Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Gardenarium 19:20, 21 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
One szukają powietrza, a pod szmata jest go mało, duszą się.
Korzeniom nie tylko woda jest potrzebna i gleba, ale też powietrze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
BOSS 17:47, 22 paź 2018

Dołączył: 20 paź 2018
Posty: 10
Czyli co po zimie agro won i te odsłonięte korzenie przysyłać korą (teraz mam agro plus kora).
Pytanie tylko czy te korzenie się zagłębią?
Tuia szmaragd glęboko się korzeni?
Gardenarium 19:12, 22 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przysypać korą i nie martwić się o korzenie. Tuja będzie żyła. I miała się dobrze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
diamondzik 17:45, 06 lis 2018


Dołączył: 04 cze 2018
Posty: 17
A czy ktokolwiek próbował zrobić tak:

warstwa kamyków rozgrabiona, agrotkanina, i kolejna warstwa kamyków?

Pytam bo tylu zwolenników co przeciwników ale dosłownie NIGDZIE nie znalazłem informacji o tym aby ktoś tak zrobił jak napisałem wyżej.

W teorii nie powinna być w tym momencie zaduszona ziemia i bezposredni kontakt agro z ziemią.

Teoretycznie na spod keramzyt (lub inny), agrotkanina a na to dopiero kora lub inny kamien ozdobny.

Chodzi mi wyłącznie o teorię lub praktykę.
Gardenarium 18:51, 06 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest odizolowana od ziemi, ale nadal zapobiega prawidłowemu obiegowi materii organicznej w przyrodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 21:26, 06 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
dodatkowo z czasem kamienie zapadną się w ziemię i finalny efekt zaduszenia będzie ten sam.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
OlaLila 09:46, 17 gru 2018

Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 17
W całym wątku przedstawiono dowody na niekorzystne działanie mat z tworzyw sztucznych w ogrodach.
Przekonaliście mnie stanowczo do nie korzystania z nich jako ściółki pod rośliny i środka zaradczego przeciw chwastom w ogrodach, bo się nie sprawdzają i nie zostały do tego celu wymyślone.
Myślę, że na podsumowanie warto uściślić nazewnictwo "szmat", tak, aby było wiadomo, czego nie dać sobie wcisnąć w szkółce roślin i przez zakładaczy:

Na rynku dostępna jest AGROWŁÓKNINA I AGROTKANINA o różnych gramaturach i w 3 kolorach (czarny, biały, brązowy).
Agrotkaniny należy wystrzegać się szczególnie - utkana jest z pasków, które się strzępią. Na zdjęciu widać różnicę między nimi.
Nazwy zamienne, potoczne: włóknina/ tkanina ogrodowa/ mata

Ściółką pod rośliny powinny być materiały naturalne lub rośliny okrywowe (zadarniające).

OlaLila 10:19, 17 gru 2018

Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 17
1. Jaka powinna być optymalna grubość warstwy kory użytej do ściółkowania rabat i w związku z tym ile litrów kory potrzeba na 1m2?

(w wątku znalazłam informację, że optymalna grubość to 5 lub 10 cm
i że 50l/m2 aby uzyskać warstwę 10cm)
Proszę Was o uściślenie czy ma to być 5 czy 10 cm?

2. Jaka powinna być optymalna grubość warstwy żwiru rzecznego o gramaturze 8-16mm (bo to chyba optymalna wielkość dla standardowej rabaty) oraz do grysu użytego do ściółkowania rabaty?

3. Pojawił się też post, w którym była informacja, że można zrobić dwie warstwy kory:
najpierw cienko mieloną a na nią średnio lub grubą - czy warto faktycznie?

4. Kolejna informacja:
Po założeniu nowej rabaty należy intensywnie ją pielić na początku sezonu wegetacyjnego aby nie dopuścić do rozsiania się chwastów oraz systematycznie przez resztę sezonu. Należy tego bardzo pilnować przez pierwsze 3 sezony - póki nasze rośliny się nie rozrosną.
Jaka to jest "intensywna pielęgnacja na początku sezonu" - czyli raz w tygodniu do czerwca?
Jaka to jest systematyczna pielęgnacja w sezonie - wystarczy raz na dwa tygodnie czy jak?


Zależy mi na tych odpowiedziach, bo to są fundamentalne informacje doświadczonych ogrodników. A ja takim nie jestem i cieszę się i doceniam, że jest to forum, na którym Doświadczeni Ogrodnicy dzielą się cenną wiedzą.
Gardenarium 15:50, 17 gru 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
1. mniejsza grubość (3 -5 cm) dla małych roślin typu wrzosy (przecież nie zasypiesz ich 10 centymetrami kory bo zasypiesz na amen) Tutaj uprasza się o umiar, wyczucie.
Mniej więcej worek 50 litrów na 1 metr 2 gruntu). Przy roślinach cieniej, pomiędzy roślinami grubiej.

10 cm może być na bryłę korzeniową drzewa przed zimą. Tutaj z tego się nie strzela i jakiekolwiek przepisy 5 czy 4 czy nawet 6 cm, nie ma znaczenia, to nie przepis na ciasto drożdżowe

2. 3 - 5 cm. A właściwie odpowiedź powinna brzmieć: grubość kamyczków powinna być taka aby nie było widać ziemi, ale też aby nasada szyjki korzeniowej nie była zbytnio przysypana

3. Nigdy tego nie stosowałam, najlepsza jest korą średnia, jeden rodzaj.

4. Maj - co tydzień
czerwiec- lipiec sierpień, wrzesień - co 2 tygodnie, ale jeśli mocno się wysiewają, czy wyłażą, to też co tydzień. W końcu dojdziesz do takiego stanu, że chwasty przestaną wyłazić i wcale nie będziesz pielić. Ja w bukszpanowym w tym roku nie pieliłam wcale. Wyrwałam jedynie dwa chwasty w grysie, przypadkiem przechodząc.

Systematyczna pielęgnacja polega na systematycznej pielęgnacji Co oznacza słowo systematyczna?

Powtarzana w stałych odstępach czasu


Na ile możesz, co 7, co 10 dni. Potem będziesz to robić co miesiąc np. ale świat się nie zawali z tego powodu że zrobisz to co 10 dni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dzika_roza 10:51, 18 gru 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Danusiu, a jak sobie radzic z chwastami typu perz, w grysie... rozgarniac i wydlubywac czyms? czym najlepiej?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies