Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

Martka 08:39, 11 paź 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
inka74 napisał(a)
Jeżeli ktoś chce spróbować z cebulkami wystarczy 1-2 odmiany ale tak min. 30 a optymalnie 40-50 i w górę. I nie sadźcie tulipanów pod linijkę w jednym rządku, błagam. To wygląda co najmniej dziwnie.



Iwonko, właśnie storpedowałaś moje plany ja uwielbiam wszystko sadzić pod linijkę, a wręcz nie chce wychodzić mi inaczej. Jednak dla cebulowych spróbuję zrobić wyjątek w najgorszym wypadku wyjdą mi pięciolinie Zgadzam się, że pojedyncze tulipany nie dają "tego" efektu, ale nie widzę problemu, by pojawiały się tu i tam w pojedynkę, bo też cieszą oko. Może nie oko obiektywu, ale ogrodnika owszem. Super porada z przekalkowaniem zestawów od producentów.

Desdemona potrzebuje pewnie czasu Dziękuję Ci za porady, pozdrawiam!

Judith 08:45, 11 paź 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9927
Martka napisał(a)


Iwonko, właśnie storpedowałaś moje plany ja uwielbiam wszystko sadzić pod linijkę, a wręcz nie chce wychodzić mi inaczej. Jednak dla cebulowych spróbuję zrobić wyjątek w najgorszym wypadku wyjdą mi pięciolinie Zgadzam się, że pojedyncze tulipany nie dają "tego" efektu, ale nie widzę problemu, by pojawiały się tu i tam w pojedynkę, bo też cieszą oko. Może nie oko obiektywu, ale ogrodnika owszem. Super porada z przekalkowaniem zestawów od producentów.

Desdemona potrzebuje pewnie czasu Dziękuję Ci za porady, pozdrawiam!


Możesz dalej sadzic pod linijkę, ale grupy kilkunastu, kilkudziesięciu cebul - to moje remedium na moje osobiste tulipanowe rozterki . Efekt bedzie taki, jak przy sadzeniu rozłożystych bylin pod linijkę.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
TAR 08:53, 11 paź 2021


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7338
inka74 napisał(a)
udało się z suszkami? Ja dziś pierwszą partię cebul posadziłam. Mniej niż chciałam bo oczywiście zachciało mi się sprzątać na rabacie i robić tetrisy


nie chcialo mi sie ale sporo zrobilam. przede wszystkim dwie skrzynie z truskawkami, plus porzadki i przygotowanie ziemi pod zasiewy wiosenne w dwóch kolejnych skrzyniach. wycielam straszace pysznogłowki i czesc piwonii. i porobilam suszkowe bukiety do wazonow zeby jakos ladniej bylo. no i ogolnie zrobilam juz jesienny porzadek w ogrodzie.

mezaty poolejowal schodki tarasowe i mebelki. ale wszystko tak piło, ze musze jeszcze puche oleju dokupic i drugi raz pociagnac. i przeniosl najwiekszy karmnik, drzewka i krzaki tak porosły ze problematyczne stalo sie dosypywanie ziarna. teraz jest wygodniej. jeszcze tylko pochowam rattanowe mebelki i na ten sezon prawie koniec. no, poza marcinkami, ktore w amoku zamowilam
____________________
Ogrod nad bajorkiem
inka74 09:10, 11 paź 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
hankaandrus_44 napisał(a)
Ja swoje wykopuję, bo u mnie jest mało miejsca, żeby zostawić je na następny okres. Wolę wykopki i sortowanie latem. A miksy zawsze są wskazane. Przynajmniej monotonii w ogrodzie nie ma.

Uporządkowane rabaty właścicielom odpowiadają, ale oglądających nudzą. Rzucą okiem, i idą dalej. Szczególnie ci nie ogrodowi nie umieją docenić ani porządku, ani chaosu zamierzonego.

Wytrwałości w kompozycjach na najbliższe dni.
Haniu, ja część też wykopuję bo wtedy lepiej powtarzają. Lub jak muszę zrobić na rabacie większe zmiany ale tego coraz mniej mam, w końcu Ale niektórych odmian nie ruszam, ryzykuję, że zamiast 150 pokaże mi się 130. Zostają w ziemi i też ładnie kwitną choć w odrobinę mniejszej ilości. Jestem za upraszczaniem sobie życia bo jak na razie przez ostatnie lata ogród zajmował większą część mojego czasu wolnego. A nie tylko samym ogrodem człowiek żyje. Ty masz swoje wiersze, na marginesie piękne. Ja uwielbiam czytanie książek.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 09:29, 11 paź 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Martka napisał(a)
Iwonko, właśnie storpedowałaś moje plany ja uwielbiam wszystko sadzić pod linijkę, a wręcz nie chce wychodzić mi inaczej. Jednak dla cebulowych spróbuję zrobić wyjątek
Posadź pod linijkę ale nie jeden rządek ale np. 2-3, tak na mijankę. Bardziej chodziło mi o to, że jeden rządek pojedynczych tulipanów wygląda dziwnie. Nawet jak masz nowoczesne rabaty to lepiej, żeby powstała "rzeczka" niż taka linia przecinająca. Po prostu tulipany lepiej wyglądają w blokach, szczególnie jak przekwitają

Oczywiście każdy robi jak chce i jak mu się podoba. Ja tylko podpowiadam na bazie moich kilkuletnich doświadczeń co u mnie się sprawdziło a co nie. Ogrody nie są tworzone do robienia zdjęć pod publiczkę ale po to, aby nam się podobały i żebyśmy się w nich dobrze czuli. Przynajmniej tak w teorii powinno być
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
hankaandrus_44 09:49, 11 paź 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7200
Iwonko, zgadzam się z Tobą. Każdy ma jak lubi, i jak chce. U mnie jeszcze dochodzi warunek: i jak może. Czasami z mocą nie jest dobrze, a czasami wyśmienicie. Zdrowia życzę.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
inka74 09:49, 11 paź 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Judith napisał(a)

Możesz dalej sadzic pod linijkę, ale grupy kilkunastu, kilkudziesięciu cebul - to moje remedium na moje osobiste tulipanowe rozterki . Efekt bedzie taki, jak przy sadzeniu rozłożystych bylin pod linijkę.
No mniej wiecej zamiast jeden długi rządek - krótszy "blok" w 2-3 rzędach i nie z 8 sztuk a np. z 24-30.

Zobaczcie poniżej. W każdym z przykładow jest użyta ta sama ilość cebul tulipanów. Wszystkie przykłady to "rzędy" pod linijkę. Opcję A odradzam. B i C polecam. C wykorzystuję u siebie. Jakoś 2 rzędy dla mnie to mało ale sadzę tak, jak jest mało miejsca np. za ławką.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 09:51, 11 paź 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
TAR napisał(a)


nie chcialo mi sie ale sporo zrobilam. przede wszystkim dwie skrzynie z truskawkami, plus porzadki i przygotowanie ziemi pod zasiewy wiosenne w dwóch kolejnych skrzyniach. wycielam straszace pysznogłowki i czesc piwonii. i porobilam suszkowe bukiety do wazonow zeby jakos ladniej bylo. no i ogolnie zrobilam juz jesienny porzadek w ogrodzie.

mezaty poolejowal schodki tarasowe i mebelki. ale wszystko tak piło, ze musze jeszcze puche oleju dokupic i drugi raz pociagnac. i przeniosl najwiekszy karmnik, drzewka i krzaki tak porosły ze problematyczne stalo sie dosypywanie ziarna. teraz jest wygodniej. jeszcze tylko pochowam rattanowe mebelki i na ten sezon prawie koniec. no, poza marcinkami, ktore w amoku zamowilam
Pracowitą niedzielę mieliście. Ja tylko tyły posprzątałam - 2 worki odpadów bo krzaki trochę przycięłam. Z cebulek mało ubyło ale już coś do przodu. Ja żeby je wsadzić to niestety rabaty posprzątane muszę mieć.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 09:55, 11 paź 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
hankaandrus_44 napisał(a)
Iwonko, zgadzam się z Tobą. Każdy ma jak lubi, i jak chce. U mnie jeszcze dochodzi warunek: i jak może. Czasami z mocą nie jest dobrze, a czasami wyśmienicie. Zdrowia życzę.
Haniu - 100% zgodności ) Obecny ogród będzie dla mnie wyzwaniem gdy będę miała 70-80 lat. Pocieszam się, że jeszcze trochę do tego wieku mi zostało ale... czas tak bardzo szybko płynie. Nawet już przy 60-tce mogą się pojawić problemy. Za dużo cięcia na wysokości. Trzeba będzie zmiany porobić albo młodszym zostawić. Pozdrawiam i zdrowia życzę!
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Judith 10:02, 11 paź 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9927
Milam na myśli raczej rozwiązanie tego rodzaju, gdzie każde kolo oznacza grupę cebul w liczbie kilkunastu/kilkudziesięciu powtórzone w rzędzie

____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies