Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

inka74 14:45, 13 wrz 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
teraz łokieć mi nawala, nie wiedziałam, że liliowce mogą tak ogromne korzenie mieć i i ciężką bryłę
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
MarzenaG 14:52, 13 wrz 2016


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757
no tak lilowce to twarde sztuki jeśli są już zasiedziałe
pozdrawiam,


Ps.
dostałaś mojego maila
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
inka74 16:21, 13 wrz 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
dostałam czytałam, przepraszam ale Pędziwiatra chciałam za ciuchy najpierw przytrzymać i zastanawiałam się jak to w miarę dyplomatycznie zrobić, aby młodzież zrozumiała dobrze a nie na przekór "starszej siostrze" odmrożę sobie cztery litery

już odpisuję
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
MarzenaG 21:31, 13 wrz 2016


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757


____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
Zagajanka 11:26, 15 wrz 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
inka74 napisał(a)
Ogólne widoczki ogrodowe przy kawie- kiedy ja się nauczę, że w kapciach nie chodzi się po trawie - frontowa przy wejściu:

Witam się u Ciebie w wątku, podziwiam piękne kulki na rabatach i życzę dalszych sukcesów ogrodniczych!
Pozwolę sobie też skomentować parę wpisów "różanych", bo jakbym mogła przejść obok?!
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 11:29, 15 wrz 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
anna_t napisał(a)
hejka w sobotę na święcie róż zapytalam Pana z rosarium co zrobić ze swany, ktora rośnie jak ośmiornica. najpierw popukał się w głowe kto mi doradzil jej zakup, nie przyznalam że na forum ogrodniczym działam bo by obsmial moich doradców :/ powiedzial że to stara odmiana i oni wycofali się z niej juz dawno, polecal zastąpić aspirin rose...fajnie tylko 5szt to u mnie 125zł - droga porażka
generalnie trzeba ciąć na wiosnę pędy na 10-15 cm i zmuszać je do zakrzewiania.

ja tez uwielbiam spacerować z kawa po ogrodzie i tez w kapciach

I ja mam Swany i gdzieś już pokazywałam tę "ośmiornicę" w tym sezonie...
Strasznie mnie denerwowała, więc przycięłam te długie pędy i teraz wyglada jako tako. Natomiast nie jest niestety biała, tylko pod wpływem wilgoci jest prawie cały czas różowa, co dyskwalifikuje ją z mojej białej rabaty W tym sezonie jako pierwsza podłapała mączniaka i na wiele procent czeka ją eksmisja.

Przycinanie na wiosnę na 15-20 cm coś da na chwilę, ale ona, jako to róza okrywowa, i tak wypusci swoje "baty" i w sezonie trzeba będzie to znowu korygowac.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 11:44, 15 wrz 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
Makusia napisał(a)
Iwi czy białe/kremowe róże będą dobrze wyglądać z lawendą i żółtymi? (lawenda i żółte już rosną). Mam 3 żółte, z czego jedna to Artur Bell, druga Bolero, trzecia nie wiem, czwarta na pniu- "okrywowa", piąta na pniu "wielkokwiatowa" (taki opis na karteczce).
Czy może jakieś w innym kolorze powinnam dokupić? Może już iść w żółte tylko?
Pytam o swoją "półkę". Powinnam wybierać rabatowe, czy okrywowe, parkowe?

Jeżeli masz żółte róże bez akcentów pomarańczowych, to dodatkowe białe/kremowe to bardzo dobry pomysł.

Co do odmian: na przód możesz dać okrywowe (unikaj Swany! a Aspiryna ma kolor bladego różu, więc się nie nadaje do tego połaczenia) lub miniaturki, dalej rabatowe, a na tyły parkowe.
Polecane odmiany biało-kremowe, które mam, to:
- Artemis
- Wedding Piano
- Tranquillity
- Waterloo
- William and Catharine
- Alabaster
- Parky

Żółtych róż nie mam, ale wg wielbicieli żółtego koloru na tym forum Graham Thomas, Golden Celebration, Candelight, Chopin, Charles Darwin, Jude The Obscure są warte uwagi.

Lawenda jako dodatek do róż jest ok, ale ona wymaga dosyć suchego stanowiska, więc uważaj przy podlewaniu róż, które będą tuz obok. Z fioletowych bylin polecam do towarzystwa też szałwię omszoną, a na tyły perowskię.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
inka74 15:19, 15 wrz 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Zagajanka napisał(a)

I ja mam Swany i gdzieś już pokazywałam tę "ośmiornicę" w tym sezonie...
Strasznie mnie denerwowała, więc przycięłam te długie pędy i teraz wyglada jako tako. Natomiast nie jest niestety biała, tylko pod wpływem wilgoci jest prawie cały czas różowa, co dyskwalifikuje ją z mojej białej rabaty W tym sezonie jako pierwsza podłapała mączniaka i na wiele procent czeka ją eksmisja.

Przycinanie na wiosnę na 15-20 cm coś da na chwilę, ale ona, jako to róza okrywowa, i tak wypusci swoje "baty" i w sezonie trzeba będzie to znowu korygowac.

Witaj Janko u mnie.
Ośmiornicę twoją widziałam, nie raz , u ciebie chyba już 2 czy 3 sezon jest. I widziałam jej różowe kwiatki co było bardzo dziwne. U mnie na szczęście cały czas kremowa ale kształt ma nieciekawy. Sam pojedynczy kwiat uroczy, całość błe... całą mam powiązaną bo u mnie jeszcze kwiatami w ziemię patrzyła. Jak się nie poprawi - wyleci.

Na marginesie mam u siebie ale jeszcze nie pokazywałam z kremowo-białych Claire Austin. Fizycznie jak kupowałam miała 2 kwiaty ale nie zrobiłam zdjęć. Mam nadzieję, że przetrwa i zimę i inwazję nornicy, która mi teraz akurat buszuje na tyłach gdzie mam nowe róże i nie mogę jej wykurzyć. Boję się, że mi rośliny zniszczy.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Zagajanka 15:55, 15 wrz 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
inka74 napisał(a)

Na marginesie mam u siebie ale jeszcze nie pokazywałam z kremowo-białych Claire Austin. Fizycznie jak kupowałam miała 2 kwiaty ale nie zrobiłam zdjęć. Mam nadzieję, że przetrwa i zimę i inwazję nornicy, która mi teraz akurat buszuje na tyłach gdzie mam nowe róże i nie mogę jej wykurzyć. Boję się, że mi rośliny zniszczy.


Celowo pominęłam Clair Austin
U mnie rosła w zeszłym sezonie, kwiat miała śliczny, ale tak nietrwały, jak rzadko która róża. Do tego miała mocny żółty akcent i nie zgrywała się z resztą białych róż na rabacie, więc poszła cieszyć kogoś innego
A jak u Ciebie z jej trwałością?
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
inka74 17:36, 15 wrz 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Na razie to bardzo duża świeżynka z początku sierpnia. Zobaczymy za rok. Te co miała 3-4 dni. Jak Goethe. Ten też szybko zrzucił u mnie kwiaty. Ja mało mam kremowych, białych róż. Jutro z ostatniego zamówienia powinna Jan Paweł II przyjść. Bardzo mi się targach podobała. I zapach i kształt i kolor. Miałam Chopina kupić ale gdzie nie spojrzałam mączniaka miał. Zobaczymy za rok, dwa czy dobry wybór zrobiłam.
U mnie sporo moreli, kremu żółtego i różu. Teraz kilka ciemnych kupiłam. Ascot, Tradescant, Tess of the d'Urbervill. Szukam jeszcze Jude the Obscure i Madame Boll. Podoba mi się Burgundy Ice ale... Lubię jak pachną. Lubię podejść, pogłaskać, powąchać, pogadać do nich. Na razie najbardziej ukochana Boscobel i Young Lycidas.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies