Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Skarbonkowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarbonkowy ogródek

Toszka 08:37, 29 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, Marto, mozna dać pod każdą. Pisałam juz, że nie przedawkujesz, bo roslina pobiera ile potrzebuje... nadwyżka idzie na zmarnowanie.

Joanno, z tym zółtym cisem (czemu uparcie robisz z niego kulę? cis naturalnie jest niskopodłogowy i najlepsze mu pufy lub poduchy wychodzą) musisz przemyśleć jak on będzie komponował się z wypełniaczami...żółtymi. Mnie się wydaje, że ten cis powinien być koło kuliszcza, od chodnika tam gdzie na ostatnim zdjęciu jest nr. 10. Zostawić 8, a bliżej niej dać inna kulkę.
Z drugiej strony kuliszcza, od Mańki pójdą azalie, a te przecież są niskopodłogowymi zielonymi poduchami i wspaniale zastąpią bukszpanowe kulki.

W ten sposób zółta cisowa poducha fajnie wpasuje się pomiędzy miskanta, a kuliszcze, rozświetli ten fragment.

Druga sekwencja kul bukszpanowych może być otoczona żółtymi dodatkami i w ten sposób ładnie zrównoważysz kolor na rabacie.

Nicol - ten stożek (podeschnięty) już w tym sezonie złapie zieleń. Oby tylko dawać mu regularnie wody. Cisy mają moc życia Takie przesadzanie z kąta w kąt za każdym razem uwstecznia o dwa lata nowego korzenienia się, bo cisy mają olbrzymi, głęboki system korzeniowy i przy każdym przesadzaniu ten system jest rżnięty do może 1/10
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
JoannaDe 09:24, 29 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
nicol21 napisał(a)
Nie wiem czy nadal lecimy w kulki, ale też bym rozstrzeliła trochęi może dodała 1-2 mniejsze tutaj.
chyba się odnajdziesz w tym planie
to przesunięcie czerwonymi strzałkami nie powinno być takie samo. tą nr 9 wysunełabym bardziej do przodu niż nr 7 czy 8. w 2giej wersji starałąm się przesunąć w paincie te kulasy i dorysować o co mi chodzi i co ktoś już tutaj opisał Ci




Cis rzeczywiście w marnej kondycji. Wiesz co - może lepiej już mu nigdzie nie grzeb, nie podkopuj tylko mocno podlewaj. Choć jak się zbierze to pewnie min 3-4 sezony zejdą więc jeśli nie był drogi to może lepiej kupić nowy egzemplarz a tego dać gdzieś na tyły żeby sobie odżył i wykorzystać go kiedy indziej? szkoda żeby straszł tak na froncie przez jakieś 3-4 lata.


Lecimy lecimy

Kulki specjalnie są posadzone blisko siebie bo one z założenia maja się stykać. Toszka pisała ze tak lepiej bo nie będą łapać grzyba od wypełniaczy.

Jak je przesunę tak jak narysowałaś to nie zostanie mi wiele miejsca na wypełniacze. Przynajmniej od strony chodnika. Kulek mam do bólu wiec coś ewentualnie mogę dodać.

Straszący cis na froncie mi nie przeszkadza. Moj front i tak wola o pomstę do nieba wiec jeden straszak mniej czy więcej nie stanowi
Ja na jego przesadzanie się nie pisze On jest ciężki i najzwyczajniej w świecie nie chce mi się znowu z nim szarpać

Ale dziękuję bardzo za głos :*
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 09:39, 29 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
makadamia napisał(a)


Przyglądałam się pilnie inspiracjom, Przemek okazał się tutaj niezawodny.

Myślę, że tutaj do złego wrażenia przyczynił się brak cięcia: każda kulka powinna mieć taką samą płaszczyznę cięcia, a tutaj - póki co - każda inna

W każdym razie, jak to sobie rozrysowałam, to mi wyszło coś takiego:

te jasne kulki są opcjonalne


Przemka ogród to w ogóle opad szczeki

Asiu, te kulki bukszpanowe są zdobyczne i kulkami dopiero będą. Dlatego tez nie są w donicach i wyglądają jak wyglądają.

Dorysowałam na Twoim planie jak to teraz wygląda tzn. zywoplot, magnolie itp. żeby można było się zorientować co i jak jest umiejscowione.

Jeśli już miałabym dodawać kulki to ja bym cały ten Twój rysunek przekręciła tak żeby pierwsza kula po prawej stronie na dole wypadła u góry, pod żywopłotem. Czy taki był Twój zamysł czy namieszałam?

Jak zostawię tak jak pierwotnie narysowałaś to mi ta kula u samej góry tam nie wejdzie bo tam ma być hortka.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
makadamia 09:54, 29 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Asiu, nie widzę Twojego rysunku.

Nie wiem czy to jest jasne, ale na moim rysunku taras jest na dole, a żywopłot po prawej. Dlatego dawanie kulek w prawy górny róg (przy tej "dziurze" w żywopłocie" moim zdaniem jest nieporzebne. W tamto miejsce dałabym właśnie trawkę i/lub hortkę.

O cięciu wspomniałam nie żeby się czepnąć, tylko żebyś spojrzała łaskawszym okiem na nasadzenia.

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:00, 29 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dorysowałam trawę, hortki a także azalie, o których mówiła Toszka.


Prawdę powiedziawszy, jeżeli azalie mają być kulkami, to bym je uwzględniła już na tym etapie. Uważam że lepiej by wyglądało, jakby azalie były wymieszane z buksami, a nie tak jak teraz: dookoła kuliszcza same buksy, a dopiero dalej - azalie.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
JoannaDe 10:06, 29 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Toszka napisał(a)

Joanno, z tym zółtym cisem (czemu uparcie robisz z niego kulę? cis naturalnie jest niskopodłogowy i najlepsze mu pufy lub poduchy wychodzą) musisz przemyśleć jak on będzie komponował się z wypełniaczami...żółtymi. Mnie się wydaje, że ten cis powinien być koło kuliszcza, od chodnika tam gdzie na ostatnim zdjęciu jest nr. 10. Zostawić 8, a bliżej niej dać inna kulkę.
Z drugiej strony kuliszcza, od Mańki pójdą azalie, a te przecież są niskopodłogowymi zielonymi poduchami i wspaniale zastąpią bukszpanowe kulki.

W ten sposób zółta cisowa poducha fajnie wpasuje się pomiędzy miskanta, a kuliszcze, rozświetli ten fragment.

Druga sekwencja kul bukszpanowych może być otoczona żółtymi dodatkami i w ten sposób ładnie zrównoważysz kolor na rabacie.


Toszko, nie robie z niego uparcie kuli on tak rosnie albo byl juz tak formowany u poprzednich wlascicieli. Ja go w tym sezonie lekko od gory ciachnelam ale tego nie widac

Mnie się wydaje, że ten cis powinien być koło kuliszcza, od chodnika tam gdzie na ostatnim zdjęciu jest nr. 10. Zostawić 8, a bliżej niej dać inna kulkę.

Nie bardzo zrozumiałam. Nr 10 jest od strony magnoli. Hm

Tosia, ten żółty cis chyba wcale nie jest aż tak żółty, tzn. przyrosty ma limonkowe ale cały jest mocno ciemnozielony. Zrobiłam jeszcze jedno zdjęcie porównując do bukszpanu.





Ten cis był na początku posadzony kolo kuliszcza i mocno mi to nie grało. Nie wiem czy powodem jest to ze te dwie kule są jeszcze nieproporcjonalne w stosunku do siebie czy jak. Cisowa kula jest tak wysoka jak kuliszcze. Objętościowo , wiadomo , mniejsza. No chyba ze go sciacham dosc mocno od gory.
Tylko czy nie zrobi mi sie znowu dysonans prawa-lewa? Prawe kulkowisko duże, lewe male...

Zobacz na tym zdjeciu. Tu posadzony jest duzy cis kolo kuliszcza.



Wybaczcie nie skadrowane zdjęcie ale chcę Wam pokazać jak to wygląda z daleka.


Skłaniam się bardzo mocno do pozostawienia prawej strony bez zmian.

Podoba mi się tam ten cis. Jeśli już to bym cala lewa stronę przesunęła trochę w prawo. Ale tu nie jestem pewna czy jak dojdą azalie to nie będzie za dużo.

Prawą stronę poprawić wg Asi propozycji.

Ale jak się głupio upieram to mnie stuknijcie w głowę
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 10:10, 29 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
makadamia napisał(a)
Asiu, nie widzę Twojego rysunku.

Nie wiem czy to jest jasne, ale na moim rysunku taras jest na dole, a żywopłot po prawej. Dlatego dawanie kulek w prawy górny róg (przy tej "dziurze" w żywopłocie" moim zdaniem jest nieporzebne. W tamto miejsce dałabym właśnie trawkę i/lub hortkę.

O cięciu wspomniałam nie żeby się czepnąć, tylko żebyś spojrzała łaskawszym okiem na nasadzenia.


Czyli dokładnie tak myślałam. Piszemy o tym samym a inaczej rysujemy. Juz teraz wiem co miałaś na myśli.

Tematu ciecia absolutnie nie odebrałam jako czepiania także luzik
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 10:16, 29 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
makadamia napisał(a)
Dorysowałam trawę, hortki a także azalie, o których mówiła Toszka.


Prawdę powiedziawszy, jeżeli azalie mają być kulkami, to bym je uwzględniła już na tym etapie. Uważam że lepiej by wyglądało, jakby azalie były wymieszane z buksami, a nie tak jak teraz: dookoła kuliszcza same buksy, a dopiero dalej - azalie.


Asia, jedyny i największy problem jaki widzę w tym Twoim planie to taki ze kolo kuliszcza nie zmieści mi się to wszystko. A na pewno nie azalie do kulek. Poza tym tam chce wymieszać kule cisowe i bukowe a dla azali zrobić kwaśne stanowisko pod magnolia.

Nie pogodzę cisów i azalii w jednym miejscu. A nie chce sadzić samych bukszpanów bo wiesz, ćma i te sprawy. Z kul bukszpanowych się wycofuje i będę systematycznie dokupywać cisowe.
Tych buksowych co mam nie wyrzucę ale nie chce ich wszystkich dawać w jedno miejsce stad decyzja o mieszaniu cisów i boksów.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
makadamia 10:37, 29 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Może tak?



Pomiędzy azaliami kulki buksowe, a cisowe - na brzegach rabaty.

Z tyłu dwie hortki i jeśli się zmieści - trawa.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 10:53, 29 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Asiu, kul nie wkopiesz w korzenie Magnolii.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies