Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój azyl na wichrowym wzgórzu

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój azyl na wichrowym wzgórzu

Anitka 10:28, 13 cze 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Moje ulubione hortensje w kamiennym korycie. Może to już jest nudne, że sadzę ciągle takie same kwiaty, ale mam do nich słabość.



Przy bramie garażowej.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:37, 13 cze 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Na placyku przy ognisku pod brzozami orliki i pierwsze naparstnice.



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:42, 13 cze 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Przed domem pojawiły się pomiędzy kulami oprócz bodziszków trawki hakonechloa ‘All Gold’ - wpływ przeglądania ogrodowiska



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:46, 13 cze 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Lawenda, rozchodniki i bodziszki też już są widoczne na rabacie.




____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:58, 13 cze 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Dalia o bordowych liściach i różowych kwiatach troszkę wyblakła.



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 11:07, 13 cze 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Pierwsze róże kwitną i "huśtawka nie musi już prosić" nikogo do błogiego kołysania w ich towarzystwie.





____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Atena 12:15, 13 cze 2017


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 255
Anitko

chciałam Cię zapytać o donice kamienne i hortensje. Połączenie wygląda bosko i wcale mnie nie dziwi że sadzisz je non stop i non stop Cię zachwycają bo szczerze bardzo do tych donic pasują, właśnie takie duże konkretne kwiaty jakimi są ich kule.
Powiedz mi czy umiesz je przezimować ? Czy co roku sadzisz nowe sadzonki ?

W ogóle to jestem pod wrażeniem bylin u Ciebie. Ogrody dzięki nim żyją, zmieniają się....I jak na początku też myślałam że będę mieć tylko iglaki to pomału dojrzałam do posiadania róż a teraz na liście moich chciejstw są byliny dużo bylin by wręcz wylewały się z rabat.
Kochana doradź mi co polecasz, co z Twojego doświadczenia jest godne uwagi i bezproblemowe.
____________________
Ogród na wzgórzu
Anitka 18:16, 13 cze 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Atena napisał(a)
Anitko

chciałam Cię zapytać o donice kamienne i hortensje. Połączenie wygląda bosko i wcale mnie nie dziwi że sadzisz je non stop i non stop Cię zachwycają bo szczerze bardzo do tych donic pasują, właśnie takie duże konkretne kwiaty jakimi są ich kule.
Powiedz mi czy umiesz je przezimować ? Czy co roku sadzisz nowe sadzonki ?

W ogóle to jestem pod wrażeniem bylin u Ciebie. Ogrody dzięki nim żyją, zmieniają się....I jak na początku też myślałam że będę mieć tylko iglaki to pomału dojrzałam do posiadania róż a teraz na liście moich chciejstw są byliny dużo bylin by wręcz wylewały się z rabat.
Kochana doradź mi co polecasz, co z Twojego doświadczenia jest godne uwagi i bezproblemowe.

W donicach sadzę hortensje ogrodowe. Przez pierwsze 2 lata próbowałam je przezimować. Te z dużego koryta w nim zostały (okryte), a pozostałe powędrowały do domku narzędziowego. Nawet się udało, ale część pędów była przemarznięta lub zaschnięta. Te które przetrwały miały uszkodzone pąki przez wiosenne przymrozki, a że kwitną na pędach zeszłorocznych efekty kwitnięcia były opłakane. Teraz na wiosnę "poluję" w OBI lub Castoramie na nowe okazy. Tak bywa z hortensjami ogrodowymi, nawet tymi posadzonymi w ziemi.

Co do bylin to dopiero eksperymentuje, ale mam kilka zasad przy wyborze - ograniczona ilość gatunków, kolor ( u mnie dość ograniczona gama kolorystyczna jak widać po zdjęciach ), powtarzalność w kilku miejscach w ogrodzie i na rabacie oraz długość kwitnienia. Na razie polecam szałwie ( oprócz białych i różowych, bo się u mnie nie sprawdziły), bodziszki, trzykrotki ogrodowe, liatrie kłosowe białe i różowe, jeżówki, naparstnice, odętkę wirginijską 'Alba', rozchodniki i lawendę 'Hidcote', bo najlepiej u mnie zimuje. Polecam też cebulowe - szafirki, czosnki, żonkile. Ja wybieram te, które nie muszę co roku wysadzać i ponownie wsadzać. Po prostu brakuje mi na to czasu.
Ale jak to często bywa też ulegam pokusie i dlatego mam kilka nowych roślin , które nie spełniają moich zasad . W tym roku dokupiłam irysy i chabry, choć długość ich kwitnięcia nie klasyfikuję się w moim przedziale
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 17:17, 14 cze 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Uwielbiam to połączenie szałwii i przywrotnika.

____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 17:27, 14 cze 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
W "kamiennym kręgu" byliny szaleją, nawet nie wiem czy rosną tam chwasty



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies