Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

Wiolka5_7 08:44, 01 lut 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Iwonko pięknie zaprojektowałaś te swoje rabaty,bo mimo szarzyzny na rabatach kolorowo
U mnie przeważa zieleń i bez

Oczar i ciemierniki masz piękne
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
inka74 09:38, 01 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Wiola, dziękuję! Ja mam mały ogród. Ciężko mi było, gdy były miesiące jak nic nie kwitło i było buro bo to wszystko mam dosłownie na wyciągniecie ręki. Strasznie mnie to wkurzało stąd tyle zmian było i ogród taki miszmaszowy. Gdyby był większy - inaczej bym go obsadziła bardziej w twoim stylu.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 11:15, 01 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Przeglądam zdjęcia z ubiegłego sezonu. I chyba po raz pierwszy mogę zrobić takie zestawienie pokazujące dane miejsce w ogrodzie przez 4 pory roku. A to tylko dlatego, że w końcu przestałam przerabiać kształty rabat ))

To co? Zaczynamy przegląd?
Rabaty/miejsca losowo wybierane, bardziej pod względem tego jak bardzo je lubię/jestem z nich zadowolona a nie fizycznego miejsca w ogrodzie.

Na pierwszy rzut idzie narożnik z lustrem. Miejsce widoczne z okien salonu i z tarasu. Chyba moja główna linia widokowa w ogrodzie.

Styczeń 2021
Zaczynamy od zimowej pierzynki i wieczornego oświetlenia. Niestety słonecznych zdjęć jako takich brak. Ten narożnik to wschodnia część działki. Praktycznie wiecznie w cieniu lub półcieniu od płotu. Tylko z samego rana koło 6-8 w lato jest tam trochę słońca. W zimę pogrążony jest w cieniu od płotu. Słońce delikatnie tylko prześwieca. W samym narożniku rośnie jabłoń ozdobna Cheal's Wepping, formowane w kule i stożek bukszpany i cisy, mahonia pospolita i fotergilla większa. Obok oczar Arnold Promise. W ich korzeniach dobrze radzą sobie ciemierniki, hosty, paprocie, hakone, turzyca (chyba Everillo). W lato dodaję niecierpki lub begonie. Na płotkach pną się hortensje.



____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 11:58, 01 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Luty 2021
Nadal pod pierzynką. W narożniku powieszony jest karmnik, sikorki oblegają go na górze (stąd rabata w marcu nie wygląda estetycznie ale woda potem ją obmywa )
Taki gość już drugi rok z rzędu wykorzystuje to co spadnie


a tak widać narożnik z okna


Oczar zaczyna kwitnąć już na początku miesiąca


Pod koniec miesiąca śnieg zaczął topnieć, oczar nadal kwitnie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 12:07, 01 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Marzec 2021
Pogoda w kratkę, szaro, buro... niewiele mam zdjęć z tego okresu.


Pogoda w kratkę, raz śnieg, raz słońce.


Oczar kwitnie w najlepsze, ciemierniki też choć ładnie przez ptaki i zmiany mrozowe nie wyglądają.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 12:14, 01 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Kwiecień 2021
Nie mam żadnego zdjęcia. W sumie nie dziwię się bo miałam pracowity miesiąc - sprzątanie, placyk i rabata na tyłach, rabata na froncie, święta. Na zdjęcia brakło czasu. Znalazłam tylko boczną rabatę, już wyciętą. Widać, że oczar nadal z kolorem. Niezły wynik, 2,5 miesiąca.


Ciemiernik, zdjęcie z końcówki marca.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 12:53, 01 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Maj 2021
Rabaty po bokach kipią wręcz w kwiatach. Po lewej kwitnie na całego magnolia gwiaździsta na pniu. Kocham ja normalnie. Nie wymaga praktycznie pracy, po kwitnieniu tylko przycinam ubiegłoroczne gałązki wychodzące poza obrys. Rośnie w miejscu osłoniętym więc wiosenne przymrozki prawie nie niszczą kwiatów. Kwitnie co roku, co dwa jest nimi obsypana. Nawożę ją tylko obornikiem granulowanym. Rośnie w skrzyni więc korzenie nie są zalewane. Oczar przekwitł, wypuścił młode listki. Hortensje pnące się zazieleniły, Ciemierniki też już są zielone. Na rabacie po prawo kwitną tulipany. Tak wygląda początek maja.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 13:28, 01 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Maj 2021 - ciąg dalszy
Po przekwitnięciu magnolii zaczyna jabłonka. W ubiegłym roku słabo i krótko. Być może było to spowodowane wcześniejszą bardzo zimną pogodą i długą zimą. Wszystko było opóźnione o ok. 2 tygodnie. W poprzednich latach kwitły w końcu kwietnia/na początku maja.

Link do 2019 roku https://www.ogrodowisko.pl/watek/6603-przerwa-na-kawe?page=618
Link do 2016 roku https://www.ogrodowisko.pl/watek/6603-przerwa-na-kawe?page=17

____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 13:32, 01 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Czerwiec 2021
Teraz narożnik aż kipi od zieleni.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 13:38, 01 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Lipiec 2021
Jabłoń zarasta. Mniej więcej w tym terminie, pod koniec miesiaca, już nie daję rady jak płoży się prawie po ziemi i ją przycinam.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies