Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 19:17, 18 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
natka098 napisał(a)


Myślisz, że lepiej bez maty? Ja mam kamień pod domem opaskę, i teraz wysypałam w przyszłym kąciku grillowym, chciałam jeszcze go dać w warzywniku, ale boje się że będę musiała pielić i pielić.


U siebie nigdzie nie mam maty. Mam za to obserwacje. Wokół mnie są miłośnicy trawników otoczonych tujami. Tuje obowiązkowo rosną na rabacie wyścielonej matą, na której leżą białe lub szare kamyczki. U każdego jest taka sama kwadratowa rabatka obrzeżona kostką granitową i wysypana też owymi kamyczkami leżącymi na macie. Na niej rosną oczywiście hakuro, jałowiec płożący, miskant Zebrinus i lawenda. Czasem z wrzosem lub rododendronem. Chwasty rosną aż miło, więc nie robi się więcej rabat, bo za dużo pielenia byłoby.
Osobiście dostałabym szału, gdybym musiała pielić w kamyczkach.

A teraz serio. Mata sprawdzi się tam, gdzie z roślin nie lecą liście, a same rośliny w sezonie tak się rozrastają, że uniemożliwiają kiełkowanie chwastów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:27, 18 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
mrokasia napisał(a)
Ja mam opaskę wokół domu i miniplacyk z klińca - warstwa 10-15cm i matę pod nim, chwasty nie rosną.


Kasiu, bytność lub brak chwastów zależy od wielu czynników: od stopnia zachwaszczenia gleby pod kamieniem i matą, od ilość nieużytków w pobliżu, od obecności pól ornych (drobinki ziemi przenoszone z wiatrem), od rodzaju roślin rosnących w pobliżu (gnijące między kamyczkami liście przyspieszą zamulenie). Mata położona w niekorzystnym otoczeniu będzie się zamulać i tworzyć warstwę ściółki, na której chwasty wykiełkują.
Widać u Ciebie doszło do stworzenia niesprzyjających chwastom warunków.

U mnie chwasty w kamiennej opasce nie rosną, mimo sąsiedztwa rabat, a u sąsiada rosną na macie w żwirku, choć wokół jest trawnik.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
mrokasia 19:35, 18 wrz 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17996
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Kasiu...

Widać u Ciebie doszło do stworzenia niesprzyjających chwastom warunków.



Widocznie tak . Nie powiem żebym się martwiła
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Gruszka_na_w... 19:49, 18 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Słoneczko było! Niewidziane od dawna. Od razu dzień wydał się piękniejszy.

W takim dniu ogród od razu wygląda lepiej.

wiraż



Mordownik prezentował się wyjątkowo uroczo.



Kawałek ronda z półksiężycową lewą(przez przesadzanie miskantów rondo wielce straciło na urodzie)



i prawą

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:55, 18 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Werbenę mam w różnistych miejscach. Do twarzy jej z trawami. Droga do/od kompostownika na drugiej fotce.



ścieżka od furtki do drzwi
strona lewa i prawa



Przedpłocie



takie tam zza płotu i wnętrza

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kasya 19:57, 18 wrz 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41913
Nie draznij juz taka piekna pogoda
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gruszka_na_w... 20:01, 18 wrz 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Kasya napisał(a)
Nie draznij juz taka piekna pogoda


Kiedy się cieszę jak małpa kitem. Nie pamiętam już, kiedy ostatnio mieliśmy cały dzień słońce. Światłocień wreszcie się pojawił.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Johanka77 23:29, 18 wrz 2017


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Werbeny nie mam. Ale coraz częściej puszczam do niej oczko
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Pszczelarnia 10:12, 19 wrz 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Z widokami u Ciebie zawsze na bieżąco.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
AgataP 19:24, 19 wrz 2017


Dołączył: 20 cze 2014
Posty: 7769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Werbenę mam w różnistych miejscach. Do twarzy jej z trawami. Droga do/od kompostownika na drugiej fotce.



Cudne - marcinki, imperata, katalpa
Imperata zielona nieustannie siedzi mi w głowie, może kiedyś, może gdzieś i ją wcisnę

Widoczki oglądam codziennie, ślicznie kolory i zestawienia. Ja też się ucieszyłam z odrobiny słońca.
____________________
Z Pszenicznej...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies