Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Moja ostoja

Pokaż wątki Pokaż posty

Moja ostoja

Monika83 16:22, 03 lip 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2973
Adela napisał(a)
Hortensja Endless Summer - wciąż czekam na więcej kwiatów


NN kwitnie non stop, zrobiłam sobie sadzonkę. Ta hortensja rosła jeszcze w ogródki Babci innej już babci


Adela ta sadzonka po twojej babci to chyba jest ta sama odmiana Endless. Liście mają identyczne i kształt płatków kwiatów i tak samo wyglądają przekwitając że kwiaty jaśnieją.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
Urszulla 22:46, 03 lip 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21802
Adela napisał(a)
Martuś - mój platan oferowany jest do małych ogrodów, więc mam nadzieję, że na potwora nie wyrośnie. Jest inaczej szczepiony, niż Justyny. Zdecydowałam się jednak na wiosenne cięcie, bo żal mi zrezygnować z ażurowego, popołudniowego cienia na tarasie. Ale cięcia nie uniknie
Pozdrawiam

First Lady - uwielbiam ją


To taka zminiaturyzowana Edenka, a pnąca też piękna. Choruję jeszcze na róże....
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Adela 22:51, 03 lip 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
ZbigniewG napisał(a)


Adela zacznij od tegorocznych braci przewodnika (wskazane przez kilka kolejnych lat - dla ogólnej szczupłości). Nieco niżej będą ubiegłoroczne przyrosty - są zawsze silniejsze od pozostałych tniemy oczywiście na gładko przy pniu.
Jeżeli się da to kolejny rok wstecz.
Niżej to już gimnastyka skracaj boki do pozostawienia świeżych igieł i przyrostów

może to potrwać kilka lat


Zbyszku, czytam, ale chyba nie kumaju Moja wyobraźnia nie działa.
Chcę go wyszczuplić, więc boczne przyrosty wszystkie w dół obcinam przy pniu? Nie na raz, tylko stopniuję tortury?
I będę czekać na nowe przyrosty?
Dla mnie to jest czarna magia

____________________
Ela - Moja ostoja
Adela 23:08, 03 lip 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Moniko, masz rację. Podobieństwo wielkie. Z tego wynika, że hortensje ogrodowe ES kwitnące na pędach ubiegło- i tegorocznych znane były już kilkadziesiąt lat temu! Zamiast płacić kilkadziesiąt zł za sadzonkę, można wyhodować samemu, a kolorami pobawić się zmieniając ph gleby i stosować siarczan glinu, lub nawóz do niebieskich/różowych hortensji
Diva F jest inna.
____________________
Ela - Moja ostoja
Adela 23:11, 03 lip 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Urszulla napisał(a)


To taka zminiaturyzowana Edenka, a pnąca też piękna. Choruję jeszcze na róże....


Edenka też bardzo się mi podoba.
Ula, co roku zapadamy na inną kwiatową chorobę
____________________
Ela - Moja ostoja
ZbigniewG 07:49, 04 lip 2022


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8899


Ela tak jak obiecałem jeszcze raz
-tegoroczni bracia przewodnika to te boczne tuż przy czubie, pierwszy poziom (krótkie czerwone kreski), rosną silnie prawie tak jak przewodnik i robią najwięcej zamieszania
-ubiegłoroczne przyrosty silne rozgałęzione (czerwone strzałki) powstają z tych pędów o których wyżej, te też wycinamy przy pniu, zostają krótsze i słabiej rozgałęzione które wyrosły pomiędzy tymi silnymi,

-niżej czerwone krechy to już tłuste koty - ciężka sprawa- kombinacje i cięcie tak jak pisałem wyżej
odwagi

na szybko ciachnąłem w moim Białoboku przy czubie tegoroczne boki i kilka innych, następnie rozluźnię piętra i poskracam najszerzej rosnące
..................................................................................................podmieniłem fotkę bo zrobiło się chłodniej i podciąłem mocniej
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Adela 19:25, 04 lip 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Zbyszku, dziękuję postarałeś się, super! Teraz Twoje słowa i zdjęcie techniczne do mnie przemówiły
A ja odważyłam się, przed chwilą zaczęłam przycinanie, jutro kontynuacja i pokażę zdjęcie.
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Urszulla 15:38, 05 lip 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21802
Też jestem ciekawa po powyższym wykładzie dasz radę
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Adela 17:00, 05 lip 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Urszulla napisał(a)
Też jestem ciekawa po powyższym wykładzie dasz radę


Robota wstrzymana z powodu deszczu. Pada - no i dobrze Ogród od dawna czekał.
Czy dam radę? Do końca nie wiem. Idąc z góry nie jest trudno wyciąć te przyrosty silne, jak to Zbyszek określa braci mniejszych. Po ich wycięciu, na pniu pozostają jeszcze krótsze przyrosty. Trudniej będzie z najniższa partią.
Ale to się zobaczy
____________________
Ela - Moja ostoja
Adela 18:42, 07 lip 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Zbyszku - doskonale wyjaśniłeś, ale uczeń i tak schrzanił
Wycinając pęd, nie przewidziałam, że pod nim jest prawie pustka. Nowe przyrosty, widoczne na pniu, wypełnią ją za rok, dwa.
Spanikowałam i przerwałam robotę. Z resztą dziś znowu pada.

Nie wiem, jak poradzę sobie z niższą partią. Już teraz widoczna jest z prawej strony wnęka, będąca zasługą mszyc.
Postęp pracy niewielki, ale jest. Spójrz proszę
Przed i teraz
____________________
Ela - Moja ostoja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies