Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Skarbonkowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarbonkowy ogródek

Toszka 12:01, 16 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
A lubisz żółty kolor? To niedoceniany kolor w ogrodach. Mało używany, a przecież taki radosny. To by poszerzyło mozliwości aranżacyjne i zwiększyło paletę roslin zwłaszcza kwitnących. Mozna by było stworzyć biało-zółtą rabatę. W dzisiejszych czasach unikatowe zestawienie. Zazwyczaj są to pastele - róże, fiolety...
Przemyśl to... zastanów się co lubisz.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
JoannaDe 12:11, 16 kwi 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Tosia, dawaj

Poszalejmy w tym moim ogrodzie i dajmy mu życia
O typowo żółtych kwiatkach nigdy nie myślałam ale w zasadzie czemu nie. Narcyzami zachwycam sie co roku wiec czemu nie
Tym bardziej ze mam dwa żółte drzewa na działce. Jeden wiąz a drugi złotokap, forsycja tez jest.
Bardzo lubię jak ogród przebarwia się na jesień. Miedzy innymi na żółto właśnie.
Lubie tez iglaki o żółtym odcieniu.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
makadamia 12:23, 16 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Tak jak patrzę na rysunek, to mi nie do końca gra lewa strona z prawą - tu kulkowisko, a tu rozwichrzenie.

Chyba rozrzuciłabym te kulki bardziej równomiernie po całej rabacie.
Przez kulki rozumiem nie same buksy, ale też te azalie, o których mówi Toszka (azalie mają zwykle zwarty pokrój, można je utrzymać jako kulki), albo tawuły. Jeśli rabata miałaby być kwaśna, to może rodka jakiegoś pod tą magnolię?
Paprocie, funkie, carexy, miodunki jako wypełniacze?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
JoannaDe 12:47, 16 kwi 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
makadamia napisał(a)
Tak jak patrzę na rysunek, to mi nie do końca gra lewa strona z prawą - tu kulkowisko, a tu rozwichrzenie.

Chyba rozrzuciłabym te kulki bardziej równomiernie po całej rabacie.
Przez kulki rozumiem nie same buksy, ale też te azalie, o których mówi Toszka (azalie mają zwykle zwarty pokrój, można je utrzymać jako kulki), albo tawuły. Jeśli rabata miałaby być kwaśna, to może rodka jakiegoś pod tą magnolię?
Paprocie, funkie, carexy, miodunki jako wypełniacze?


Asiu, bo lewa strona jeszcze nie jest dopracowana. Wiem ze tam pusto. Kulek mam do bólu wiec pewnie po lewej stronie tez będzie jakaś kulkowa rodzinka.

Co do rodka to jest azalia, a konkretnie trzy, pod magnolie zaplanowana. GP nie ma białych azalii w ofercie wiec tak poglądowo wstawiłam anabelki. Paprocie się nie nadają bo to nie te wymagania.
Padła propozycja żeby zamiast paproci rozplenice dać. I dołożyć jeszcze hortki.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
iwka 12:53, 16 kwi 2018


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Toszka napisał(a)
A lubisz żółty kolor? To niedoceniany kolor w ogrodach. Mało używany, a przecież taki radosny. To by poszerzyło mozliwości aranżacyjne i zwiększyło paletę roslin zwłaszcza kwitnących. Mozna by było stworzyć biało-zółtą rabatę. W dzisiejszych czasach unikatowe zestawienie. Zazwyczaj są to pastele - róże, fiolety...
Przemyśl to... zastanów się co lubisz.


w ubiegłym roku pomagałam mamie w ogródku i ona mówi, wiesz posadziłabyś mi jakieś żółte kwiatki myślę, ludzie, jakie zółte, nie mam, nie wiem, nie znam się dzwonię to Amelki, pytam, a ona kurcze wiem ... mniszka posadź

kolor faktycznie jest radosny i mało popularny, wiosną jeszcze coś tam można zobaczyć a później to już tylko same fiolety i róże
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
JoannaDe 13:05, 16 kwi 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Może wraz z Toszka będziemy promotorkami żółtych ogrodów

Mój ogród jako eksperyment

Ale przyznaj Iwonko ze ten żółty na wiosnę cudny jest. W połączeniu ze stonowana bielą może wyjść fajny ogród.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Toszka 13:46, 16 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
No właśnie - z żółtych tawuły żółte - golden Princess i im podobne odmiany. Strzyzone moga być w walec lub kule. Do tego niski liliowiec Stella de'Oro. Rudbekie - albo wysokie, albo niskie do 45cm (i Stella i rudbekie kwitna do mrozów). Mozna wprowadzić zółte jezówki, żółte cisy i bukszpany... Kochane, co jeszcze na żółto kwitnie, bom ja nie kfiutkowa....? (edit, wiem kogo pytać - Małej Mi, ona na pewno będzie wiedzieć!)

Do tego hosty z zółtym dodatkiem, albo koniecznie z białymi kwiatami

A z białych kwiatów na kwaśne stanowisku to lilie orintalne (nie trzeba cebul kopać), białe złocienie o żółtych środkach, może wrotycz udający krwawnik ? (p/opuchlakom działają i złocienie i wrotycz), agapanty, kamasja...ważne by miały rózny termin kwitnienia i aby zółty był dodatkiem do białego.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 13:55, 16 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Po latach 90-tych, chorych na "pastelozę", kiedy to malowało się pokoje na "przytulne" morelki, brzoskwinki i inne pomarańcze, a w ogrodach rosły czerwone i żółte tulipany - ciepłe kolory zostały na wiele lat wyklęte. Wszyscy lubili bile, róże i fiolety, nikt nie znosił pomarańczy, żółci, czerwieni (ale, rzecz jasna, kogokolwiek by się zapytać, to on nie podąża za modą, co to, to nie).
Teraz dopiero trend się odwraca i te kolory wracają do łask, choć już w trochę innym wydaniu

ŻÓłto-biała rabata może świetnie wyglądać.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 14:02, 16 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Przemkowa rabata może być świetną inspiracją. Tylko bordowe żurawki zabrać i gotowe.
Te białe kwiatki to chyba margerytki (złocienie), do tego białe lilie, jak Toszka proponuje, hortensje limelight by mi tu bardzo pasowały,
a z żółtego - hosty aureola, kulki z trzmieliny emerald gold, przywrotniki?

te tawuły to przemyślałam, że trzeba by im kwiaty obcinać, bo różowy nie będzie tu konweniował
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
mrokasia 14:06, 16 kwi 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18149
Aaaa, doznałam olśnienia . Z mojej frontowej rabaty, na której mam żółte tawuły, kosodrzewinę i rozplenice, wywalę kwitnące na czerwono rozchodniki a dosadzę fioletową liatrę i białe jeżówki plus brązowe trawy. Jak dobrze, że tu zajrzałam i poczytałam o żółto- białych rabatach .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies