Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

Brzozowadzie... 14:15, 13 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
I trochę z frontu, na nim skończymy październik, bo przedobrzęD




____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Basieksp 14:38, 13 sty 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10168
Piękny ten październik Wszystkiego dobrego na nowy sezon życzę
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 14:49, 13 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21930
Klony rzeczywiście dały popis! A ściętolistny jaki już duży.
Sama znalazłaś rozwiązanie problemu z pomidorami. Ziemniaki w sąsiedztwie kiepsko wróżą bezproblemowej uprawie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kokesz 14:53, 13 sty 2022


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
.

Wkleję jeszcze tekst o pomidorach, który napisałam u Mgduski. Może się przyda.


Pomidory mają rodowód meksykański. U nas niestety nie ten klimat.


Zastanawia mnie ten klimat meksykański, bo tam latem jest gorąco i wilgotno jeszcze bardziej niż u nas. Temperatury grubo powyżej 30 stopni.
Myślę, że może u nas chłód (zimne noce) i do tego wilgoć ma znaczenie, że pomidory łapią ZZ.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
sylwia_slomc... 15:15, 13 sty 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
Piękną jesień miałaś Pomidory i ziemniaki się nie lubią bo ziemniaki zawsze rozsieją zarazę zwłaszcza jak same zdrowe nie są. A pomidor wrażliwy do tego klimat i pogoda....
No ale w sklepie nie kupisz ani takiego pomidora jak swój ani ziemniaka, sąsiadka pewnie woli ziemniaki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 17:09, 13 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21930
Kokesz napisał(a)


Zastanawia mnie ten klimat meksykański, bo tam latem jest gorąco i wilgotno jeszcze bardziej niż u nas. Temperatury grubo powyżej 30 stopni.
Myślę, że może u nas chłód (zimne noce) i do tego wilgoć ma znaczenie, że pomidory łapią ZZ.


Meksyk ma kilka stref klimatycznych. Sa regiony, gdzie jest wilgotno i gorąco, ale są też takie, gdzie jest umiarkowanie ciepło i sucho.
Taki opis znalazłam
"Środkowa część Meksyku, wraz z całą północą, leży w strefie zwrotnikowej. Średnie roczne temperatury są tu umiarkowane i nie przekraczają 20°C. Trudno też narzekać na zimne i kapryśne lato, choć zimy bywają chłodne. Z kolei na południu kraju poziom zróżnicowania temperatur pomiędzy miesiącami praktycznie nie istnieje. Jest tu za to znacznie wilgotniej, zwłaszcza podczas pory deszczowej."
Widocznie Indianie znaleźli dla pomidorów dobrą miejscówkę.

Włosi z kolei mówią, że idealny smak pomidorów San Marzano (przecierów z tych używają do pizzy margarita) uzyskuje się tylko na wulkanicznych glebach wokół Wezuwiusza.
Fajne są takie ciekawostki kulinarno-roślinne.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 17:29, 13 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6547
Agata, pięknie u Ciebie o każdej porze roku
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Brzozowadzie... 20:34, 13 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Basieksp napisał(a)
Piękny ten październik Wszystkiego dobrego na nowy sezon życzę

Dziękuję podwójnie
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 20:35, 13 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Klony rzeczywiście dały popis! A ściętolistny jaki już duży.
Sama znalazłaś rozwiązanie problemu z pomidorami. Ziemniaki w sąsiedztwie kiepsko wróżą bezproblemowej uprawie.

Może też powinnam pójść w ziemniaki zamiast hodować pomidory?
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 20:36, 13 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Dzięki, Dziewczyny, za te pomidorowe dyskusje, zawsze można coś nowego odkryć. Choćby o klimacie Meksyku poczytać Szybciej nam zima zleci
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies