Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w remoncie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w remoncie

Roocika 18:55, 08 sty 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Wizytówkę zrób
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
sylwia_slomc... 19:19, 08 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Agatorek napisał(a)
Ale przynajmniej wszystkie grubsze roboty masz za sobą . Jakbyś zatęskniła za zrywaniem darni, to wiesz... (żartuję oczywiście).
Mam tak samo jak Ty z tą krytyką . Doceniam, ale wolałabym, gdyby coś zostało powiedziane wprost, a nie jakimiś aluzjami, półsłówkami itp. Człowiek, jak już jest zmęczony pracą fizyczną, to nieraz ma trudności ze zrozumieniem jakiegoś „ukrytego przekazu” i wynikają jakieś nieporozumienia. Dlatego najlepszy jest jasny komunikat w stylu „słuchaj, ale to drzewo tu będzie wyglądało dziwnie, nie myślałaś może o ...(wstaw cokolwiek)”. To może dać do myślenia, czego nie można powiedzieć np. o komentarzu „o, wygląda oryginalnie” . Po takim komentarzu człowiek nie wie, czy wygląda to dobrze, czy źle .
Z drugiej strony jednak też bym się obawiała doradzać komuś, kto np. ma inny gust i inne rzeczy mu się podobają. To trudna robota .

Ha żeby to było takie proste....
Skrytykować jest łatwo... tylko każdy z nas ma swój ogród i wie ile pracy kosztuje choćby samo przygotowanie gleby nie mówiąc już o samodzielnym wykonaniu ścieżki czy czegokolwiek innego, to godziny trudu w pocie czoła poświęcone na wykonanie, to też pieniądze wydane na materiały, rośliny itp. I jak tu mówić komuś kto się tak utyrał, jest zadowolony z efektu, że to nie do końca takie fajne.....??? Wiem co piszę bo na samym początku moje rabaty różnie wyglądały, a pracy kosztowały nie mało i najbardziej miały zadowalać babcię by dostać zielone światło do dalszych zmian.....dużo by pisać, wtedy każda krytyka ( mimo, że słuszna) wywoływała u mnie efekt jeża Dlatego pamiętając co ja wtedy czułam i jak na mnie działała, wolę teraz innym sugerować delikatnie niż walić prosto w oczy, choć szanuję osoby, które mówią prawdę a nie owijają w bawełnę lub co gorsza za plecami myślą co innego( na tych ostatnich mam dosłownie reakcję alergiczną)

Wiem też jak skrzydeł dodaje odpowiednia motywacja i wsparcie, jakiego to daje powera do dalszego działania, a tym samym koniec końców pięknego ogrodu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 19:22, 08 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Anda napisał(a)
Krytyka jest bardzo różnie odbierana. Czy w formie aluzji, żeby nie urazić, czy tez wprost, żeby nie owijać w bawełnę. Posługując się twoim przykładem Agnieszko, podsuwając wprost pomysł na inne drzewo można usłyszeć w odpowiedzi mnóstwo argumentów na to, dlaczego właściciel jednak woli swój pomysł. Bardzo często słyszę też, że o gustach się nie dyskutuje, każdy ma inny itp. Zgadzam się z tym, ale tylko do pewnego stopnia. Zauważyłam, że ogrody traktuje się często po macoszemu i najważniejsze, to mała obslugowość. Chwasty mają nie rosnąć a drzewa mają nie gubić liści. Ogólnie najlepiej zrobić raz i juz się tym więcej nie zajmować. Naprawdę wiele osób straciło poczucie piękna jeśli chodzi o ogrody. Mam nawet wrażenie, że mylą je z wnętrzami, bo jak wytłumaczyć to, że ludzie oczekują od natury na zewnątrz, żeby była tak czysta jak np. salon? Który jednak też trzeba odkurzyć, umyć i posprzątać.
Np. tutaj
https://www.lkz.de/cms_media/module_img/2135/1067841_1_detailbig_5e1f61342f486.jpg

Czyściutko, prościutko, jak w salonie prawie, jedynie telewizora brakuje

Po trzech, czterech latach przychodzi rozczarowanie, bo rośliny zaczynają w takich warunkach chorować a pomiędzy kamieniami rosną chwasty w tym „brudzie” (próchnicy) który się w tych szczelinach wytworzył.

I z takim podejściem ja akurat się nie zgadzam i powtarzanie, że każdy ma inny gust to po prostu unikanie rozmów o takich problematycznych postawach.

Oj ulało mi się, bo już patrzeć nie mogę na nowe osiedla z takimi przedogródkami. Asiu, wybacz

Zgadzam się z Tobą Ewo
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 19:24, 08 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Margerytka40 napisał(a)


Ale wiesz jak to jest, nie każdy tak woli. Z niektórymi trzeba delikatnie i też trzeba to zrozumieć. Ja nie mam problemu z krytycznymi uwagami natomiast trudno mi krytykować innych, nawet delikatnie zwrócić uwagę. Wolę się wycofać. Nawet nie dawno oberwało mi się trochę i to w sumie dlatego, że próbowałam wybrnąć i nikogo nie urazić. Poproszono mnie o radę w sprawie nasadzeń. Na zdjęciach patrzę a tam maleńki ogródeczek za to cały w Kamieniu typu biała Marianna do tego czerwona kora... hmmm. Powaliło mnie trochę bo mocno naruszyło moje poczucie estetyki. Nie widziałam sensu sadzenia czegokolwiek w tym "czymś" bo wszystko wg mnie wyglądało by tam sztucznie. Jedyne co przychodziło mi na myśl to wywalenie tego wszystkiego ale nie mogłam tego powiedzieć. Właścicielka mocno się starała by stworzyć tę "uroczą" aranżację. Chciałam jakoś wybrnąć i nikogo nie urazić. Powiedziałam, że nie umiem doradzić (zgodnie z prawdą zresztą). Zostało to odebrane jako, że nie chcę. Odbiło mi się czkawką jednym słowem

No właśnie, każdy inaczej reaguje....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 19:29, 08 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Agatorek napisał(a)


Wiem, że nie każdy tak woli. Pisałam na swoim przykładzie .
Także jakbym Cię kiedyś zapytała o coś, to nie obawiaj się powiedzieć, że Ty „byś to wszystko wywaliła” (nawiazując do Twojego przykładu). Zrobię to, albo i nie, ale przynajmniej najpierw pomyślę o alternatywie.
Nie wiem, czy inni tak mają, ale czasami nie dostrzega się pewnych niby oczywistych i najprostszych rozwiązań, tylko się kombinuje.

Anda, pisząc o tym, że każdy ma inny gust miałam na myśli to, że może np. lubi tylko drzewa liściaste, a nie toleruje iglaków.

Dbanie o to, co już się ma, to co innego.
Ale to też czasami jest zależne od kilku czynników .
Przykładem może być mój „trawnik”, który nigdy nie będzie wyglądał „katalogowo”, bo poszłam na kompromis i pozwalam psom wszędzie biegać. Ale staram się, żeby nie było dołów, usuwam kretowiska i kosimy regularnie. Źle nie wygląda, ale jednak nie jest to co u Was. Mi to odpowiada (i uważam, że dbam o tą nawierzchnię), ale dla niektórych byłoby to nie do przyjęcia.
Ogrody bezobsługowe nie istnieją .

Kobieto teraz jest tendencja na odchodzenie od Angielskich trawniczków, które de facto są monokulturami i nie służą środowisku, tylko pięknie wyglądająTeż mam zwykłą trawę z chwastami koszoną co półtora tygodnia bo nie wyobrażam sobie idealnego trawnika w moich warunkach, ugór za płotem, krety co sezon, nie da się i tak jest dobrze bo mój trawnik tętni życiem wszelakimI nie musi być stale podlewany( nie marnuje wody)by być zielonym
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 19:31, 08 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Asiu piękna puchowa kołderka u nas jeszcze nie pobieliło, a przydałoby się przed mrozem i to bardzo bo rośliny nie zahartowane
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mariposa 19:40, 08 sty 2021


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Asiu, macham serdecznie w Nowym Roku, zdrowia i sił na wszystkie przemiany, które planujesz

Śnieg też mam, więc z przyjemnością obejrzałam przegląd wszystkich por roku na pięęęknym rondzie
____________________
Ela Motylogród
Margerytka40 20:01, 08 sty 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Roocika napisał(a)
Wizytówkę zrób


Na razie jeszcze zbyt mało mam do umieszczenia w wizytówce, może po najbliższym sezonie coś się uda. Chciałabym w niej takie przed i po
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Margerytka40 20:10, 08 sty 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
sylwia_slomczewska napisał(a)
Asiu piękna puchowa kołderka u nas jeszcze nie pobieliło, a przydałoby się przed mrozem i to bardzo bo rośliny nie zahartowane


Cieszę się z tego śniegu choć zimy nie lubię. Ale roślinki choć trochę ochrony mają.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
sylwia_slomc... 20:12, 08 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Margerytka40 napisał(a)


Cieszę się z tego śniegu choć zimy nie lubię. Ale roślinki choć trochę ochrony mają.

To mamy podejście do zimy podobne
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies