Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Skarbonkowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarbonkowy ogródek

Toszka 13:24, 15 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Znakomita część paproci jest zasadolubna. Niestety dla tej rabaty. Jesli masz dopiero kupować azalie to szukaj "Adonis" - nowość, kwitnie lipiec sierpień. Ma kiście drobnych białych kwiatków. Kwitnie stanowczo później niż inne azalie. U mnie tłoczyła kwiaty całe lato aż do września. Pomiędzy azalie (na wiosnę będą kwitły) wsadzaj niskie, cebulowe irysy, np. same białe. Adonisa możesz połączyć z innymi typowo kwitnącymi azaliami.
Gdybyś określiła/podzieliła rabatę na kwaśną i część niekwaśną to na tej niekwaśnej części posadź zawilce - wiosenne i jesienne. Białe. I na tej części moga być paprocie, cisy, może odętka, jezówki białe?

Jesli paprocie chcesz to z dala od kulek, bo kulki będą łysieć od dotyku.

Kule sadź rodzinnie, na styk. Trudno jest zapełnić czymś przestrzenie między kulami buksowymi. Od dotyku łysieją. Ale posadzenie grupami, tak by się stykały już daje pole do popisu. ,
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
JoannaDe 14:13, 15 kwi 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Margerytka40 napisał(a)
Asiu tych paproci między kulki już bym nie dawała ,jak będze ciasno kulki będą łysieć,może jakieś niższe trawki,carexy.


Tak myslalam ze bedzie ciasno
Edit: nic to, zsunę kule za rada Toszki to będzie miejsce żeby coś przed posadzić. Carexy mam po drugiej stronie ścieżki. Powtórzyć je na tej rabacie?

anbu napisał(a)
Jakie paprocie tam chcesz?
Tam jest aż taki cień, że paprocie dadzą radę?


Aniu, mam paprocie w ogrodzie ale z tego co właśnie wyczytałam to to jest ta odmiana ekspansywna, ta najbardziej popularna na cmentarzach Wiec chyba się jej całkowicie pozbędę.
Tam jest cień bo magnolia przesłania. Cala duza bukszpanowa kula jest w cieniu praktycznie cały dzień.

Toszka napisał(a)
Znakomita część paproci jest zasadolubna. Niestety dla tej rabaty. Jesli masz dopiero kupować azalie to szukaj "Adonis" - nowość, kwitnie lipiec sierpień. Ma kiście drobnych białych kwiatków. Kwitnie stanowczo później niż inne azalie. U mnie tłoczyła kwiaty całe lato aż do września. Pomiędzy azalie (na wiosnę będą kwitły) wsadzaj niskie, cebulowe irysy, np. same białe. Adonisa możesz połączyć z innymi typowo kwitnącymi azaliami.
Gdybyś określiła/podzieliła rabatę na kwaśną i część niekwaśną to na tej niekwaśnej części posadź zawilce - wiosenne i jesienne. Białe. I na tej części moga być paprocie, cisy, może odętka, jezówki białe?

Jesli paprocie chcesz to z dala od kulek, bo kulki będą łysieć od dotyku.

Kule sadź rodzinnie, na styk. Trudno jest zapełnić czymś przestrzenie między kulami buksowymi. Od dotyku łysieją. Ale posadzenie grupami, tak by się stykały już daje pole do popisu. ,


Toszko, azalie będę musiała kupić. Wypatrzyłam na pinterescie coś takiego jak azalia Autumn Angel ale nie wiem czy u nas do dostania. Twoja propozycje wygooglalam i bardzo mi się podoba.

Rada dotycząca sadzenia kulek rodzinnie zarejestrowana. Zastanawiam się tylko jak inni na ogrodowisku sadza buksy, bo na zdjęciach to wszystkie zatopione w trawach

Na paprocie się nie upieram tylko zastanawiam czym to wszystko podsadzić.
Jeżówki mam nawet zapisane. Virgin mnie urzekły

Teoretycznie po lewej stronie, tam gdzie jeszcze nic nie zaplanowane, mogę zrobić cisowe stanowisko. Nie wiem tylko jak to zaaranżować bo ta rabata ma kontynuacje za przejściem.
Tutaj widok od drugiej strony


Ten kawałek żywopłotu buksowego jest nowo posadzony. Przed nim rośnie trzmielina oskrzydlona. Tez zrobić tam kulki? A może same trawy?
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 14:32, 15 kwi 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Przeglądając zdjęcia trafiłam na cyprysika który rósł już w ogrodzie a z którego starałam się przerobić na niwaki

I mam takie przed i po





i z tego roku





Chyba nie wyszło najgorzej

Musze go jeszcze czymś jasnym podsadzić bo jak zywoplot się zieleni to tego cyprysika wcale nie widać.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
anbu 14:35, 15 kwi 2018


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Joasiu Ty zapewne piszesz o pióropuszniku strusim - on bardzo mi się podoba ale niestety ekspansywny Szukam takich, które nie rozmnażają się przez rozłogi
Pomysł Toszku z białymi azaliami podoba mi się
____________________
Ania Ogród Ani :)
JoannaDe 14:39, 15 kwi 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Dokładnie Aniu, nie mogłam nazwy znaleźć

Pomysł Azalii pod magnolia był Mirellki, Toszka dopełniła całości podając odpowiednia odmiane
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
anbu 15:53, 15 kwi 2018


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Cyprysik wow
____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 18:09, 15 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Cyprysik bardzo fajny. Pod spodem możesz dać carexy i hosty o jasnym zabarwieniu. Musisz tylko pamiętać by tak posadzić, aby mieć dojście na cięcie niwaka.
A paprocie nieinwazyjne zapytaj się Anki_. Swego czasu wgryzała się w ten temat i na pewno podpowie. Uzupełnieniem kwitnąco na biało mogą być byliny jednoroczne jak np. margerytki, begonie etc. Koszt coroczny zakupu wysoki nie jest, a efekt np. z begoniami może być spektakularny jak u Alis.

Edit. Odnośnie kulek i łysienia. Nie wiem jak u innych, ale u mnie i u Tess sąsiedztwo kulek=łysienie i łapanie grzyba.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
AnnaCh 21:25, 15 kwi 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Asiu, wpadłam się przywitać, choć przyznam, że już kiedyś u Ciebie byłam, tylko cichaczem
Przy okazji Toszka podsunęła mi pomysł na grupowe sadzenie kulek, mam kilka sporych okazów znowu do przesadzenia i chyba je właśnie zgrupuję i posadzę razem
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Kasia_CS 23:12, 15 kwi 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
OO ta azalia Adonis do mnie przemawia! ślicznotka i ciekawe właściwosci z tym pozniejszym kwitnieniem Niwak robi wrażenie! Super sobie z nim poradziłaś
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
makadamia 08:08, 16 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
JoannaDe napisał(a)



Chyba nie wyszło najgorzej


Wyszło lepiej niż dobrze.

Chyba mogę uczciwie powiedzieć, że to pierwszy niwak, który mi się naprawdę podoba
Te robione z jałowców, tuj mają brzydki układ gałęzi a tu jest świetnie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies