Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w remoncie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w remoncie

Margerytka40 22:16, 18 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Po prawdzie to mam dwie wizje tych nasadzeń. Jedna to właśnie typowo letnia i tu rośliny zaproponowane przez Andę jak najbardziej i druga bardziej stonowana,z trawami, kilkoma kulkami świerków miniaturowych, roślinami ozdobnymi z liści. Jakoś bardziej mi pasuje do ogólnego charakteru całości. Muszę to jeszcze przetrawić
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Margerytka40 08:29, 19 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Mam ogromną ochotę na rdesty na tej wjazdowej. Z prooozycji Andy podoba mi się ta Calmintha nepeta. Czy ona trochę do kocimiętki jest podobna? Wykorzystałabym ją by dać tam niebieską plamę. Po drugiej stronie wjazdu mam kocimiętkę więc było by nawiązanie. Ewentualnie lawendę, byłoby i niebiesko i kulkowo. Teraz co do tego? Ta stipa barbata fajna ale trudno u nas dostępna, coś nie widzę jej w ofertach. Może dać seslerię jesienną? Lubię ją przy niebieskościach, nawet przy lawendzie. Mam już jej sporo ale nie przeszkadza mi by mieć jej więcej. Jeszcze te cuchnące ciemierniki pewnie też bym tam upchnęła. To taki chyba zestaw roślin mi się stworzył.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
TAR 08:58, 19 lut 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7238
Margerytka40 napisał(a)


Brzozy z dereniami to już klasyka. Ale już tam nie ma miejsca na brzozy, mam je gdzie indziej i derenie mają w plecach. Tu będą oczary


a nie boisz sie, ze bedzie tam za duzo koloru? Przy tych intensywnych dereniach oczary moga byc stłamszone i niewidoczne. Osobiscie bardziej je widze na tle ciemnych zimozielonych.

Moj oczar teraz rosnie na tle dereni (jakos tak wyszło) i jak przyjdzie żółtek oba posadze w innym miejscu. Zima kwiaty nie sa wyeksponowane, bo derenie robią szoł a latem lisc lisciowi podobny. Tylko jesienia widac przebarwieie na oczarze. Cały sezon jest niedostrzegalny.

Moje oba oczary ida pomiedzy iglaki i za tło beda miały las.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Anda 09:02, 19 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
A te cuchnące dadzą radę w suchym i na słońcu?

Calamintha jest z daleka podobna do kocimiętki, ale ma jaśniejsze i drobniejsze kwiaty.

Jeśli chcesz ozdobne liście na tej rabacie, to takich dużych jak u roślin w cieniu chyba nie znajdziesz za dużo. Mogłabyś połączyć jednak srebrne i ciemne byliny na słoneczne miejsca, np.

srebrne - lawenda oczywiście, Anaphalis triplinervis 'Silberregen', Artemisia schmidtiana 'Nana'(zimą wygląda bardzo kiepsko), Leontopodium alpinum, Stachys byzantina 'Silver Carpet' , Tanacetum haradjanii

ciemne - Dianthus barbatus 'Nigrescens', Euphorbia cyparissias 'Fens Ruby', Euphorbia polychroma 'Purpurea' , Geranium maculatum 'Elizabeth Ann', Salvia officinalis 'Purpurascens', Sedum cauticola 'Bertram Anderson' albo 'Robustum'
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Margerytka40 09:22, 19 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
TAR napisał(a)


a nie boisz sie, ze bedzie tam za duzo koloru? Przy tych intensywnych dereniach oczary moga byc stłamszone i niewidoczne. Osobiscie bardziej je widze na tle ciemnych zimozielonych.

Moj oczar teraz rosnie na tle dereni (jakos tak wyszło) i jak przyjdzie żółtek oba posadze w innym miejscu. Zima kwiaty nie sa wyeksponowane, bo derenie robią szoł a latem lisc lisciowi podobny. Tylko jesienia widac przebarwieie na oczarze. Cały sezon jest niedostrzegalny.

Moje oba oczary ida pomiedzy iglaki i za tło beda miały las.


Może i tak będzie ale nie spróbuję to się nie dowiem. Zaryzykuję ten zestaw. Jak się nie sprawdzi to będę miała robótkę nową
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Margerytka40 09:29, 19 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Anda napisał(a)
A te cuchnące dadzą radę w suchym i na słońcu?

Calamintha jest z daleka podobna do kocimiętki, ale ma jaśniejsze i drobniejsze kwiaty.

Jeśli chcesz ozdobne liście na tej rabacie, to takich dużych jak u roślin w cieniu chyba nie znajdziesz za dużo. Mogłabyś połączyć jednak srebrne i ciemne byliny na słoneczne miejsca, np.

srebrne - lawenda oczywiście, Anaphalis triplinervis 'Silberregen', Artemisia schmidtiana 'Nana'(zimą wygląda bardzo kiepsko), Leontopodium alpinum, Stachys byzantina 'Silver Carpet' , Tanacetum haradjanii

ciemne - Dianthus barbatus 'Nigrescens', Euphorbia cyparissias 'Fens Ruby', Euphorbia polychroma 'Purpurea' , Geranium maculatum 'Elizabeth Ann', Salvia officinalis 'Purpurascens', Sedum cauticola 'Bertram Anderson' albo 'Robustum'



Coś nie czuję takich zestawów. Jedynie to geranium mi się podoba
Ciemierniki przetestuję. Liczę, że będę mieć siewki więc tanim kosztem będzie ten eksperyment.
Ja chyba nie przepadam za srebrnymi roślinami
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Margerytka40 09:31, 19 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Nie wiem, może uczepiłam się kurczowo swojej wizjii i trudno mi teraz się przestawić
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Anda 09:36, 19 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
To dobrze, że każdy lubi co innego

Ja jakoś pod tymi krzewami z dużą masą liści widzę bardziej rośliny o wąskich lub pierzastych liściach, tak jak brązowy fenkuł, czy Anthericum ramosum, która wygląda jak trawa, ale kwitnie. Sesleria i lawenda też mogą się tam sprawdzić.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Margerytka40 09:48, 19 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Ewa, nad fenkułem rozmyślam jeszcze choć nie wiem czy nie za ciemny ten kolor tam. Pasowałoby tam coś w rodzaju śmiałka darniowego tylko niższe, jasne. To Anthericum ramosum, zupełnie tego nie znam. Może zamówię by zobaczyć
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Anda 09:54, 19 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Mogę Ci pokazać tylko kwiaty, dołu nie sfociłam, ale wygląda jak zielona trawa. Bardzo ładna roślina i długo kwitnie.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6070-doswiadczalnia-bylinowo-rozana?page=1293#post_5

Fenkuł na tle biało obrzeżonych liści dereni, to chyba nie będzie za ciemno? To byłyby takie trzy większe plamki wkomponowane pomiędzy krzewy oczarów. Tak to widzę Czy coś źle zrozumiałam?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies