Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ptasi gaj

Pokaż wątki Pokaż posty

Ptasi gaj

anabuko1 08:48, 03 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23497
ElzbietaFranka napisał(a)
Tak Kasiu ekstrakt i szyszki.
Od czasu jakieś wpadki się zdarzają nawet najlepszym czegoś zapomnisz wlać i wchodzą glony.

Gdzieś pod koniec maja popsuła się pompa w oczku. Filtr nie chodził przez 2 tygodnie. Firma nam przysyłała prawie 2 tyg pompę eM zrezygnował z dostawy. Okazało się że paczka wróciła do nadawcy bo nie mieściła się w paczkomacie. Żeby było śmieszniej dziad nie przedzwonił a paczkomat po drugiej stronie ulicy.
Kupił wszystko jeszcze po niższej cenie w Błoniu.

Przez te 2 tygodnie utworzyły się glony ale nie te nitkowe. Trzeba było szybko zareagować i miałam pod ręką 2-letni preparat Antyglon plus zoolek. W ciągu tygodnia po glonach nie było śladu. Teraz są szyszki i ekstrakt wlałam tydzień temu.

Woda jest bardzo czysta. Na dnie jest jakiś muł, ale to normalne ryby kupczą do wody.
Jak rośliny przy brzegu to pobierają azot i fosforany wtedy glony się nie lęgną.
Jest tak gorąco, że wodę trzeba podmienić. Może eM jutro trochę wypompuje i zimnej doleje.

Dzisiaj mnie osy pogoniły i pokłóly w dłoń pod pachą i w tyłek.
Zrobiły sobie legowisko w kompostowniku. Wczoraj tam byłam nic nie było dzisiaj chmara. Muszę wcześnie rano pójść i popsikac w dziurkę.

Dzisiaj przycinalam tuje i bluszcze na płocie. Jak się wkurzę przytnę i randapem je potraktuje bluszcze bo tak rosną miary nie mają.

Te żółknące liście to pogradibiciu muszę wejść do oczka i je usunąć.



Widzisz tu widać jak nie pompa nie działała to na kamieniach zrobił się taki zielony nalot. Wymienił też rurę do pompy. Była czarna teraz kupił jasna nie przyszło mu do głowy, że to będzie widać. Zobacz jak to wyglada




Elu cały twój ogród bardzo mi sie podoba.
Ale to oczko masz przepiękne.I te czerwone rybki. um no piękny widok
Jeżówki też masz bardzo ładne.
Mi kilka przepadło
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
olciamanolcia 09:13, 03 lip 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 6974
Elu w czyimś wątku pisałaś , ze dwa razy w sezonie ścinasz lawendę. Pytanie - czy tylko przekwitłe kwiatostany? Czy tniesz nieco więcej krzaczka?
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
ElzbietaFranka 11:19, 03 lip 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
olciamanolcia napisał(a)
Elu w czyimś wątku pisałaś , ze dwa razy w sezonie ścinasz lawendę. Pytanie - czy tylko przekwitłe kwiatostany? Czy tniesz nieco więcej krzaczka?



witam Justyna na moim watku

Ścinam wiosna pierwszy raz trochę później bo u nas wszystko później się budzi.
Drugi raz po przekwitnieniu tylko łodygi przekwitłe u mnie to jest koniec lipca początek sierpnia.
Musisz sobie sama kalendarz ustalić. Bo roznie to bywa w każdym regionie Polski jest inaczej.

Będę rezygnowała z lawendy bo.jednak u mnie jest klimat nie dla niej często mi marznie później od korzenia odrasta i to taka zabawa.

Lawendę chce zastapic niska kocimiętka i gaura ( już mam w przechowalni) lub sesliera.
Mam sporo traw niskich palczatek więc jeszcze się zastanowię.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
sylwia_slomc... 12:59, 03 lip 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81850
ElzbietaFranka napisał(a)



Danusiu a ja przyjechałam na wieś i słońce piecze obtej porze nie miłosiernie mówią, że coś ma padać, ale żadnej chmury nie widać.
Wszystko omdlane róże nawet białe spieczone, katastrofa. Jak tak będzie to trzeba zmienić roślinność.
Nawet trawy miskanty liscie pozwijaly się w rurki.
Nie patrząc na skwar wzięłam parasol i podlewam aby tam roślinom ulżyć.


Podlewaj, bez wody nie ma życia, my też podlewamy...
Też sobie myślałam w tygodniu, że sporo roślin w tym nowym klimacie wypadnie.... Ale u nas nawet rozplenice poschły, choć podlewane parę razy. Temperatury były nie do wytrzymania. Dolewamy wode do oczek stale bo już by jej nie było bez tego. Ptaki szukają wody. Sarny do ogrodu weszły rowem bo też jej szukały, gdyby nie odciski w mule to nawet byśmy nie wiedzieli.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
olciamanolcia 17:41, 03 lip 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 6974
Elu dzieki za info. Niektóre z moich lawen w pełni kwitnienia, niektóre jeszcze troszkę / tu mowa o Grosso - a trzy krzaki jeszcze mają zielone kwiatostany także podetnę te które pierwsze przekwitną
W moim regionie lawenda rośnie świetnie. Chociaz jestem zawiedziona nowymi nabytkami. Zapowiadały się obiecująco tymczasem wyglądają strasznie .
Te które już przekwitły zamierają. Tylko kilka krzaków się rozrosło a reszta tragedia.
Następnym razem kupie tylko sprawdzone odmiany bo szkoda pieniędzy ..
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Gosialuk 21:31, 03 lip 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
ElzbietaFranka napisał(a)
Trochę fotek


Róża Marchenzauber kupiona w zeszłym roku z odkrytym korzenie ale wiosna przesadzana ma bardzo ładny kolor kwiatu.







Bardzo ładna ta różyczka. Wyobrażam sobie jak będzie zachwycać jak krzak już zbuduje. Bonica z kocimiętką też tworzy fajny zestaw.
Ja za lawendą nie przepadam, a jak co roku po wiośnie słaba, to nie ma co jej żałować.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
ElzbietaFranka 23:03, 03 lip 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
Gosialuk napisał(a)

Bardzo ładna ta różyczka. Wyobrażam sobie jak będzie zachwycać jak krzak już zbuduje. Bonica z kocimiętką też tworzy fajny zestaw.
Ja za lawendą nie przepadam, a jak co roku po wiośnie słaba, to nie ma co jej żałować.



Gosiu u mnie się dużo lawend przewinęło. Jedna jedyna co kwitła w ciemno to ta co poniżej. Ale to chyba ta na perfumy nie do zdarcia rosła pokładała się nawet żywopłocie z niej robiłam. Pszczół, trzmielikow, motyli od groma.
EM się wkurzył abym coś z tym zrobiła bo przejść nie można, trawy skosić też. Przesadziłam w inne miejsce i później zmarzła. Kupiłam następna w to miejsce ale normalna nie wysoka. Dosyć ładna była miałam ją z 2-3 lata. Znowu smarzła. Teraz mam krzaki wstyd pokazać siedziałam 2 godziny i przycinalam, usuwałem wszystkie martwe gałązki. Nie uprawa lawendy (chociaż ja bardzo lubię) to nie na moje nerwy.
Fotka z 2015 r



Wczoraj przekopywałam trawy ładne przysadziste z nimi nie ma problemu. Po diabła mam się męczyć z lawenda. Są rośliny które u mnie nie rosną i koniec kropka trzeba innymi obsadzić.
Więc lawendę zastapie kocimiętka purrsian blue i gaura biała.

Tak różyczka bardzo ładna, ale u kogoś czytałam, że kwiaty nie są długo, trzeba obserwować.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:37, 03 lip 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
sylwia_slomczewska napisał(a)


Podlewaj, bez wody nie ma życia, my też podlewamy...
Też sobie myślałam w tygodniu, że sporo roślin w tym nowym klimacie wypadnie.... Ale u nas nawet rozplenice poschły, choć podlewane parę razy. Temperatury były nie do wytrzymania. Dolewamy wode do oczek stale bo już by jej nie było bez tego. Ptaki szukają wody. Sarny do ogrodu weszły rowem bo też jej szukały, gdyby nie odciski w mule to nawet byśmy nie wiedzieli.



Podlewam mam to szczęście że mam wodę ze studni. Wg map geologicznych duże jezioro wodne pod ziemią akurat zaczyna się w jednym roku mojej działki i tak się cieszę że mam wodę. Chociaż jak tak strumień z sikawki leci mam stracha aby nie przestał strumień lecieć.

Też uważam, że podlewać trzeba jeżeli stać nas na podlewanie gdyż roślinność to dobrze spożytkuje i odda nam z nawiązką.

Co nam po suchej trawie jak nie podlewana.

U mnie trawy prawie wszystkie miały zawinięte liście takie tutki. Zastanawiające nigdy tego nie miałam. Więc albo trawa się zabezpiecza na utratę wody, albo miały tak sucho że przysychaly..
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:47, 03 lip 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
To Novalis







Aby nie było tak pięknie też mam taką róże kiss me Kate. Cholernica gorzej wygląda niż w zeszłym roku. Nie ma ani jednego paka kwiatowego w zeszłym roku kwitła.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:51, 03 lip 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
Nie wiem czy ta jasna lilia to nie Gobasiowa







Sanny skay zaczyna jest z tych późniejszych

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies