Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

UlaB 22:38, 25 maj 2018

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
ale chcesz powiedziec ze ona Ci sie wysiala i przezimowala???? nawet nie pomyslalam zeby ją kiedykolwiek tak potraktowac, miewalam jako jednoroczną w donicach
myslałam ze to kocimiętka
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
Gruszka_na_w... 22:56, 25 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
UlaB napisał(a)
ale chcesz powiedziec ze ona Ci sie wysiala i przezimowala???? nawet nie pomyslalam zeby ją kiedykolwiek tak potraktowac, miewalam jako jednoroczną w donicach
myslałam ze to kocimiętka


Przyniosłam tę szałwię jako wykopalisko z poprzedniego ogrodu. Wsadziłam do ziemi i o niej zapomniałam. Ona sama też się nie ujawniła. Podejrzewam, że odbiła z tego korzonka. Kocimiętka ma drobniejsze kwiaty. Na tym zdjęciu rośnie w tle.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
wiklasia 23:16, 25 maj 2018


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Jakbym słyszała siebie sprzed trzech lat, kiedy oglądałam inne ogrody.
Za busz robiły kocimiętki i jednoroczne ostróżki


Przy tej pergoli rośnie róża Dortmund
Poidełko z doniczek i talerza




Grunt to zacząć. Początek zawsze wygląda dosyć dziwnie.


Trzy lata powiadasz !?!
Aż niewiarygodne !!!
Czarodziejską rękę do roślin musisz mieć w takim razie, bo zwyczajnemu człowiekowi taki busz jaki masz teraz to nie urośnie
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Gruszka_na_w... 21:08, 26 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
wiklasia napisał(a)


Trzy lata powiadasz !?!
Aż niewiarygodne !!!
Czarodziejską rękę do roślin musisz mieć w takim razie, bo zwyczajnemu człowiekowi taki busz jaki masz teraz to nie urośnie


Wiklasiu, te cytowane przez Ciebie zdjęcia robione były w lipcu 2015 roku. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że choć ich nie widać, to rosły już sobie wsadzone rok i dwa lata wcześniej ramy ogrodu. Drzewa w narożnikach i grupy krzewów.
Od zeszłego sezonu te ramy wreszcie zaczęły robić tło dla bylin, stad to wrażenie, że rabaty są "bujne".
Glina w ogrodzie ma wiele wad, ale ma też olbrzymie zalety: jest niezwykle żyzna i długo utrzymuje wilgoć. Do tej jej samoistnej dobroczynności dołożyłam kilka osobistych cegiełek- zadbałam o jej rozluźnienie poprzez dodanie piasku, rozdrobnionych gałązek, słomy i wysiew zielonego nawozu.
W moim odczuciu bardzo istotne było to, że nie podnosiłam poziomu działki i nie wyrównywałam jej powierzchni poprzez nawiezienie obcej ziemi niewiadomego pochodzenia. Gleba zachowała swoją pierwotną strukturę.
Zastosowanie gnojówek roślinnych tez robi swoje. A moja "czarodziejska ręka" nosiła tylko konewki i ręcznie przekopała na głębokość dwóch szpadli całą działkę plus zapłocie.
To samo miejsce- 4 lata różnicy. Krzewy miały wysokość niewielkich bylin.




i rok później w 2015 - kwiecień, więc bylin jeszcze nie ma. Widać szkielet.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:20, 26 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Zacznę od fotki bobu dla Makusi. Część mszyc spłukałam wodą z węża.



Przy furtce odurzająco pachną goździki. Ostały się tutaj z czasów, kiedy używałam ich jako zadarniacza.



Zakwitły irysy na garażowej. Tam jest cień przed południem, dlatego startują nieco później.



Każdego dnia przybywa różanych kwiatów. Zapach niektórych roznosi się na kilka metrów.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:26, 26 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
I takie tamy z drozdem w tle





Kocimiętka na przedpłociu



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
anbu 21:40, 26 maj 2018


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Haniu super, że pokazałaś zdjęcia początków Niesamowite jak wszystko bujnęło
Kolory mnie zachwycają niezmiennie
A ta kocimiętka, ile ona ma wysokości? Ma jeszcze jakąś nazwę, czy to po porostu "kocimiętka"?
____________________
Ania Ogród Ani :)
Margerytka40 21:51, 26 maj 2018


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Garażowa cudna z tymi irysami
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Gruszka_na_w... 23:27, 26 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
anbu napisał(a)
Haniu super, że pokazałaś zdjęcia początków Niesamowite jak wszystko bujnęło
Kolory mnie zachwycają niezmiennie
A ta kocimiętka, ile ona ma wysokości? Ma jeszcze jakąś nazwę, czy to po porostu "kocimiętka"?


Aniu, wszystkie obecne kocimiętki są prapraprawnuczkami sadzonki, którą dostałam z 15 lat temu od koleżanki. Rośnie dość mocno, więc pewnie jest bez szlachetnego rodowodu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:32, 26 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Margerytka40 napisał(a)
Garażowa cudna z tymi irysami


Garażowa się uspokoiła po zeszłorocznej rewolucji. Wcześniej było tam coś, co Makusia określa mianem tureckiego dywanu. Ma całoroczną atrakcyjność i to mi pasuje.Wcześniej w środku sezonu wyglądało to tak

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies