Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rytlogród na 18 stóp -hop siup!

Pokaż wątki Pokaż posty

Rytlogród na 18 stóp -hop siup!

Gruszka_na_w... 16:30, 27 lis 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Eleganckie przedogródki to praktycznie dwie opcje do wyboru
1. same zimozielone
2. mieszanka zimozieloności z kwitnącymi
Musiałabyś sobie odpowiedzieć na pytanie: jak bardzo chcesz się osłonić od drogi?
Glebę masz, o ile pamiętam, raczej piaszczystą. Na takiej dobrze rosną sosny, ale z sosnami jest ten problem, że co jakiś czas zrzucają igły. W przedogródku to może przeszkadzać.

Przy wyborze nasadzeń, nawet w tak eksponowanym miejscu jak przedogródek, moim zdaniem trzeba mieć na uwadze całość tzn. usytuowanie działki, architekturę- czyli dom i elementy tzw małej architektury oraz upodobania właścicieli. Nadmierna elegancja, czyli formy strzyżone, wszelkie kulki na pniu, cisy itp. u Ciebie będą wyglądały jak kwiatek do kożucha. To nie Twój styl i źle byś się z tym czuła. Tak myślę po zapoznaniu się z treścią wątku.
Trzeba chyba zmierzać w kierunku ogrodu naturalistycznego.

Przypomnij jeszcze, jakie są tam warunki świetlne. Czy to patelnia?

Z pewnością sprawdzi się kompozycja ze stożkowatych świerków, kopulastych cyprysików nutkajskich, płożących jałowców, kulistych i poduszkowatych żywotników. Można powsadzać sasanki, przebiśniegi, krokusy, żonkile.
W wersji mieszanej można powtykać rododendrony, hortensje, płożące trzmieliny albo
stworzyć tam uroczy brzozowy trójkącik podsadzony berberysami, kostrzewą, żywotnikami.
Ty dokonujesz wyboru stylu. Musisz wiedzieć, czego oczekujesz po tym miejscu
A my potem podsuwamy dalsze możliwości doboru roślin.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
sylwia_slomc... 16:38, 27 lis 2016


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81906
Wspaniała szklarenka w tej wersji bardzo mi się podoba
Em zdolny i pomysłowy
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
dominika_ 16:49, 27 lis 2016


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 3697
Hej, przyszłam pospacerować po Twoich włościach Masz bardzo ładną architekturę ogrodową. Będę wpadać i podglądać Twoje poczynania, rogalem się przy okazji poczęstowałam
____________________
Dominika - Nadchodzi wiosna-czas na ogród
Rytla 17:05, 27 lis 2016


Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 689
Dziękuję!

Na pewno Elegancja nie jest moim imieniem, ale juz uroczy brzozowy trójkącik brzmi dla moich uszu jak muzyka.

Jest to dość nasłoneczniony kawałek, z kuchennego okana widzę wschód, tak, że jasno od rana do popołudnia, bo od południa też nic nie zasłania.
Zmierzajmy zatem wesoło i dziarsko w we wskazanym kierunku, czyli w stronę układu naturalistycznego. I niech cos kwitnie, koniecznie.
Potrzeby silnego zasłaniania się od drogi nie czujemy, ot tyle, żeby się trochę mniej pyliło, bo to droga gruntowa i pewnie jeszcze długo taką pozostanie.
____________________
Rytlogród na 18 stóp
Zana 17:34, 27 lis 2016


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Od Izy wpadam i witam dzielną mamusię siedmiu krasnoludków. Podziwiam szczerze. Ja mam jednego Ignacego, lat prawie trzynaście. Przejrzałam wątek od początku, cegła w moim klimacie więc pozwolę sobie zostać.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Rytla 17:42, 27 lis 2016


Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 689
Zapraszam, zapraszam!
____________________
Rytlogród na 18 stóp
AnnaCh 19:38, 27 lis 2016


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Zgadzam się z Hanią, jak zawsze, w 100%, nie można oderwać ogrodu od otoczenia, podobnie uważam z domem.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Gruszka_na_w... 20:02, 27 lis 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Rytla napisał(a)
Dziękuję!

Na pewno Elegancja nie jest moim imieniem, ale juz uroczy brzozowy trójkącik brzmi dla moich uszu jak muzyka.

Jest to dość nasłoneczniony kawałek, z kuchennego okana widzę wschód, tak, że jasno od rana do popołudnia, bo od południa też nic nie zasłania.
Zmierzajmy zatem wesoło i dziarsko w we wskazanym kierunku, czyli w stronę układu naturalistycznego. I niech cos kwitnie, koniecznie.
Potrzeby silnego zasłaniania się od drogi nie czujemy, ot tyle, żeby się trochę mniej pyliło, bo to droga gruntowa i pewnie jeszcze długo taką pozostanie.


Do wyboru masz dwie ciekawe brzozy: wyższą (do 5 m) Doorenbos i szczepioną Youngii. Te pierwsze najciekawszy efekt dają w grupie 3-5-7 sztuk, te drugie sadzi się jako solitery, czyli pojedynczo.
Na forum sporo dziewczyn ma u siebie rabaty z brzoza Doorenbos
http://www.ogrodowisko.pl/watek/674-any-ogrod-maly-czyli-wygrana-walka-z-ugorem?page=2341
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4818-moj-skromny-ogrod?page=391
projekt i wykonanie Danusi (moja ulubiona rabata )

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1361-berberys-berberis
i kilkustronicowy watek poświęcony brzozie Doorenbos

http://www.ogrodowisko.pl/watek/3351-brzoza-doorenbos-betula-utilis-doorenbos

Rabata powinna być atrakcyjna cały rok.
W Twoim przypadku do podsadzenia brzóz można by wykorzystać
wiosną cebulowe (przebisniegi, krokusy, narcyzy), wrzośce
latem rozchodniki
jesienią rozchodniki, wrzosy
całorocznie trawy- głównie kostrzewy, owsica wieczniezielona. Jeśli rabata będzie podlewana i będzie lepsza gleba to rozplenice i miskanty Morning Light.
Dodać dla jesiennych barw berberysy Orange Rocket lub red Roket, zimozielone kosodrzewiny Pumilo i Wintergold. Iglastą kolumnę Można w to wkomponować też niewielkie astry alpejskie lub krzaczaste.
Tam byłoby świetne miejsce na wrzosowisko pod brzozami. Warunki są idealne.
Wrzośce kwitłyby wiosną, a wrzosy mają też odmiany atrakcyjne z liści np. zimą przebarwiaja sie na czerwono.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Rytla 20:18, 27 lis 2016


Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 689
Dzięki, pilnie przeczytam i popatrzę!
____________________
Rytlogród na 18 stóp
UrsaMaior 09:28, 28 lis 2016


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8197
Ha, w projektowaniu zdalnie kiepsko mi idzie, ale na temat brzóz mogę to i owo powiedzieć Jeśli pedantka z Ciebie i nie lubisz bajzlu to zastanów się dwa razy - brzozy śmiecą masakrycznie - sezon zaczynasz od żółtego pyłku WSZĘDZIE (wanna, parapety, podłoga), kotki, potem łuski (nawet w gaciach miewam), a potem liście. Sezon śmiecenia skończył się u mnie dopiero teraz - dopiero od kilku dni nic już z nich nie spada.
Poza tym, są oczywiście magiczne i zdobią niesamowicie, a w towarzystwie wrzosowiska i cebulowych efekt będzie niesamowity
____________________
ogród pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies