Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Makusia 14:23, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Wow! Toszka, to masz urodzaj
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 15:08, 21 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
no mam, zwłaszcza, że dziś wzięli nas z zaskoczenia - miał tylko szef wpaść, a zjechała cała ekipa... bez szefa

Teraz jedzą, mam chwilę czasu (przed zmywaniem, bo wszystkiego w zmywarkę nijak nie upchnę)

Marmalade bardzo się rozrasta w szerz, to co najmniej 40cm. A ponieważ trzeba ja dzielić, to za moment będziesz miała pół ogrodu

Sadzisz pasami, po łuku.

Hosty są różne - wielkie, średnie, mniejsze średnie i maluszki. Niektóre w dwa, trzy lata bardzo się rozrastają np. 'Patriot. Inne mniej np. 'Ice&Fire'.
Musisz wytypować odmianę, ale zbyt duże raczej nie powinny być na takiej rabacie.
Dobrze by było, aby to były jakieś biało-zielone hosty, bo misz-masz powstanie.

I myślę, że pierwszy rząd host powinien być monolityczny, a z tyłu mogą być inne. Lub też pojedynczo wyższe górujące nad mniejszymi.
Jakiś pas mozna zrobić z carexów, runianki... Trzeba przepleść, bo zimą host nie będzie.

Wokół rodków możesz sadzić, ale minimum 50-60cm od pnia musi być wolne dla płytkiego układu korzeniowego. Od buksów wyższe rośliny też trzeba odsunąć, bo będą dziurawe. Z czasem rośliny się połączą i stworzą dywan.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 15:18, 21 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Marta, zrobiłam Ci siatkę pomocniczą. Pi razy oko, każda kratka powinna mieć ok. 1 m



Jeżeli np.: żurawka ma 30 cm średnicy (niech mnie ktoś poprawi), to na długości 1 metra powinnaś posadzić co najmniej 3 szt.
A na 1 m2 wychodzi wtedy 9 sztuk.

Nie za bardzo łapię, co to są te zielone linie (niebieskie, jak rozumiem, to pasy, którymi mają iść nasadzenia?), ale z Twojego rysunku wynika mi, że chcesz sadzić byliny mniej więcej co metr (bliżej krawędzi) albo co pół (bliżej środka). Wydaje mi się że za rzadko.

No chyba że się mylę
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Makusia 15:20, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Toszka, wszystko rozumiem

Będę sadzić, a ja trza będzie, to będę przesadzać
Plan wobec tego mniej więcej taki:

____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 15:34, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Asiu jak zwykle jesteś niezawodna! Dziękować Ci!
Moje kreski niebieskie to mniej więcej kierunek- że nie po linii prostej, tylko w łuku, zaś linie zielone po to, żeby poszczególne roślinki były nie tylko po linii w równej od siebie odległości, ale też "na szerokość". Innymi słowy- jak staniesz na szerokość i przed sobą masz dłuższy bok rabaty, to rośliny są między sobą co 30 cm. (np.) ALE jak staniesz przy śmietnikach to też powinny być na tej samej linii posadzone, a nie jedna wyżej, druga niżej:

wizualizacja





Czy przesadzam, i w ramach jednego pasa można sadzić jak leci, byle tylko odległości zachować między poszczególnymi roślinkami (czyli np. właśnie 9 sztuk na metr, a ułożenie na tym metrze nie musi być "po łuku"?)

BŁAGAM! Niech ktokolwiek powie, że wie o co mi chodzi i o co pytam
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
anbu 15:44, 21 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Najprościej jest poustawiać rośliny przed sadzeniem i zazwyczaj wszytko staje się jasne
____________________
Ania Ogród Ani :)
Makusia 15:47, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Aniu - bardzo Ci dziękuję za zmielenie moich wypocin Widzę, że na Ciebie jak na Toszkę- zawsze można liczyć

Z przykrością też pewnie muszę przyznać Ci rację
Z tym, że zamiast roślin musze poustawiać doniczki, albowiem żeby poustawiać rośliny MUSZE WIEDZIEĆ ILE ICH KUPIĆ a tego własnie nie wiem
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 15:49, 21 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
wiem o co ci chodzi i powiem tylko tyle, że pół dnia woziłam się z sadzeniem po łuku berberysa 'Admiration' zanim uzyskałam zadowalający efekt...Po prostej łatwo się sadzi, ale po zwężających się łukach zaczyna być to wyższa matematyka kontra blondynka I stanęło na tym, że nie zwiększałam odległości, a tylko dosadzałam roslinę, by łagodnie przechodzić w szerszą partię.

W pasie pomiędzy runianką a żurawką dałabym wąski pasek 'Ice&Fire' albo... gdzieniegdzie w runiance.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Makusia 15:51, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
D Z I Ę K I C I !!!
Jedna chociaż rozumie, bo już myślałam, że tłumaczę tak samo, jak znam się na matematyce
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
makadamia 16:47, 21 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Teraz i ja wszystko zjarzyłam

Z tymi doniczkami to dobrzy pomysł - Ania tak robiła i to bardzo pomagało
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies