Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Monka 21:33, 21 cze 2016


Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 1466
Marta dzięki Twojemu ogrodowi i pomocy Toszki to ja mam korepetycje z ogrodnictwa , i jestem bogatsza w .... teorię hi hi
____________________
Monika ogród i co dalej
inka74 21:34, 21 cze 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Marta 2 pytanka - jak ty zamierzasz zasłonić tą drewutnię? Ona od strony domu jest a nie przy siatce tam gdzie ekran. Cisy patrząc od furtki wejściowej się kończą przed drewutnią chyba ją odsłaniając, na przodzie małe buksy są - one nie zasłonią chyba że to jakieś ogromne stożki mają być ale to nie ta skala. Bo goście u ciebie chyba w większości furtką wchodzą może stań przy wejściu na ścieżce i z tej perspektywy zrób zdjęcie i porównaj z planem.

Pytanko 2 - czy przypadkiem te nasadzenia po łuku na nowej okularowej w stosunku do rabat koło 16 ton nie są w odwrotną stronę? Czy wszystkie nasadzenia frontowe są wspólną całością czy traktujesz każdą rabatkę osobno? Popatrz na cały plan frontu a nie na jedną rabatkę. Dom piętro ma więc z góry też jakoś to musi chyba wyglądać dla ciebie samej. A i sąsiad jak zajrzy z okna na piętrze niech mu szczęka opadnie

czerwony berberys lubi słońce inaczej słabo się wybarwia, żółte w słońcu może przypalać ale zależy o której godzinie i w jakim natężeniu dawkę dostanie. Musisz czytać metki do poszczególnych odmian bo berberys berberysowi nierówny. Jak nie metki to sprawdzaj odmianę w necie przed zakupem.

Jeżeli mogę coś zasugerować. Z nasłonecznieniem rabaty okularowej zrób sobie test zanim zaczniesz sadzić. Po prostu co 3-4 godz. Od rana zrób zdjęcie rabaty centralnie od jej frontu i zobaczysz fizycznie ile słońca ma i w jakich godzinach i w jakich miejscach. Jeżeli od frontu masz wschód to ta rabata jest od północy ale wystawę ma południową. Roślin na środku pomiędzy wjazdem a ścieżką nie masz oprócz jednego drzewa, nie wiem czy planujesz inne duże, które coś zacienią. Choinki bożonarodzeniowej nie liczę. Będzie albo cięta albo zmieni miejsce bo rzadko karłowate odmiany sprzedają raczej to co szybko rośnie. Jeżeli dobrze myślę to ta rabata poszerzona okularowa w lato do ok. 14-15 ma słońce czyli w największy upał. Na zdjęciach do połowy szerokości rabaty i na wcześniejszej rabacie od frontu od płotu tylko masz cień. Reszta wydaje się pełne słońce. W takim wypadku cieniolubne a takie tam masz w planach mogą mieć problem. Nie wiem ile dom cienia daje. Oczywiście nasłonecznienie zmieni się jak posadzisz wysokie elementy na srodkowej rabacie i ekrany od frontu.

Ależ się rozpisałam ))
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Makusia 22:12, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Iwonko, rozpisałaś się ale to dobrze- dziękuję za uwagi :*

Odpowiadając po kolei (mam nadzieję, że niczego nie pominę)

Co do drewutni-ona nie jest na równi ze ścianą garażową- jest ok 70-80 cm w głąb. Albo ja już na nią nie zwracam uwagi, albo jakoś bardzo nie rzuca się w oczy. Testu z furtką przyznam, że nigdy nie robiłam, ale to trafna uwaga- jutro stanę i będę obserwować

Czy nie w odwrotną stronę? No właśnie nie wiem...ale chyba w tę samą jednak. Ogród chcę traktować jako jedną całość, a przynajmniej front ma tworzyć jedną jedność- mimo wszystko nieco bardziej reprezentacyjną. Tył ma mieć klimacik "light"- jak dla mnie (choć pewnie zaraz zbiorę cięgi) nie musi być kontynuacją przodu, ale też nie jego zupełnym przeciwieństwem.

Sąsiedzi mają tylko okna dachowe

Metki- tak. Podstawa. Powiem Ci, że ja za szybki wicher jestem, a potem siedzę i ręce załamuję. U mnie to działa tak- przeczytam, ze ładne, że na forum zachwalają i się zachwycają- kupuję- nie patrzę czy i gdzie mi będzie pasowało.Pierwsze zakupy w tym sezonie (poważne) zrobiłam jeszcze zanim cokolwiek wiedziałam- jeszcze okularowa nawet nie wiedziała, że będzie przerobiona- nawet to w powietrzu nie wisiało. Były to moje pierwsze w życiu zakupy z kartką w ręku- co chcę. Ale i tak najwięcej jednakowych egzemplarzy to właśnie BB Aurea- całe 3 szt.

Nasłonecznienie- problem jest taki: ja mam wrażenie, że tam słońce jest cały dzień. Jak wieczorem chcę podlewać na tej rabacie kwiatki, to ona w połowie nadal jest w słońcu- ona i półka. Najszybciej w cieniu jest taka rabatka przed oknami kuchennymi i ta zaraz koło furtki.
Do 16.00 słońce jest na bank na okularowej- dalsza część między drewutnią, a siatką szybciej się cieniuje i stamtąd- że tak powiem- idzie cień.
Ale o 19.00 (obecnie) połowa okularowej od frontu (od drogi) nadal skąpana w słońcu.

I teraz pada mi pomysł runianki np. i host o które się podświadomie bałam (już mam wrażenie lekkie, że mi je przypala).

Rabata między okularową- tam, gdzie wiąz- póki co chcę żeby wszystko, co tam będzie było niższe. Wiąz ma być centralnym punktem tej rabaty.

Choinka ma 3 lata i rośnie jak krew z nosa- w dodatku krzywo. Wk..mnie ale eM powiedział oficjalnie, ze jej nie ruszymy- póki co nie zachodzę mu za skórę.

Dom to ja mam wrażenie, że w ogóle cienia nie daje- przeciwnie- odnoszę wrażenie, że słońce niezależnie gdzie jest, zawsze jest "nad nim"
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 22:35, 21 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Słuszne wątpliwości Inka podała.

Nasadzenia na półce w naturalny sposób od rogu będą się rozszerzać ku frontowi. A jeśli juz będziemy wiedzieć co tam będzie rosnąć będzie trzeba zadbać o łuki nasadzeń co będzie miało znaczenie przy podglądzie z drona

Rododendrony potrzebują słońca, inaczej mniej obficie kwitną. Przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności w podłożu nie będzie to miało żadnego znaczenia. Runianka przy wilgotności podłoża dobrze rośnie, a rodki dość szybko dadzą jej cień. Katsura dość szybko rośnie i będzie dawać rozproszony cień.

Za namową Anbu odważam się poddać pomysł pod brzozy (chodzi za mną ta wizja odkąd zobaczyłam to miejsce) - zrobienie sporego nasadzenia z rudbekii i trzcinników.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Makusia 22:41, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Iwka,
na str. 32 i 34 są wyjaśnienia Toszki co gdzie widzi w reszcie rabat (wstępny plan ogólny).

Nasłonecznienie: zdjęcia okularowej jakie mam w telefonie są z godziny:
str. 26- przed 7.30 rano,
str. 3- zobacz gdzie jest słońce- godz. 17.17
str. 2- godz. 17:16
str. 37 (kora)-godz. 16.00
str. 13- godz. 18.42
mam też takie "niepublikowane" z pełnym słońcem z godz:
16.04-godz. 9:23
17.04- godz.14:44
19.05-godz. 07:03- pełne słońce już
22.05- godz. 13:50
przed 19.00 (godz. 18:43) - w słońcu przynajmniej część rabaty bliżej drogi
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 22:45, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Toszka,
brzozy= hosty

Te zdjęcia mam we łbie i nie wybijesz mi ich tak łatwo

http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-z-brzozami
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 22:50, 21 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
uhm i myslisz, że tym zasłonisz krzaczki owocowe z tyłu...siem turlam ze śmiechu
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Makusia 22:54, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Toszka ja ich nie chce zasłaniać, bo skąd biedulki będą prąd brały? Sąsiad łąki nie kosi i trawa do pasa za siatką- dobre i to, co im przebije spod brzóz...
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 23:06, 21 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
no, jak tak to tak
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Makusia 23:09, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
No tak myślem....że źle znaczy się, tak?
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies