Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Skarbonkowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarbonkowy ogródek

JoannaDe 15:30, 28 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Dziewczynki, zaszło na chwilkę słońce to cyknęłam ciut lepsze zdjęcia prawej strony.

Wstawię foty i zaraz odpowiadam.



____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 15:33, 28 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
anbu napisał(a)
Powiem tak, lewa strona podoba mi się bardziej niż pierwsza wersja Na prawej jest trochę światłocienia ale też wydaje się ok


Mi tez

Wstawiłam lepsze zdjęcia prawej strony.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 16:02, 28 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
makadamia napisał(a)
No dobra

Lewa strona super. Mogłoby być mniej symetrycznie, ale jak dojdą wypełniacze to nie będzie tego widać.

Prawa strona natomiast...
Nie wiem, czy mam rację ale na pierwszy rzut oka widzę dwa problemy:

1. Duża kula jest za duża w stosunku do pozostałych. Co nie oznacza, ze jest za duża. Po prostu pozostałe kulki muszą nieco podrosnąć. A w tym celu - trzeba im zostawić nieco miejsca. Ergo - ciut bardziej odsunąć od dużej kuli.

2. Mniejsze kulki są tylko z jednej strony, a powinny być z dwóch, jak nie trzech stron. Od strony tarasu przed dużą kulą też powinny być mniejsze; tak jak jest teraz, jest wrażenie, że patrzysz na rabatę z boku, a tak nie powinno być.
Dlatego kulę nr 7 posadziłabym w rogu, na miejscu tej trawy. A trawę całkiem w głąb bym dała. Dziewiątkę bym wtedy przesunęła ciut bliżej dużej kuli (ale nie tak blisko jak teraz jest siódemka). I tyle.

Byłoby dużo łatwiej, gdyby te bukszpany były jeszcze w donicach


Fajnie że wróciłaś Już nie będę

''Lewa strona super. Mogłoby być mniej symetrycznie, ale jak dojdą wypełniacze to nie będzie tego widać.''

Jeszcze mogę poprzesuwać ale cisa nie ruszam

''1. Duża kula jest za duża w stosunku do pozostałych. Co nie oznacza, ze jest za duża. Po prostu pozostałe kulki muszą nieco podrosnąć. A w tym celu - trzeba im zostawić nieco miejsca. Ergo - ciut bardziej odsunąć od dużej kuli.''

Duża kula cały czas wydawała mi się za duża dopóki nie posadziłam wczoraj tej cisowej po prawej stronie rabaty. Teraz dysonans prawa-lewa jest mniejszy.
Ona jest już sporo ściachana wiec teraz jest mniejsza ale mam wrażenie ze i tak za mocno dominuje na tej rabacie.
Jak dam podrosnąć pozostałym kulkom tak żeby pasowały do dużej to znowu zrobi mi się cala prawa strona ''cięższa''. Nie sądzisz?

Myślałam aby ja ściąć tak żeby była ciut większa niż ta cisowa po prawej. Nie sadzisz ze byłoby lepiej? Wtedy prawa i lewa strona zrównoważą się i same kule nie będą aż tak dominować.

''2. Mniejsze kulki są tylko z jednej strony, a powinny być z dwóch, jak nie trzech stron. Od strony tarasu przed dużą kulą też powinny być mniejsze; tak jak jest teraz, jest wrażenie, że patrzysz na rabatę z boku, a tak nie powinno być.
Dlatego kulę nr 7 posadziłabym w rogu, na miejscu tej trawy. A trawę całkiem w głąb bym dała. Dziewiątkę bym wtedy przesunęła ciut bliżej dużej kuli (ale nie tak blisko jak teraz jest siódemka). I tyle.''


Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. To jest widok z tarasu.


Jak widać próbowałam już mniej więcej coś takiego jak Twoja propozycja zrobić ale coś mi nie pasowało. Może ta kula cisowa była po prostu za duża?

Myślałam żeby za trawą dać jeszcze jedna hortkę ( MM) ale tam nie ma aż tak dużo miejsca. Sama nie wiem.

Twoja propozycja:

Kulka cisowa, za nią miskant i już wtedy bez hortki? Tylko wypełniacze na przód?

PS. Cisy przy duzej kuli sa świeżo z doniczek wyjęte
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 16:06, 28 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Margerytka40 napisał(a)
Asiu moim zdaniem jest dobrze. Teraz to dziwnie wygląda bo nie ma nic więcej,dojdą roślinki ,wypełniacze i kule trochę się schowają. Będzie dobrze


Asiu, mi jeszcze prawa strona lekko zgrzyta. Nie mam tego uczucia ze mi się tak całkiem całkiem podoba.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 16:09, 28 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Informacja z ostatniej chwili:

Pada deszcz !!!

Yuhu, jejeje i w ogóle I'm dancing in the rain

Pierwszy deszcz od dobrych dwóch miesięcy...
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
JoannaDe 17:00, 28 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Toszka, ratuj

Nie mam juz pomyslu co z tym cisem nie tak.

Jeszcze na początku kwietnia wyglądał tak



Dzisiaj już tak



Juz nie mam pomysłu co źle robię ze on tak wygląda. W korzeniach grzebałam, wodę leje, na grzyba psikałam...
Koncza mi się pomysły. W piątek odkopałam jeszcze raz korzenie, robali nie stwierdziłam, trochę bardziej mokro mógłby mieć jak na mój gust ale całkiem sucho tez nie miał. Bryla korzeniowa mala jak na taki duży krzak ale korzenie białe,mięsiste i jędrne.

Podniosłam go trochę wyżej bo to jest ostatni błąd jaki mogłam popełnić.

Jeszcze żyje bo próbował coś nowego wypuścić ale nie za wiele tego było i zaraz brązowiało. Dzisiaj już prawie gołe gałęzie zostały. Cały się obsypuje.

Jak go ratować?

____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Toszka 19:49, 28 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Gotowa na drastyczną reanimację?
Jeden moj stożek podobnie (3lata temu) wyglądał i wiem gdzie popełniłam błąd. I ty ten sam błąd popełniłaś.
ZAWALIŁAŚ PODLEWANIE
Ja też ZAWALIŁAM...żeby nie było ci tak smutno i samotnie.

Krok pierwszy;
- kładziesz węża pod cisa na mały strumień i leje się całą noc, na uprzednio delikatnie wzruszoną ziemię (grabkami) aby woda dobrze wsiąkała. Nie ważne, że deszcz padał. Potem regularnie, raz w tygodniu procedurę powtarzasz

Krok drugi;
- odchudzasz go (ścinasz) w chudą strzałę=anorektyka. Nie martw się, jak ozyje to biegiem nadrobi.

Krok trzeci:
-nawozisz potasem doglebowo. I znów podlewasz by nawóz wchłonął się w glebę i dotarł do korzeni.

Krok czwarty
- po obcięciu na chudą strzałę/anorektyka pracowicie wycinasz wszystkie cieniutkie suche lub żółte patyczki. Mają zostać same grube, bo to one zapączkują.

Jeśli dobrze i szybko podziałasz, to za miesiąc zazieleni się pączkami przyrostów. On ewidentnie ma wolę zycia, tylko brak wody nie pozwala słabym korzeniom na nawodnienie masy zielonej.

Głowa do góry! Wierzę w ciebie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
JoannaDe 20:56, 28 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Normalnie czułam w kościach ze tak napiszesz

Z drugiej strony dziwi mnie to ze kolejne cisy tej samej wielkości tak samo podlewane nie maja takich objawów.

Pierwszy krok ratowania tych cisów ( bo to dwa stożki - te na froncie) wykonany. W piątek i wczoraj kolejno dostały wody z węża na całą noc. Co mnie zdziwiło to ze przy tym bardziej suchym pojawiła się piana na powierzchni ziemi. Ten bardziej suchy miał tez mocno zbita bryle korzeniowa ale bałam się rozgrzebywać żeby nie uszkodzić korzeni. Wychodzi moje pojeciemało - dużo dobroci

Krok drugi;
- odchudzasz go (ścinasz) w chudą strzałę=anorektyka. Nie martw się, jak ozyje to biegiem nadrobi.


Powiedz mi ile mam go ściąć. Standardowe pytanie. Mocno? Tak mocno mocno? Tam w zasadzie nie za wiele zielonego zostało wiec i tak już straszy a ja do ciecia jestem pierwsza i boje się ze przesadzę. Ściąć wszystkie gałązki o polowe?

Krok trzeci:
-nawozisz potasem doglebowo. I znów podlewasz by nawóz wchłonął się w glebę i dotarł do korzeni.


Ile tego potasu? Pewnie to w granulkach jest. Jaki roztwór?

Jeszcze mi powiedz proszę czy nawóz (Kalimagnesia) z takim składem : 30 % Kaliumoxid + 10 % Magnesiumoxid to jest to czego moje cisy potrzebują?

To ma być saletra potasowa czy sól potasowa czy może siarczan potasu Jesoo, nawet kupując w Polsce miałabym problem który odpowiedni. Jest na to jakiś wzór chemiczny? Może na amazonie coś znajdę.

Krok czwarty jasny

Ostatnie ( chyba) pytanie:

Czy kroki 2-4 mogę wykonać jednego dnia?

Pięknie dziękuję

____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
anbu 21:49, 28 maj 2018


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Joasiu moja jedna kulka wyglądała tak jak Twój stożek Biedna taka była
Radykalnie obcięłam, zadbałam i w tym roku zazieleniła się i wygląda naprawdę obiecująco Więc do dzieła - ciachaj na strzałkę i podlewaj
____________________
Ania Ogród Ani :)
JoannaDe 21:59, 28 maj 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
I mój cis taki biedny. Zal mi go strasznie.

Dobra, zetnę na strzałkę. Co ma być to będzie
Tylko z tym potasem mam problem
Ale jutro od rana ciacham.

Zrobiłam dzisiaj zdjęcie hosty- potfora



Czy to ta słynna guacacośtam?
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies