Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Teem 15:38, 04 lip 2018

Dołączył: 03 lip 2018
Posty: 8
Dziękuję za odpowiedzi, faktycznie mogłem wcześniej przejrzeć poprzednie strony, ale niemal wszystkie ogrody w okolicy mają włókninę, przez co do głowy mi nie przyszło że można inaczej.

Z tego co zdążyłem doczytać, chcąc możliwie ograniczyć chwasty - najlepiej dać grubszą warstwę kory. Czyli jaką? Worek 80l na m2?
Gardenarium 07:41, 05 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chcąc unieszkodliwić chwasty, sadząc i przygotowując miejsce pod rabatę, trzeba je najpierw wypielić i usunąć wraz z korzeniami, wtedy będziesz miał do czynienia jedynie z chwastami niegroźnymi, bo np. jednorocznymi. które gdy się pojawią w pierwszym roku trzeba skutecznie pielić.

Wtedy nie będzie problemu.

Warstwa kory nie może być też zbyt gruba, np do 5 cm. Z reguły jest worek 50 l na 1m2. ( lub na 1- 1,5 m 2). Wtedy jest cienko na 1.5 m2.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomek105 18:52, 08 lip 2018

Dołączył: 08 lip 2018
Posty: 1
Ludzie, czytam skrupulatnie każdą odpowiedź w tym temacie i naprawdę nie mogę się nadziwić.
zakładałem niewielki przydomowy ogródek z trawą i tujami 10 lat temu. 100m2. naprawdę niewiele. założyłem agrowłókninę tam gdzie tuje i hortensje.
przy wyprowadzce, tuje miały 4m, a hortensje zwiększyły kwiatostan x10 albo lepiej. oczywiście te miejsca zasypane korą. chwasty wyrywałem sporadycznie, niezauważalna robota.
dziś mam trochę więcej ogrodu, pasek tui wokół płotu + geowłóknina+kora. tuje rosną, chwastów zero.
no sorry, nie jestem ogrodnikiem ale w prostych pracach jakieś tam doświadczenie mam, a w szczególności z włókniną.

ja nie chce wyrywać chwastów bo mi na to szkoda czasu. nie chce tego robić w ogolę, lub zminimalizować temat. i w tym pomaga włóknina. chce przyjść do domu i cieszyć się ogarniętym ogrodem a nie tym, ile chwastów będę wyrywał. do choinki nie ja jestem dla ogrodu, tylko ogród dla mnie.
pozdrawiam ogrodowych fetyszów, życząc mile spędzonego czasu na kolanach i w ogóle gratulując, że na takie operacje ten czas mają
kacha_87 09:31, 09 lip 2018


Dołączył: 19 paź 2017
Posty: 8
Wydaję mi się, że ziemia też ma wpływ na to jak rośliny "znoszą" matę. Ja mam działkę na terenie gliniastym i moje młode tuje niestety mocno odchorowały położenie agrowłókniny. Wydawało mi się, że wszystko robię ok: tuje posadzone w dołkach podsypanych podłożem do iglaków, agrowłóknina i kora... a na wiosnę grzyb. Zdjęłam matę, bo pod spodem ziemia była okropna, wiecznie mokra i zbita i nie dziwię się, że drzewka zaczęły chorować. Po zdjęciu i opryskach jest dużo lepiej. Wolę wyrwać troszkę chwastów nim tuje się zagęszczą, niż później żałować że zgniły pod matą
doliwka 08:03, 24 lip 2018


Dołączył: 27 gru 2017
Posty: 48
Przygotowuje ziemię pod mój ogródek. Wykonuje widłami chwasty ale ciągle coś dorasta. Czy takie przekopane poletko można przykryć mata przeciw chwastów aby niedobitki nie wyrastaly? Czy nie zaszkodzi dzdzownicom. A może lepiej tektura falista?
____________________
Początek początku
Gardenarium 15:14, 24 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cały wątek w wiekszości mówi o tym, że mata jest szkodliwa. Więc - nie, nie kładź.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
loretta 09:22, 26 lip 2018

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 87
tomek105 napisał(a)
Ludzie, czytam skrupulatnie każdą odpowiedź w tym temacie i naprawdę nie mogę się nadziwić.
zakładałem niewielki przydomowy ogródek z trawą i tujami 10 lat temu. 100m2. naprawdę niewiele. założyłem agrowłókninę tam gdzie tuje i hortensje.
przy wyprowadzce, tuje miały 4m, a hortensje zwiększyły kwiatostan x10 albo lepiej. oczywiście te miejsca zasypane korą. ...


Hej Tomku, nie ukrywam, że kibicuję maciarzom oraz macie u mnie - co masz na myśli pisząc "oczywiście te miejsca zasypane korą"?

nasz ogród po samej ziemi ma ok 700m2 i tak jak Ty nie mam ochoty spędzać czasu, np o godzinie 18 czy 20 gdy wracam skonana i zła z pracy, by jeszcze wpieniać się na wyrywanie chwaściorów. Zwyczajnie znienawidziłabym ogród, dlatego szukam ułatwień, i szczerze mam w nosie, że jakaś glizda, pająk czy inny ślimak nie może sobie w te i we wte łazić, jak mu się podoba. Bez maty też miałby trudno, bo będą u nas kamienie żwir).

Moje dotychczasowe obserwacje ogrodu, który uprawiam od pół roku, na części była już mata i kamienie, na znacznie większej - matę położyliśmy sami:
1. tam gdzie była mata rośliny rosną ku chwale. Oczywiście maty nie ma ściśle wokół krzaków.
2.Mata położona na nowo nawiezionej ziemi:
-na początku podnosiła się pod rosnącymi pod nią chwastami, obecnie to padło, chwasty elegancko wysuszone
-upierdliwość jest przy przenoszeniu roślin (zmieniam plany, przekopuję rośliny), bo jest z tym dodatkowa robota: przeciąć matę, wykopać roślinę, narzucić nowej ziemi, wyrównać, załatać dziurę. Do tego dojdą kamienie, chcemy ogród żwirowy, więc roboty będzie jeszcze więcej: rozgarnij kamienie+wyciągnij roślinę+ nawieź ziemi + wyrównaj + matę załataj + nasyp kamieni.
Ale tak czy tak mata zmniejsza ilość chwastów praktycznie do zera.
waldek727 00:41, 02 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Loretta. Tomek105.

Nikt Wam nie zabrania tego, abyście zafoliowali sobie ogrody i zasypali je kamieniami. Skoro nie macie czasu na pielęgnacyjne prace w ogrodzie i nie znacie metod okrywania gleby w bardziej naturalny i przyjazny roślinom sposób, to najlepiej zróbcie sobie makietki swoich ogrodów i postawcie przy kominku.
Nie będę Wam pisał na czym polega obieg materii w ogrodzie, nie będę Wam truł głowy tym jakie znaczenie w pobieraniu pokarmu przez rośliny mają pożyteczne bakterie i symbiotyczne grzyby, ani też nie będę Wam zawracał tyłka cyklem hydrologicznym czy tłumaczył Wam na czym polega wymiana powietrza pomiędzy glebą a atmosferą . Dlaczego? Bo Wy i tak tego nie zrozumiecie.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 09:58, 02 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ogrodowisko to portal, który ma założenie uczyć amatorów dobrego ogrodnictwa, a szmaciarstwo ogrodnictwem w ogóle nie jest.
Są ogrodnicy i są "szmaciarze".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 02:04, 03 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
I chwała mu za to. Wystarczy popatrzeć na piękne i zdrowe ogrody jakie powstały przez czas trwania ,,Ogrodowiska" na podstawie, czy przy pomocy konkretnych i rzeczowych rad. Myślenie nie boli, a ,,kombinatorstwo" przy roślinach nie popłaca.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies