Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w remoncie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w remoncie

Margerytka40 12:38, 25 lis 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Pszczelarnia napisał(a)


Dobrze, oczywiście, że dobrze. Byle nie było podmokło i bez stagnującej wody, zamarzliska wodnego jesienią i zimą. Chodzi o to, żeby woda z przyszłego podjazdu nie była odprowadzania pod grusze. Grusze dobrze reagują na obecność powierzchni utwardzanych (nawiasem mówiąc, czego nie można powiedzieć o większości drzew).

Generalnie mówi się, że grusze są drzewami cieplejszych i głębszych gleb. U mnie miały problem z korzenieniem się w (dosłownie) skalistym podłożu. Bo i sadziliśmy duże drzewa, na absolutnej patelni i susze dawały się im we znaki (eM. biegał i dolewał, dopiero w przyszłym roku będę mogła ocenić, czy te 3 szt. dadzą sobie radę same).







Zastoin wodnych tam nie ma na szczęście. Może się zdecyduję
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Margerytka40 13:03, 25 lis 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Tak myślę jak wkomponować świerka rosnącego w rogu przy bramie w resztę tej rabaty. Nie komponuje mi się on ale wycinać go raczej nie chcę. Na razie mam taki pomysł



Grusze Chanticleer i pod nimi derenie., nie wiem jeszcze jakie bo nie mogę się zdecydować czy lepiej wybrać je w wersji biało zielonej czy tylko zielonej? Na jaki kolor pędów się zdecydować . To jeszcze do przemyślenia. Przy parkingu te zielone koła to jodły albo jakieś inne formy zimozielone. Na przodzie pomyślałam o jakichś miniaturowych świerkach w niebiesko szarym kolorze igieł. Między to trawy. Chciałabym wcisnąć na tę rabatę posiadane trzcinniki Overdam ale no właśnie, nie pasują mi one do dereni tych kolorowych i wychodzi mi masło maślane. I co z rabatką przy komórkach? Czy pasowałaby na nią jeszcze jedna grusza? Czy w ogóle mogłoby być tam drzewo? Chciałabym. Takie mam dylematy. Trochę to takie głośne myślenie z nadzieją, że coś może się z tego wykluje przy Waszej pomocy
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Pszczelarnia 13:14, 25 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jak grusza to nie trzcinniki - odradzam. I wizualnie i higienicznie nie pasują.


Ja wszytkie trzcinniki z dereniowej wywaliłam (nie dawały takiej masy i wyglądały śmiesznie przy dereniach, dałam miskanta Variegatus albo Cabaret.

Grusza przy komórce pasowałaby po łagodnym łuku nasadzeń. Spięłaby te 2 rabaty. Tam nie ma dużo miejsca a grusza się zmieści.


Masz irgi te puchate (drobna chyba)? one są fajne również. Dadzą takie poduszki po bokach, przed. Chyba IRGA POZIOMA ' VARIEGATUS' (PSTROLISTNA)





____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Margerytka40 13:23, 25 lis 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Szkoda, pomyślałam, że szybko startują, wcześnie kwitną i jesienią dają fajny kolor no i w zasadzie bezobsługowe są. Miskantów chyba nie chcę mimo wszystko.
Tak właśnie te grusze planowałam wsadzić, by tworzyły lekki łuk razem z tą na małej rabacie. Irgi nie mam żadnej. Ale może to byłby dobry pomysł. Pamiętasz co to za odmiana?
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Pszczelarnia 13:29, 25 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Margerytka40 napisał(a)
Szkoda, pomyślałam, że szybko startują, wcześnie kwitną i jesienią dają fajny kolor no i w zasadzie bezobsługowe są. Miskantów chyba nie chcę mimo wszystko.


Wtedy, kiedy derenie świecą kolorem (jesień, zima, przedwiośnie), to trzcinniki przy nich wyglądają jak zarośnięta oklapła łąka.

Wtedy w ogóle bez traw. A tylko skupiny krzewów i cebulowe.



EDIT: albo dać przy komórce zupełnie inne drzewo - to nie ma znaczenia w sumie, tak sobie myślę.

Ja mam 1 gruszę przerzuconą przed żywopłot grabowy dla spięcia ogrodu - ale teraz widzę, ze to nie ma znaczenia, bo żywopłot ma 3 m. i nie widać tego spięcia liniami drzew nawet w zimie. U Ciebie byłoby lepsze spięcie rabat.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Margerytka40 13:52, 25 lis 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Chyba wolałabym jeden rodzaj drzew a grusza na tej małej rabacie wydaje się idealna. Rozważałam też na wjazdową grujeczniki nim wpadłam na te grusze a jeszcze wcześniej klony, jednak te odpadły ze względu na niebezpieczeństwo łamania się gałęzi.
Chodzi mi po głowie podobne do tegozestawienie.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Pszczelarnia 14:04, 25 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
To konwalniki czarne, carex ID lub carex montana, zauważ wszystko przed dereniami na wąskim pasie a jak przestrzennie z głębią to może być inaczej.


EDIT: gdzieś z boku można dołożyć (wcisnąć) kalinę bodnateńską - da zapach. Albo angielską.

Fajne te jodełki - jaka to odmiana? Fajny kontrast koloru.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
makadamia 14:18, 25 lis 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Bardzo mi się podoba kierunek, w jakim podąża ta rabata
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anka_ 14:28, 25 lis 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Pszczelarnia napisał(a)
Fajne te jodełki - jaka to odmiana? Fajny kontrast koloru.
To świerki sitkajskie Picea sitchensis 'Tenas'
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Pszczelarnia 14:32, 25 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dziękuję Ania, ja na iglastych kompletnie się nie znam. Nie odróżniam świerka od jodły.

Asia, tak sobie myślę, że ew. alternatywą dla grusz są ambrowce. Bardzo podobne w odbiorze. Tak na marginesie w szerszym kontekście.


Nie wiedziałam, że klony są łamliwe.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies