Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Pokaż wątki Pokaż posty

Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Rojodziejowa 19:26, 27 lip 2018


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8437
Toszka napisał(a)

Yukki
mam do nich mieszane uczucia. Kwiaty mnie zachwycają, ale z biegiem lat te rozety zamierające i nowe, rozłażące się bez ładu i składu już nie Pozbyć się yukk niemal nie sposób.Żywotne dziady, że hej...jesli im tylko miejsce podpasuje.
Pinterest mi słabo chodzi i przez to pina nie mogę pokazać. Pin utrzymany w stylu kalifornijsko-mexykańskim Połączenie mocnej formy yukki ze zwiewnymi trawami, w tym brązowymi, stipa, szałwią, czyśccem wełnistym. Czyli dodatkiem są zwiewne, delikatne rosliny wkomponowane z mocna, pionową formę lisci yukk. Mozna dodać jakieś margerytki, jeżówki, perowskię ale niska np.Little Spirit, odętka. Na dole mozna dodać mocną, okrągłą fakturę liści - brunnery lub bergenie.


No jak między murami bym posadziła, to akurat chyba się nie rozejdą dalej. No i właśnie w tym pinie to chyba też jest stipa. Nic więcej bym tam nie dawała na razie. Bo szpara niby jest długa na parę metrów, ale ma za to tylko 40cm szerokości. Ale koncepcję dodatków zapisuję w moim specjalnym pliku na przyszłość Dzięki Toszko!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Johanka77 20:15, 27 lip 2018


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Toszka napisał(a)
Są dwa terminy cięcia drzew - wiosenne (bezlistne) mające na celu pobudzenie, odmłodzenie drzewa
i cięcie letnie, w lipcu do połowy sierpnia - to cięcie jest formujące

Grab jak większość sadzonych drzew/krzewów pierwsze 3 lata korzeni się i w tym czasie nie powinien dynamicznie rosnąć...bo ciachnięte korzenie nie wykarmią masy zielonej.

Od dołu równo wszystkie bym wydepilowała. Na wiosnę równo pionowo skróciła wszystkie gałązki. Mocno skróciła. Rozkrzewią się i zgęstnieją. latem znów cięcie skracajace wybujałe wiosenne przyrosty.
Teraz w korzenie daj im fosfor niech korzenią się i mają pierwiastek bydulcowy (m.in. DNA)




Asieńka, Toszka, nie miejcie mi za złe, ale te cenne rady wkleję u siebie. Akurat w temacie
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Rojodziejowa 20:43, 27 lip 2018


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8437
Nie chce nic mówić, ale mnie poniosło i je tak opitoliłam graby, że pokażę dopiero w przyszłym sezonie o ile będzie co
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 20:44, 27 lip 2018


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8437
Johanka77 napisał(a)


Asieńka, Toszka, nie miejcie mi za złe, ale te cenne rady wkleję u siebie. Akurat w temacie


Johaśka ja nie mam nic przeciwko oczywiście. Ja to kopiuję do mojego ogrodowego pliczku - muszę w nim porządki zrobić
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Johanka77 22:05, 27 lip 2018


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Poszło
Chodź zobacz, posadziłam chłopaków
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Rojodziejowa 22:50, 27 lip 2018


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8437
Johanka77 napisał(a)
Poszło
Chodź zobacz, posadziłam chłopaków


Byłam, zobaczyłam



Dobra, więc postanowione:
Do rabat przy drzwiach wejściowych dokupuję Hakonechloa Aureola i stwierdziłam że zrobię jeszcze w miejscach gdzie były skrzypy dwie niższe kostki cisowe (jakiej odmiany szukać? repandens?)

Moje funkie gdzieś przeprowadzę, ale jeszcze nie wiem gdzie

Między murki spróbuję tą Yukkę + Stipę Ponytail

Dziękuję za porady wszelakie. Zginęłabym bez Was. Ave Toszka!

Teraz więc dumam nad rzeczą następną. Zostało postanowione, że poziom niższy będzie dla dzieci póki nie wyrosną z zabaw w piasku, na zjeżdzalni i hustawek
Toteż postanowiono, że właśnie na murku zostanie postawiona (właściwie już jest od jakiegoś czasu i użytkowana jest non stop) zjeżdżalnia. Będzie się nią zjeżdżać do sporej piaskownicy na dole. Poza tym na dole również będzie huśtawka. Właśnie mają jutro iść do heblowania dechy. I tutaj oczywiście wchodzi mój umysł, który dziwnym trafem przeddzień heblowania dech wymyśla, że może by jakoś wykombinować te dechy tak, żeby dało się używać zamiennie huśtawek i hamaków No i i jak to tu ułożyć? He?
Huśtawkę chciałam zrobić według tego DIY I tu kontrukcja wydaje się na tyle mocna, że moze się pohusiać i matka
Tutaj fajnie to wygląda, ale mamy za mało miejsca na to, poza tym nie zgrywałoby się kompletnie z niczym
Takie trzy byłyby fajne tylko nadal się zastanawiam, czy to nie będzie za dużo na takim małym obszarze? Ale miejsce by było na dwa hamaki po skosie No ale tutaj te elementy są kontrukcyjnie troszke bardziej liche.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
nawigatorka 22:52, 27 lip 2018


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Haha a mnie czeka chyba trzecie cięcie grabow-nazwijmy je kosmetyczne. Jeśli obcinanie 1,5 metrowych gałęzi jeszcze jest kosmetyka
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Rojodziejowa 22:56, 27 lip 2018


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8437
nawigatorka napisał(a)
Haha a mnie czeka chyba trzecie cięcie grabow-nazwijmy je kosmetyczne. Jeśli obcinanie 1,5 metrowych gałęzi jeszcze jest kosmetyka


O a ja Cie akurat wzywam u Ciebie na wątku
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Johanka77 22:59, 27 lip 2018


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Huśtawka bomba!
Sama taką chcę zawiesić, jak młoda wyrośnie że swojej.
Albo coś a'la krzesło brazylijskie.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
nawigatorka 23:03, 27 lip 2018


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Taka huśtawka jak ta pierwsza jest już na ogrodowisko... kto przypomni jak ten oiekny ogród się nazywa... cisza tam od dawna.
Po co dwa hamiaki. Polecam dwuosobowy. Jak się bujać to tylko razem
Fajne te konstrukcje. Ale musiałyby być solidne.
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies