półcienia albo nawet więcej trochę niź półcienia? Pasowała by mi przed brzozami i tym wielkim głazem ale tam słońce tylko rano.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
natka098 21:06, 15 wrz 2017


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Haniu u Ciebie to dopiero busz jest. Kiedy ja się takiego doczekam. Jak to robisz że kamyczków masz czyste bez chwaściorów siewek i innych.? U mnie wszędzie w kostce w kamieniu bratki się rozsiały. Już ich nigdy nie kupię chyba.
____________________
Natalia - Mój zakątek
Gruszka_na_w... 22:11, 15 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Margerytka40 napisał(a)
Haniu ,czy ta zielona imperata nadaje się do półcienia albo nawet więcej trochę niź półcienia? Pasowała by mi przed brzozami i tym wielkim głazem ale tam słońce tylko rano.


Margerytko, tę imperatę miałam na brzozowej. Miałam, bo jest na wymarciu. Było jej tam za sucho. Rosła w odległości 2 metrów od brzóz. Lubi wilgoć. W niedużym półcieniu powinna dać radę. W głębszym nie wiem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:19, 15 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
natka098 napisał(a)
Haniu u Ciebie to dopiero busz jest. Kiedy ja się takiego doczekam. Jak to robisz że kamyczków masz czyste bez chwaściorów siewek i innych.? U mnie wszędzie w kostce w kamieniu bratki się rozsiały. Już ich nigdy nie kupię chyba.

Na busz czeka się 4 lata. Potem rozpoczynają się eksmisje.
Natko, wybieraliśmy cały humus, potem poszła gruba warstwa miału granitowego. Dopiero na to kliniec. On nie jest monolitem. Rośliny nie mają tak sprzyjających warunków do kiełkowania, bo brakuje wilgoci. Malutkie chwasty raz w miesiącu wyrywam tam, gdzie kliniec łączy się z żużlową drogą. Podejrzewam, że gdybym pod ścieżkę dała jakąś matę, to chwasty by rosły.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies