Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Monia81 20:29, 17 mar 2019


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8001
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


No weź! Leszczyna rośnie do 5 metrów. To raptem wysokość piramidy z 4 ludzików. Mój dom ma 5 m. Drzewo musi być wyższe, żeby je w ogóle było widać.
Nawet w malutkim ogrodzie powinno być jedno wysokie drzewo. Dla zachowaniu równowagi między architektura a naturą.


Ja sobie kupiłam takie jedno drzewko właśnie, źle popatrzyłam na etykietę, pojechałam po jarzębinę a wróciłam z jarząbem szwedzkim, ot taka mała pomyłeczka owady powinny być zadowolone, bo miododajne drzewo, ale sporych rozmiarów... krokusiki masz cudnej urody, moim jakoś nie służy ta pogoda i jakoś ich mniej w tym roku... buziaczki

____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Gruszka_na_w... 20:37, 17 mar 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Monia81 napisał(a)


Ja sobie kupiłam takie jedno drzewko właśnie, źle popatrzyłam na etykietę, pojechałam po jarzębinę a wróciłam z jarząbem szwedzkim, ot taka mała pomyłeczka owady powinny być zadowolone, bo miododajne drzewo, ale sporych rozmiarów... krokusiki masz cudnej urody, moim jakoś nie służy ta pogoda i jakoś ich mniej w tym roku... buziaczki



Jarząby szewdzkie posadziłam na zapłociu. Kilka, To piękne drzewa. Pewnie nie doczekam ich docelowego rozmiaru, ale jakaś pamiątka po mnie zostanie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Monia81 20:53, 17 mar 2019


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8001
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Jarząby szewdzkie posadziłam na zapłociu. Kilka, To piękne drzewa. Pewnie nie doczekam ich docelowego rozmiaru, ale jakaś pamiątka po mnie zostanie.


Ja swojemu też miejsce już wybrałam, mam nadzieję, że będzie mu pasowało i swoją urodę pokaże świat przemija i my też kiedyś przeminiemy, ale coś pięknego po nas pozostanie buziaczki
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Mariposa 21:36, 17 mar 2019


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Kto je tam wie, co tam podkopały pod ziemią?
Lubię myśleć, że skonsumowały larwy opuchlaków. Te cholery lubią korzenie tych pierwiosnków.



To niefajnie, bo to były moje ulubione pierwiosnki ;( Chyba nie będę kusić...

Gruszko, widzę, że rh masz z brzegu podsadzone runianką. Myślałam, że ona do cienia, a u Ciebie chyba w słoneczku. Sprawdza się jako obwódka?
____________________
Ela Motylogród
Gruszka_na_w... 21:55, 17 mar 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Mariposa napisał(a)


To niefajnie, bo to były moje ulubione pierwiosnki ;( Chyba nie będę kusić...

Gruszko, widzę, że rh masz z brzegu podsadzone runianką. Myślałam, że ona do cienia, a u Ciebie chyba w słoneczku. Sprawdza się jako obwódka?


Runiankę mam na różnych stanowiskach. To znakomity zadarniacz. Rodki są na rabacie cienistej i tam runianka od początku świetnie się rozrastała.
Na rabatach słonecznych w pierwszym roku słabo przyrastała, wymagała podlewania, a w drugim sezonie nabrała wigoru i utworzyła zwarty dywanik. Podejrzewam, że jako roślina zimozielona, wykorzystała okres jesieni i zimy do produkcji rozłogów. Korzeni się płytko. Bezproblemowo można ograniczyć jej rozłażenie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Mariposa 06:40, 18 mar 2019


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Dzięki, Haniu. Kupiłam kiedyś 1 sadzonkę, teraz mam pełną doniczkę runianki, można ją spokojnie rozdzielić i zastanawiam się, gdzie wsadzić. Tylko, niestety, ślimaki też ją lubią
____________________
Ela Motylogród
Gosiek33 06:40, 18 mar 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
W doskonałej kondycji Twoja runianka. A tego pierwiosnka ,Wanda' kupiłam z całym stadem opuchlaków (ponoć ukochały właśnie tę odmianę). Trzy doniczki, jedna przy sadzeniu całkiem się rozpadła, ale to uratowało całość bo wybrałam to dziadostwo ze wszystkich doniczek, pozbyłam się ich i mam doświadczenie
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Mariposa 06:57, 18 mar 2019


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Dla mnie to pierwiosnek sentymentalny. Mam jedną kępkę, wędruje za mną od 20 lat i chyba go jednak zostawię, tylko w mało reprezentacyjnym miejscu. Ale najpierw dokładnie sprawdzę. Przynajmniej dokształcę się w zakresie opuchlaków
____________________
Ela Motylogród
aniula 11:12, 18 mar 2019


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Gosiek33 napisał(a)
W doskonałej kondycji Twoja runianka. A tego pierwiosnka ,Wanda' kupiłam z całym stadem opuchlaków (ponoć ukochały właśnie tę odmianę). Trzy doniczki, jedna przy sadzeniu całkiem się rozpadła, ale to uratowało całość bo wybrałam to dziadostwo ze wszystkich doniczek, pozbyłam się ich i mam doświadczenie


A u mnie opuchlakom najbardziej zasmakowały pierwiosnki ząbkowane. Skutecznie zlikwidowały wszystkie, w tym roku nie wyszedł już ani jeden. Miałam ich sporo, własnej produkcji, z całej paczuszki nasionek. Opuchlaki były więc "moje własne", bądź przywędrowały z sąsiedztwa specjalnie na te "rarytasy". Żadnych innych roślinek mi jeszcze nigdy tak nie załatwiły...
____________________
Ania Ogródek na betonie
Muszelka 17:39, 18 mar 2019


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


To kosaciec żyłkowany- Iris reticulata Harmony. Cebulkowy. Na mojej glinie nie ma wymarzonych warunków. Sadziłam 10 cebulek dwa lata temu. Rok temu był jeden.


Gruszko, bardzo dziękuję za odpowiedź. Pilnie zanotowałam! Bardzo lubię niskie kwiatki

Zajrzałam do Ciebie dopiero dzisiaj, ponieważ cierpię nie brak wolnego czasu - zaangażowałam się w trzy różne projekty i na O. brak czasu...

Jeszcze raz dzięki!
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies