Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z rzeźbą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z rzeźbą

Kokesz 17:54, 21 mar 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Ja kupiłam kalifornijskie a nasze dostałam całe wiaderko ze wsi
Nie wiem, czym się różnią ale dla pewności, żeby mieć na następny sezon gdyby nie przezimowały, zebrałam trochę jesienią do wiaderka i mam mini hodowlę w piwnicy
A,że mrozów wielkich nie było, to mają się bardzo dobrze, zajrzałam
W weekend namówię eMa żeby wreszcie przerzucił kompost

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
kwartet 19:36, 21 mar 2019

Dołączył: 06 lis 2014
Posty: 882
Anula jestem cały czas na nasłuchu( w zasadzie ogląduchu),turbo doładowanie by śię zdało mieć na wiosnę.A jeszcze te pomysły różniaste do głowy przychodzą i daj tu radę człowieku(o domu to już nie wspomnę, moi zadowoleni jak obiad przed wieczorem dostaną)
paulaa 19:54, 21 mar 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Dziewczyny ładne macie te kompostowniki. Mój plastik jest jednak nieporozumieniem, dziś go podnieśliśmy do góry to na dole breja sklejona na górze wysuszona trawa (dawaliśmy trawę i resztki z kuchni - roślin jeszcze żadnych nie miałam a liście tylko dęby za płotem a podobno liście dębu się nie kompostują) i ani jednej dżdżownicy ale co się dziwić przecież w takiej brei nie da się żyć. A sypiecie ziemią ten kompost Wasz? ładne takie drewniane... muszę to przemyśleć..
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
KasiaBawaria 20:16, 21 mar 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
paulaa- nawet w plastikowych trzeba cos na spod dawac by sie breja nie robila. Ja dawalam slome, albo obornik ze sloma. Ale i tak wybieranie kompostu z tego to masakra. U mnie sa kalifornijki. One uwielbiaja obornik. Zauwazylam, ze najlepszy kompost powstaje wtedy, gdy np. cala zime zbierane odpadki kuchenne, wiosna wymiesza sie z odrobina obornika, pocietych rebkow lub trocin, swieza trawa i dopiero wtedy wszystko na sterte dac. Wtedy wszystko sie nagrzewa i juz po dwoch miesiacach ma sie kompost do nawozenia, swiezy.Debowe liscie sie spokojnie przekompostuja, ale jako dodatek a nie gruba warstwa.Ziemia nie przesypuje. Czasem jak ma za duzo trawy to posypie maczka, trocinami,liscmi.
____________________
Zapraszam na kawe
zoja 20:28, 21 mar 2019


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
paulaa napisał(a)
Dziewczyny ładne macie te kompostowniki. Mój plastik jest jednak nieporozumieniem, dziś go podnieśliśmy do góry to na dole breja sklejona na górze wysuszona trawa (dawaliśmy trawę i resztki z kuchni - roślin jeszcze żadnych nie miałam a liście tylko dęby za płotem a podobno liście dębu się nie kompostują) i ani jednej dżdżownicy ale co się dziwić przecież w takiej brei nie da się żyć. A sypiecie ziemią ten kompost Wasz? ładne takie drewniane... muszę to przemyśleć..


Paula
Ja mam plastikowy kompostownik - taki z rozdawanych przez gmine wiec zaden wypas. On dziala, cos xle musialas robic.
Na dol poloz gazety - dzdzownice je lubia, potem troche galazek zeby nie tworzyla sie 'kupa' i dopiero na to wrzucasz zielone-odpadki. Trzeba to robic warstwami - co jakis czas gazety, galazki... Trawy nie mozna wrzucac takiej prosto z kosiarki bo technie i 'kupa' sie robi. Wiadomo kompost podlewamy zwlaszcza gdy jest sucho i goraco, a zeby nie smierdzialo i szybciej byl efekt ja sypie srodek do kompostowania z mikroorganizmami. Dla scislosci: ja wrzucam glownie chwasty i obierki z kuchni, czasem ziemie z doniczek.
Dzdzownic nie wrzucalam - same sie zaprosily skuszone gazetami. Kompost robi sie max w jeden sezon, a zima nic nie robie bo zbyt leniwa jestem zeby tam z wiaderkiem biegac czyli u mnie dziala od wiosny do jesieni. /pod koniec sezonu przestaje wrzucac i skladuje obok zeby to co juz zebrane skonczylo sie kompostowac a po oproznieniu wrzucam to na dno i tak czeka do wiosny/
A i moze to wazne: klapy gornej nie zamykam, w srodku mam wbity kij ktorym czasem porusze zeby napowietrzyc-przesunac 'zbiory'

U mnie dziala.
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
paulaa 21:24, 21 mar 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Dzięki dziewczyny, posłucham rad postaram się udoskonalić ten mój kompost. Nie będę zamykać, kij wbiję i będę mniej tej trawy dawać
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
tulucy 21:40, 21 mar 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12908
Ja akurat gazet nie daję (bo nie mam ) ale do wiaderka kuchennego z odpadkami wyrzucam papierowe ręczniki, którymi coś tam się zawsze wyciera w kuchni.
Mam dwukomorowy, drewniany, zrobiony przez m na bazie palet. Rok zbierania / rok kompostowania i wybieramy...
Kompostownik jest zasilany cały rok, zimą wynosimy odpadki domowe. Co się nie do końca rozłoży - jakieś grubsze gałązki czasem - to przerzucam do tej drugiej komory na jeszcze jeden sezon. Trawę wrzucamy, rozrzucamy, mieszamy z chwastami, żeby nie była zbita masa. Czasem sypnę ziemi z korzeniami trochę więcej, albo z doniczek po jakichś kwiatkach. Jak powiększam, to znaczy koryguję rabaty i mam darń, to też nie trzepię jej za dobrze i wrzucam.
Dżdżownice mam, same przychodzą i są.
Nie wyrzucam przetworzonego (np. gotowanego) jedzenia, mięsa (!), nabiału. Wrzucam spady owocowe, nawet te nadpsute.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Kokesz 23:30, 21 mar 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Ja nie daję gazet bo zawierają farbę ale za to wytłoczki od jajek, po namoczeniu szybko się rozpadają i trzymają wilgoć.
Znoszę fusy od kawy z trzech ekspresów z pracy i obierki z domu i liście jesienią z osiedla i skrzyp i pokrzywy i wrotycz z pobliskiej łąki
Dużo i mi wyszło
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kasiolaaa 06:15, 22 mar 2019


Dołączył: 08 gru 2016
Posty: 5727
kokesz swietny pomysl bardzo ekologicznie ja niestety niemam miejsca na kompostownik ja robie tylko nawoz latem z pokrzywy ktory smierdzi niemilosiernie ale wzmacnia roslinki jest skuteczny
____________________
KasiolaaaKasiolaaa
zoja 06:56, 22 mar 2019


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Gazety bo papier ma celuloze, ktora lubia dzdzownice.
U mnie tylko ozdobne roslinki wiec chyba troszke farby nie zaszkodzi
Tez wrzucam papierowe reczniki i skorupki jajek
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies